Policajt na policajtovi, aj hliadky na koňoch: Bratislava žije protestmi, do ulíc vyšli lekári či odporcovia vlády

  • 17. november sa stal dnes dňom protestov
  • Okrem demonštrácie lekárov sa uskutočnil aj protest pred prezidentským palácom
Protesty v Bratislave
Startitup
  • 17. november sa stal dnes dňom protestov
  • Okrem demonštrácie lekárov sa uskutočnil aj protest pred prezidentským palácom

17. november je symbolom povstania voči útlaku proti bývalému režimu. V súčasnosti deň pamiatky Nežnej revolúcie využívajú na protestné akcie aj ďalšie skupiny ako len pamätníci revolučných časov.

Dnes totiž Bratislava žije viacerými protestnými akciami. Okrem toho, že si 17. november zvolil ako vhodný dátum na stranícky snem Smer Roberta Fica, v hlavnom meste do ulíc vyšli nespokojní lekári, ale aj priaznivci ĽSNS Mariana Kotlebu či protivládni kritici.

Kapota auta s ciatátom
zdroj: Startitup

Polícia varovala

Bratislavská krajská polícia už v utorok na sociálnych sieťach upozorňovala, že štvrtkový sviatok sa bude v Bratislave niesť v znamení protestných akcií. Prízvukovala tak, aby ľudia prípadne počítali s možnými obmedzeniami.

„Policajti dopravnej polície budú dopravno-bezpečnostnú situáciu na území Bratislavy priebežne monitorovať a v prípade vzniku možných komplikácii ju budú usmerňovať,“ píše polícia na Facebooku.

Policajti na proteste
zdroj: Startitup

 Strážcovia zákona taktiež podčiarkli, že môže dôjsť k obmedzeniam, a preto by sa mali ľudia vyhnúť napríklad Hodžovmu námestiu pred prezidentským palácom, Kamennému námestiu či okoliu Šafárikovho námestia.

Policajt na policajtovi

Jeden z protestov sa uskutoční aj pred prezidentským palácom na Hodžovom námestí. Slovenské a ruské vlajky, hláška na kapote auta: „Otecko, mamička, zachráňte mi Slovensko“, ale aj vulgarizmy medzi protestujúcimi. Toto všetko tak už napovedá, akým smerom sa demonštrácia pred prezidentským palácom uberala.

V poobedných hodinách sa tak na Hodžovom námestí začali zhromažďovať prvé desiatky ľudí protestujúcich aj proti súčasnej vláde. Okolie paláca bolo obkolesené bezpečnostnými zátarasami a doslova na pokojný priebeh podujatia dával pozor jeden policajt vedľa druhého. 

Policajt v Bratislave
zdroj: Startitup

Koncert pre všímavých

Na neďalekom Námestí SNP sa zase plánovalo ďalšie podujatie, a to Koncert pre všímavých, za ktorým stoja organizátori festivalu Pohoda. Akcia je fúziou viacerých podujatí, a to: Koncert Pre všímavých, Biela vrana, Stredoeurópske fórum a koncert v neďalekom klube.

Nespokojní lekári

Práve personálne otrasy v nemocniciach sú v súčasnosti horúcou témou. Práve lekárom v súvislosti s konaním súčasnej vlády už pretiekol pohár trpezlivosti a vyrazili do ulíc. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský zvolal dnešný protest nespokojných lekárov na Námestie slobody v Bratislave. Ten sa uskutočnil dnes 12:30 a trval približne hodinu.

Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na zhromaždení pred úradom vlády apelovali na vládu, aby riešila stav slovenského zdravotníctva. Hovorili o nedostatku personálu, vyčerpaní zdravotníkov, zbytočných úmrtiach i potrebe dialógu. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie (LOZ), ktoré po hromadných výpovediach trvá na splnení ôsmich požiadaviek na zlepšenie situácie v sektore.

Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský vysvetlil, že cieľom je nastaviť systém tak, aby lekári po ukončení štúdia a atestácií mali motiváciu zostať na Slovensku. K ponuke na zvýšenie platov, ktorú na stredajšom (16. 11.) rokovaní predstavil minister financií Igor Matovič, zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko, čaká na reakcie lekárov, ktorí podali výpovede.

„Ponuku, ktorú sme včera dostali, keď prerátame na jedného atestovaného skúseného lekára, tak sa to na jeho základnej mzde prejaví asi 280 eurami navyše v hrubom,“ tvrdí Visolajský. Nestotožňuje sa so sumami, s ktorými kalkuluje šéf financií. Poukázal na to, že zahŕňajú aj odmeny za nadčasy, ktoré sú často nezákonné a kamuflované.

Visolajský tiež upozornil, že s vládou sa zatiaľ nedohodli ani na ostatných požiadavkách, ako sú reforma vzdelávania, oddlženie nemocníc či podpora lekárskych fakúlt. Ako podotkol, zatiaľ išlo len o predbežné ústne odsúhlasenie, riešenia chcú vidieť na papieri s jasným záväzkom ich plnenia.  

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Ďalšie stretnutie má byť v pondelok 21. novembra

Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov. Priemerný plat lekára v nemocnici s príplatkami by tak mohol byť v budúcom roku 4 240 eur v hrubom, dnes je to 3 493 eur. Išlo by podľa neho o zvýšenie o 747 eur.

Protivládny protest
zdroj: Startitup

Kotlebovci lanária do svojej stráže

Ďalší protest, tentokrát z iného súdka, sa uskutočnil na Šafárikovom námestí. Šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba avizoval, že v hlavnom meste bude naberať členov do svojho čerstvého projektu Ľudovej stráže hraníc. Ide o akúsi domobranu, ktorá by mala „dohliadať“ na situáciu na našich hraniciach.

Protest v Bratislave
zdroj: Startitup

Na proteste na Šafárikovom námestí sa zúčastnilo niekoľko stoviek účastníkov protestnej akcie. Akciu mali pod krídlom taktiež policajti a dokonca na protest dohliadali aj strážcovia zákona na koňoch.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá