Policajt počas protestov v USA zas škrtil mladíka kolenom. Hnutie ANTIFA je podľa Trumpa teroristickou organizáciou

  • Po smrti Georga Floyda sa Amerikou začala niesť vlna protestov a demonštrácií
  • Pri jednom z nepokojov takmer došlo k rovnakému nešťastiu, ako v prípade Floyda
  • Amerického prezidenta Donalda Trumpa neznepokojujú iba eskalujúce nepokoje, ale aj hnutie ANTIFA
demonštrácie
Twitter/Matt M. McKnight/AP Photo/Ringo H.W. Chiu
  • Po smrti Georga Floyda sa Amerikou začala niesť vlna protestov a demonštrácií
  • Pri jednom z nepokojov takmer došlo k rovnakému nešťastiu, ako v prípade Floyda
  • Amerického prezidenta Donalda Trumpa neznepokojujú iba eskalujúce nepokoje, ale aj hnutie ANTIFA

Amerikou sa v súčasnosti nesie vlna protestov, ktoré vyvolala smrť Georgea Floyda. „Nežného obra“, ako Floyda volali priatelia, zabil policajt uškrtením. Video zobrazuje, ako muž zákona kolenami tlačí na Floydov krk a ten sa napokon udusí. Tento scenár sa mohol zopakovať počas víkendových protestov v americkom Seattle.

Policajti už kolená na krk páchateľov nevyložia

Fotožurnalista Matt M. McKnight na svojom Twitteri uverejnil video zo sobotňajšieho protestu v Seattli. Menej ako minútové video zachytáva dvoch policajtov, ktorí na zemi pred obchodom T-Mobile zatýkajú výtržníka v oranžovej mikine.

„Chlapík bol jeden zo skupiny 20 ľudí, ktorí sa pokúšali utiecť, keď na scénu prišlo Seattleské policajné oddelenie,“ vysvetlil McKnight. Pri zatýkaní jeden z policajtov položí koleno na mužov krk, zatiaľ čo druhí muž zákona nasádza mužovi putá.

Okolití svedkovia zatiaľ kričia na policajta, aby zložil nohu z mužovho krku. O chvíľu nato druhý muž zákona chytí koleno svojho kolegu a posunie ho o kúsok nižšie. Podľa informácií CNN je chmat známy ako „koleno na krku“ v niektorých amerických štátoch zakázaný.

demonštrácie
zdroj: Jesse Tinsley/The Spokesman-Review via AP

Nepokoje eskalujú, Trump apeluje na starostov a guvernérov

Situácia v Amerike je skutočne dramatická a podľa jej priebehu tak rýchlo neutíchne. V nedeľu sa prostredníctvom Twitteru vyjadril aj prezident Donald Trump. Žiada starostov a guvernérov z Demokratickej strany, aby prijali tvrdšie opatrenia.

„Títo ľudia sú anarchisti. Povolajte našu národnú gardu. Svet sa pozerá a smeje sa na vás a na Ospalom Joeovi,“ píše americký prezident na sociálnej sieti. Prezývka „Ospalý Joe“ pravdepodobne patrí Trumpovmu demokratickému vyzývateľovi v novembrových voľbách Joeovi Bidenovi.

Aj Biden na sociálnej sieti adresoval pár slov k nepokojnej situácii. „Sme krajina, ktorá trpí, ale nemôžeme dovoliť, aby nás táto bolesť zničila. Ako prezident pomôžem viesť tento dialóg – a čo je dôležitejšie, budem počúvať, ako som to urobil dnes počas návštevy miesta protestov vo Wilmingtone,“ uviedol Biden.

ANTIFA ako teroristická organizácia, žiada Trump

Ďalšia vec, ktorá robí Trumpovi vrásky na čele, je extrémne ľavicové hnutie ANTIFA. Ide o hnutie, ktoré chce politické ciele dosiahnuť priamymi akciami, nie reformami. Americký prezident preto na Twitteri informoval, že Spojené štáty americké toto hnutie označia za teroristickú organizáciu.

„Spojené štáty americké zaradia ANTIFA ako teroristickú organizáciu,“ informoval Trump. Podľa jeho slov práve stúpenci hnutia môžu za masívne nepokoje a demonštrácie naprieč celou Amerikou.

Na toto tvrdenie reagoval americký minister spravodlivosti William Barr, podľa ktorého FBI dostala poverenie identifikovať organizátorov demonštrácii. „Hlasy mierumilovných protestujúcich sú pohlcované násilnými, radikálnymi prvkami,“ uviedol Barr počas vyhlásenia.

Podľa informácií TASR minister spravodlivosti už dávnejšie povedal, že niektoré násilnosti boli organizované, plánované a podnietené anarchistickými a ľavicovými extrémistickými skupinami.

Zdroje: Twitter/Matt M. McKnight, Twitter/Donald Trump , Twitteri/Joe Biden, CNN, ABC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech