Polícia vysvetľuje, kedy môžeš „nafúkať“: Nula celých nula nula je v niektorých prípadoch minulosťou

  • Slovenské mestá sú v týchto dňoch plné zdieľaných elektrických kolobežiek
  • Vedel si však, že v niektorých prípadoch si môžeš dopriať pivo bez toho, aby si sa dostal do problémov?
Na snímke sú zdieľané kolobežky a cyklisti.
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta, František Iván
  • Slovenské mestá sú v týchto dňoch plné zdieľaných elektrických kolobežiek
  • Vedel si však, že v niektorých prípadoch si môžeš dopriať pivo bez toho, aby si sa dostal do problémov?

Mnohé slovenské mestá sú už niekoľko týždňov zaplnené zdieľanými kolobežkami, ktoré obyvateľov rozdeľujú na dva tábory. Kým jeden tábor elektrické kolobežky miluje, ten druhý sa bojí o svoju bezpečnosť a sťažuje sa, že mladí ich nechávajú porozhadzované po chodníkoch. 

Počas tohto roka v dostali zelené kolobežky spoločnosti Bolt v niektorých mestách stopku. Počas sezóny sa budú nachádzať len v piatich slovenských mestách, a to v Bratislave, Nitre, Trnave, Trenčíne a Piešťanoch.

„V ostatných mestách dočasne pozastavujeme ich prevádzku z rôznych dôvodov, jedným z nich je aj celková zmena stratégie spoločnosti Bolt v rámci strednej Európy,“ informoval country manager pre kolobežky Bolt Peter Mesarč s tým, že veria, že v budúcnosti sa im do týchto miest opäť podarí zdieľané elektrické kolobežky vrátiť.

Na to, že je sezóna v plnom prúde, na sociálnej sieti upozorňuje aj Polícia Slovenskej republiky, ktorá kolobežkárom pripomína ich povinnosti.

Hoci sa mnohí domnievali, že na elektrickej kolobežke môžeš jazdiť len s „nulou v krvi“, nie je to úplne tak. Aj polícia totiž spomína, že v meste môžeš kolobežku použiť s maximálne 0,5 promile v krvi. Mimo mesta však platí to, že v krvi musí byť nula. 

Od januára 2017 na Slovensku totiž platí, že pred jazdou môžu požívať alkoholické nápoje aj cyklisti. Pri kontrole však musia nafúkať menej ako 0,5 promile, čo nie je porušenie dopravných predpisov. Aj toto platí len v zastavanom území obce a na cestičke pre cyklistov. V iných prípadoch sa alkohol u cyklistov netoleruje.

(2) Vodič nesmie d) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme; toto neplatí pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho v obci a pre cyklistu, vodiča kolobežky s pomocným motorčekom a vodiča samovyvažovacieho vozidla jazdiaceho po cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou.

Bez PZP sa už nepohneš

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: FB/Polícia SR, Slovensko, SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá