Politici sa nevedia zhodnúť, či budú v nedeľu obchody otvorené. Matovič Sulíkovi sľúbil, že ich otvoria

  • Zákaz nedeľného predaja by obchodníkom neprekážal, no chcú za to lepšie podmienky počas pandémie
  • Premiér Igor Matovič je v rámci koalície medzi dvomi mlynskými kameňmi
  • Richard Sulík by nechal obchody otvorené, konzervatívnejší Milan Krajniak by ich v nedeľu zatvoril
BeFunky-collage (70)
FOTO: TASR/Jaroslav Novák, Ján Krošlák, Martin Baumann
  • Zákaz nedeľného predaja by obchodníkom neprekážal, no chcú za to lepšie podmienky počas pandémie
  • Premiér Igor Matovič je v rámci koalície medzi dvomi mlynskými kameňmi
  • Richard Sulík by nechal obchody otvorené, konzervatívnejší Milan Krajniak by ich v nedeľu zatvoril

Najskôr otváranie ekonomiky, teraz otváranie obchodov v nedeľu. V koalícii spôsobuje zmätok téma, či sa aj po skončení opatrení otvoria obchody aj v nedeľu, alebo ostanú zatvorené.

Zatiaľ čo minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík vníma nedeľné uzatvorenie obchodov ako obmedzenie slobody, minister práce Milan Krajniak má protichodný názor. K situácii sa vyjadrili aj samotní obchodníci, ktorým nedeľné voľno neprekáža, ale iba za určitých podmienok. Samotný premiér si vie predstaviť, že zákaz nedeľného predaja potrvá dlhšie.

Nikto nevie, čo chce premiér

Richard Sulík na brífingu uviedol, že obchody by po skončení pandémie mali v nedeľu zostať opäť otvorené. „Zásadne nesúhlasím s tým, aby obchody boli zatvorené v nedeľu. Pán premiér ma ubezpečil, že budú zatvorené iba počas mimoriadneho stavu, ktorý máme. Ak ten skončí, tak padne aj tento nedeľný zákaz. Ja preto verím, že slovo premiéra platí,“ uviedol Sulík na brífingu.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Napriek slovám ministra hospodárstva sa zdá, že premiér Igor Matovič zmenil svoj názor. Už viackrát totiž vyhlásil, že nedeľné zatvorenie obchodov si vie predstaviť aj po skončení pandémie. „Kým nie je oznámená zmena, platí pôvodný stav, čiže v nedeľu sú obchody naďalej zatvorené. Takže predpokladám, že sa to zmení na konci koronakrízy. Ale dúfam, že to vydrží aj dlhšie,“ povedal premiér na minulotýždňovom zasadnutí krízového štábu

Obmedzenie slobody predavačov a nakupujúcich

Sulíkovu stranu drží predseda výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič z SaS. Otvorene prehlásil, že je proti zákazu nedeľného predaja. „Zákazy len málokedy niečo vyriešia. Vždy je najlepšia slobody voľby,“ vysvetlil Viskupič na sociálnej sieti. Dodal, že kto nechce, aj tak nepôjde do obchodu.

Slová s podobným charakterom vyslovil aj Richard Sulík, ktorý nedeľné zatvorenie vníma ako obmedzenie slobody občanov a predovšetkým ľudí pracujúcich v obchodoch. „Obmedzuje to tých, ktorí chcú robiť, pretože napríklad za prácu v nedeľu sú vysoké príplatky a mnoho ľudí preto chce robiť v nedeľu, lebo zarobí možno dvojnásobok,“ objasnil Sulík. Znovuotvorenie obchodov v nedeľu zároveň prirovnáva k omšiam.

Zamestnanci by mohli stráviť aspoň jeden deň s rodinou

Sulíkovi aj Viskupičovi oponuje najmä minister práce Milan Krajniak zo Sme rodina. Priznáva, že na vec neexistuje jednotný stranícky názor, no osobne by volil nedeľné zatvorenie obchodov. „Ale nie je to vec, pre ktorú sa budeme hádať,“ vysvetlil Krajniak. Napriek tomu dodal, že voľný deň by zamestnancom obchodov odpustil, aby ho mohli stráviť so svojimi rodinami.

„Po diskusiách s prevádzkovateľmi obchodných reťazcom vidíme tiež, že by takéto rozhodnutie podporili,“ načrtol Krajniak. Samotní prevádzkovatelia potvrdili, že aj napriek zatvoreným obchodom v nedeľu necítia pokles obratu.

Obchodníci súhlasia s nedeľným zatvorením, ale…

Samotní obchodníci priznali, že si nedeľné zatvorenie obchodov dokážu predstaviť a niektorí by ho dokonca aj uvítali. Napríklad COOP Jednota v Trnave je otvorená každý deň v týždni okrem nedele už niekoľko rokov. S návrhom súhlasia aj väčšie reťazce ako Billa, Kaufland či Lidl.

zdroj: TASR/Martin Baumann

„Ak bude upustené od všetkých ostatných opatrení, ktoré sú momentálne v obchode zavedené, ako je napr. regulácia na m2, hodiny pre seniorov či zatvorenie obchodných centier, sme otvorení k diskusii na túto tému,“ pre televíziu Markíza povedala hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová. Hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák však podotkol, že v prípade zatvorenia obchodov v nedeľu musí toto nariadenie platiť celoplošne pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania alebo veľkosti predajne.

Buď celoplošne, alebo nijako

Odhliadnuc od vládnych diskusií a názorov obchodníkov, analytik obchodu Ľubomír Drahovský zistil, že ľudia sa situácii prispôsobia za každých okolností a na to, že sú obchody v nedeľu zatvorené, si už zvykli.

„Obchodníci tvrdia, že z pohľadu tržieb to pre nich nie je zaujímavé až tak, aby bojovali za to, že by museli mať v nedeľu otvorené,“ uviedol Drahovský na margo podmienok pre obchodníkov a ich čiastočný súhlas s nedeľným zatvorením.

Zároveň razantne zatrhol možnosť obchodníkov individuálne rozhodnúť, či bude ich obchod v nedeľu otvorený alebo nie. Podľa jeho slov by mohlo dôjsť k situácii, kedy zákazník začne nakupovať u konkurencie otvorenej aj v nedeľu. Postupne by sa obchodníci aj tak dostali do štádia, kedy by všetky obchody otvorili aj v nedeľu.

Zdroje: hnonline, tvnoviny.sk, biznis, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech