Politici vyrukovali s luxusnými sídlami. Niektorí sú „bezdomovci“, iní vlastnia domy či byty aj v zahraničí

  • Politici zverejnili majetkové priznania na webe Národnej rady
  • Viacerí disponujú zaujímavými nehnuteľnosťami
Tomáš Taraba, Veronika Remišová
TASR/Jakub Kotian, Martin Baumann
  • Politici zverejnili majetkové priznania na webe Národnej rady
  • Viacerí disponujú zaujímavými nehnuteľnosťami

Schôdze na dennej báze, verejné prejavy, kampane či svetlá reflektorov. Hovorí sa, že politika je umenie možného, no v neposlednom rade, sa v politike točia aj skutočne veľké peniaze. A množstvo z našich zákonodarcov si naozaj nežije zle.

Domy, luxusné vily či apartmány na Slovensku aj v zahraničí nie sú pre našich zákonodarcov ničím neznámym. Iní sú zase podľa oficiálnych dokumentov „bezdomovcami“. Čerstvý prehľad majetkových priznaní verejných funkcionárov nám však ponúka detailnejší pohľad na vec.

Remišovej dom v Rakúsku

Poslankyňa a exministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí, klub SLOVENSKO) uviedla vo svojom majetkovom priznaní vlastníctvo domu v rakúskom Kittsee, spoluvlastníctvo dvoch bytov v bratislavskom Starom meste a jedného v Devínskej Novej Vsi. A taktiež chatu s pozemkami v obci Pribylina. 

Remišovej vila v Rakúsku bola predmetom kontroverzií už v septembri tohto roku. Poukázal na ňu bývalý poradca vicepremiérov Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho Martin Dorčák (Hlas-SD), ktorý v tejto súvislosti zverejnil aj výpis z rakúskeho katastra nehnuteľností. 

Remišovej dom v Rakúsku
zdroj: Reprofoto: Facebook/Martin Dorčák

Podľa výpisu má vila v obci Kittsee zastavanú plochu 286 metrov štvorcových a je postavená na dvoch pozemkoch o celkovej rozlohe 840 metrov štvorcových, informuje SITA. 

„Remišovci podpísali kúpnu zmluvu na dom v septembri 2022. Podľa výpisu z katastra si Veronika Remišová na kúpu vily zobrala hypotéku z rakúskej banky vo výške 546 000 eur,“ tvrdil Dorčák a vyzval Remišovú, aby financovanie vily transparentne vysvetlila.

Exministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie onedlho pre Transparency International Slovensko zverejnila podrobné daňové priznanie. Remišová uviedla, že dom v Kittsee kúpila 27. septembra 2022 za 600-tisíc eur, pričom 455-tisíc získala z úveru a zvyšok z predaja bytu v belgickom Etterbeeku, ktorý vlastnila od roku 2008. Remišová totiž v rokoch 2004 – 2013 pracovala pre Európsku komisiu na projektoch v oblasti vzdelávania. 

Sulíkove byty a ranč v Austrálii

Líder strany SaS a exminister hospodárstva Richard Sulík uviedol vo svojom majetkovom priznaní za rok 2022 vlastníctvo troch bytov v Bratislave a domu v Zlatých Moravciach, okrem toho predseda liberálov uvádza aj podiel vo firmách, peňažné úspory a dve autá značky Mercedes a Škoda. Sulíkovi mal v minulom roku pribudnúť byt v bratislavskom Ružinove.

Oveľa diskutovanejšou témou než uvedené nehnuteľnosti, je však Sulíkove spoluvlastníctvo medializovaného ranču v Austrálii. Startitup bývalého ministra hospodárstva pred časom vyspovedal práve v súvislosti s témou ostrodiskutovanej nehnuteľnosti, a ten tak až neobvykle otvorene nešetril detailmi o zaujímavom zahraničnom majetku. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: NRSR, SITA, Facebook/Transparency International Slovensko, NRSR, Hospodárske noviny, NRSR, Zastavme korupciu, NRSR, Archív Startitup, Instagram/Boris Kollár, NRSR, Archív Startitup, NRSR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá