Politici sa vrhli na zadržaných záchranárov. „Je nechutné, že si na tom chceli robiť PR Fico s Kaliňákom,“ komentuje poslankyňa

  • Záchranári včera pred budovou NR SR upozornili na nízke platy a problémy, s ktorými sa musia pasovať
  • Zasiahla polícia, 2 z protestujúcich zadržala
  • V celej veci sa začali angažovať politici, Boris Kollár sľúbil, že za nich zaplatí pokutu, Robert Fico a Robert Kaliňák ich chceli zastupovať
Facebook/ Slovenská komora zdravotníckych záchranárov
  • Záchranári včera pred budovou NR SR upozornili na nízke platy a problémy, s ktorými sa musia pasovať
  • Zasiahla polícia, 2 z protestujúcich zadržala
  • V celej veci sa začali angažovať politici, Boris Kollár sľúbil, že za nich zaplatí pokutu, Robert Fico a Robert Kaliňák ich chceli zastupovať

Záchranári a zdravotné sestry protestovali včera pred budovou NR SR za zvýšenie platov. Na mieste zasahovala polícia, 2 protestujúcich zadržali. Jedným zo zadržaných bol prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov, František Majerský. Na incident zareagovali viacerí politici. 

Záchranári a zdravotné sestry sa včera pred budovou parlamentu zhromaždili na to, aby „poďakovali“ vláde, že nedodržala sľub o skokovitom zvyšovaní platu zdravotníkom. Ako uvádza TV Markíza, zdravotníkom mali platy porásť len symbolicky, a to o 34 eur v hrubom, vyzerá to však, že im neporastú vôbec. 

Zásah polície voči záchranárom je kritizovaný

Na mieste zasahovala polícia. Dvaja z protestujúcich zostali v rukách polície, predviedli ich na výsluch.

Policajný hovorca Michal Szeiff včera v tlačovej správe uviedol, že protestujúci boli opakovane zo strany hliadok Policajného zboru vyzývaní, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu nezhromažďovali.

„Opakované výzvy policajtov tieto osoby nerešpektovali, a nakoľko na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú osoby oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva,“ uzavrel Szeiff.

Nepovažujem za šťastné, že sa to celé udialo. Lenže si treba uvedomiť, že je núdzový stav a zákaz vychádzania. Aj policajti si len robili svoju prácu. Budem pozorne sledovať, či si ju budú robiť, aj keď budú v rozpore so zákonom protestovať Fico, Blaha, Mazurek či Harabin,“ okomentovala incident poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková v statuse na Facebooku

Polícia krátko po 20.00 zadržaných záchranárov prepustila, informovala o tom Slovenská komora zdravotníckych záchranárov prostredníctvom sociálnej siete Facebook. „Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch,“ uviedli. 

Záchranári, ktorí boli pred budovou NR SR, prítomným policajtom poďakovali za slušné správanie a rešpekt.

Súhlasím, pravidlá majú platiť pre každého. My sme ale nikoho neburcovali a neprotestovali sme proti vláde a opatreniam. My sme dnes prišli ukázať všetkým, že sme tu. Nie sme okraj spoločnosti,“ uviedol jeden zo zadržaných – prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský.

Práve nás prepustili z policajnej cely. Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch. Stanovisko k dnešnému dňu prinesieme neskôr.

Posted by Slovenská komora zdravotníckych záchranárov on Tuesday, December 14, 2021

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v statuse na sociálnej sieti Facebook uviedol, že „uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave bezodkladne preskúmať zákonnosť, odôvodnenosť a primeranosť úkonov a rozhodnutí v trestnom konaní v súvislosti so zadržanými zdravotníckymi záchranármi“.

Promptne zareagovali viacerí politici

František Majerský tiež v pôvodnom znení statusu uviedol, že za nimi do cely predbežného zadržania prišli Robert Fico a Robert Kaliňák, ktorí im navrhli, že ich budú zastupovať. Ponuku však zadržaní záchranári odmietli.  

Krok Roberta Fica kritizujú aj iní. „To, že sa im prišli líškať a chceli si na tom robiť PR Fico s Kaliňákom, je až absurdné a nechutné,“ uviedla v reakcii Jana Bittó Cigániková. 

Opozícia nebola jediná, v danej veci sa chcel angažovať aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ponúkol sa, že pokuty zaplatí. „Týmto ľudom, ktorí dostali pokuty, myslím, že to boli dvaja či traja, dávam verejný prísľub, že ju zaplatím ako Boris Kollár, fyzická osoba,“ vyhlásil.

Z cely ich pustili, čo však bude s ich platmi?

Jana Bittó Cigániková uviedla, že záchranári by sa mohli dočkať akejsi finančnej odmeny. Rozprávali sa o tom včera na neformálnom výbore. 

PROTESTUJÚCIM ZÁCHRANÁROM ROZUMIEM, DOHODLI SME SI ĎALŠIE KROKY ☝ ✅❗ Plus reakcia na predvedenie záchranárov na…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Tuesday, December 14, 2021

Som rada, že mimoriadneho stretnutia sa zúčastnili aj viacerí kolegovia z klubu OĽaNO, nielen zo zdravotníckeho výboru. Prítomným záchranárom prisľúbili, že budú tlačiť na to, aby peniaze, ktoré mali ísť na 500-eurové poukazy pre očkovaných dôchodcov, mohli byť využité na vyššie platy pre zdravotníkov. Ak sa niekomu podarí presvedčiť ministra financií, tak sú to poslanci OĽaNO,“ uviedla.

Zdroje: SITA, TV Markíza/ tvnoviny.sk, Facebook/ Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, TASR, Facebook/ Jana Bittó Cigániková, Facebook/ Sme rodina, Facebook/ Maroš Žilinka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie