Policajti ťa budú po novom pri kontrole snímať kamerami. Má to podľa nich hneď niekoľko dôvodov

  • Slovenská polícia chce proti korupčnému správaniu zasiahnuť pomerne nezvyčajným spôsobom
  • Príslušníkom pripne na telá špeciálne kamery
policia
TASR/Vladimír Benko/MV SR Zdieľať
  • Slovenská polícia chce proti korupčnému správaniu zasiahnuť pomerne nezvyčajným spôsobom
  • Príslušníkom pripne na telá špeciálne kamery

Slovenská polícia čoskoro dostane vylepšenú výbavu. Novinkou budú telové kamery, ktoré si príslušníci pripnú na odev a prilbu. Kamery budú určené predovšetkým na monitorovanie a záznam služobných činností policajtov v kontakte s verejnosťou.

„Takáto forma dokumentovania činnosti policajtov má veľmi silný protikorupčný dopad. Je dôležitá aj pre ochranu policajtov. Policajný zbor očakáva, že nasadenie kamier, podobne, ako to vyplýva zo skúseností v zahraničí, prispeje k prehĺbeniu dôvery občanov v políciu,“ informuje rezort vnútra.

Krok popredu je Mestská polícia v Poprade, ktorá tieto kamery ako jedna z prvých na Slovensku začala používať v júni minulého roka. Pri policajných zásahoch totiž často dochádza k eskalácii napätia medzi zasahujúcim policajtom a osobou, proti ktorej je zákrok smerovaný.

Posted by Poprad – oficiálna stránka mesta on Thursday, June 17, 2021

„Aby mestská polícia v prípade potreby vedela objektívne vyhodnotiť postup jednak zasahujúcich policajtov, ako aj správanie a konanie osôb, proti ktorým zákrok smeroval, je vhodné zdokumentovať priebeh celého zákroku,“ vysvetlil náčelník mestskej polície Poprad Marián Gardoš.

Týmto spôsobom sú teda chránení nielen policajti, ale aj osoby, voči ktorým zasahujú. Pôsobiť majú na ľudí aj preventívne.

Posted by Poprad – oficiálna stránka mesta on Thursday, June 17, 2021

„V mnohých prípadoch stačí oznámenie o tom, že priebeh zákroku sa zaznamenáva, a to postačuje na odstránenie agresívneho správania. Naše štatistiky hovoria jasne, výrazným spôsobom nám poklesli sťažnosti týkajúce sa zákrokov polície.“ 

Veľkým prínosom kamier je aj skutočnosť, že policajti získavajú nezvratné a ťažko spochybniteľné dôkazy potrebné pre ďalšie konanie.

Pre pokrytie pilotného projektu na vybraných útvaroch Policajného zboru bude potrebné zaobstarať 193 kusov telových kamier.

„Počet telových kamier bol stanovený na základe aktuálneho zloženia a počtov útvarov Policajného zboru, s prihliadnutím na potreby výkonu služby, technické možnosti a predpoklad využívania týchto kamier u poriadkovej, dopravnej, železničnej a hraničnej polície,“ píše sa v návrhu opisu predmetu zákazky.

Posted by Poprad – oficiálna stránka mesta on Thursday, June 4, 2020

Telové kamery, ktoré budú nakúpené, musia byť určené na používanie v bezpečnostných zložkách. Príjemca zákazky bude musieť túto skutočnosť aj dokladovať predložením zoznamu referencií, v ktorom je uvedený zoznam krajín a ich konkrétnych bezpečnostných zložiek používajúcich tieto kamery. 

Na zavedenie kamier vyzývala ministerstvo vnútra ešte bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Dôvodom boli viaceré policajné pátracie akcie v rómskych osadách.

Príkladom môže byť zásah roku 2013 v osade Budulovská pri Moldave nad Bodvou či v roku 2015 v obci Vrbnica v Michalovskom okrese. Na nezabezpečenie kamier upozornila opakovane aj súčasná ombudsmanka Mária Patakyová.

Súťaž na kamerové systémy pripravovanú predošlým vedením Úrad pre verejné obstarávanie zrušil pre vážne deficity v transparentnosti a hospodárnosti. V súčasnosti je verejné obstarávanie na nákup novej technológie pre našich policajtov naplánované na marec 2022.

National Police Foundation (NPF) uvádza, že telesné kamery sa vo svete stali populárnymi a pomohli k zvýšeniu transparentnosti a uľahčili vyšetrovanie sťažností občanov. 

Ukázalo sa ale aj to, že ich používanie v praxi sa nezaobíde bez komplikácií a kontroverzií. Keď majú oddelenia záznamy z kamier napríklad z prestreliek, verejnosť často žiada o zverejnenie záznamov, aby si mohla incidenty pozrieť  a vytvoriť si vlastné nezávislé závery. Problémom je, že zverejnenie videí môžu rôzni jednotlivci interpretovať odlišne.

Mnohé oddelenia tiež zisťujú, že programy kamier na telo sú spojené s vysokými nákladmi. Počiatočnú malú investíciu do hardvéru čoskoro prevýšia administratívne výdavky na ukladanie dát.

Zdroje: MVSR, Mesto Poprad, uvo.gov.sk, NPF

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie