Poľovačka na Holuba: Poprava bossa košického podsvetia sa podarila až na tretí pokus

  • Róbert Holub založil mafiánsky gang na východe Slovenska
  • V rukáve mal skvelý triumf: kontakty na špičky politiky, polície i tajnej služby
  • Jeho kraľovanie napokon ukončil Černák so svojimi pomocníkmi
holub
Facebook/Historia Mafie na Slovensku, Facebook/MAFIA NA SLOVENSKU
  • Róbert Holub založil mafiánsky gang na východe Slovenska
  • V rukáve mal skvelý triumf: kontakty na špičky politiky, polície i tajnej služby
  • Jeho kraľovanie napokon ukončil Černák so svojimi pomocníkmi

Založil mafiánsky gang na východe Slovenska. Róbert Holub so svojou bandou pôsobil najmä v Košiciach. Holubovci patrili medzi expertov vo vydieraní, vyberaní výpalného a na svedomí mali nejednu vraždu.

Niektorí skončili sa mrežami, iní boj s podsvetím prehrali

Holub svoju zločineckú skupinu založil začiatkom 90. rokov. Medzi významných členov gangu patril Dušan „Borža“ Borženský, ktorý si v košickej Šaci odpykáva 23-ročný trest za spoluúčasť na vražde Jána Kromku z roku 1997 a okrem toho sa pričinil o vraždu Karola Kolárika.

Podľa informácii Plus 7 dní sa na súde tiež priznal aj k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. Viackrát sa pokúsil o prepustenie na slobodu, ktoré odôvodnil vážnou chorobou. Nikdy mu však neprešlo a v base si posedí ešte do roku 2023.

Ďalším členom skupiny bol Karol Kolárik prezývaný Karči, o ktorom Nový čas píše ako o najbrutálnejšom výpalníkovi všetkých čias. Po smrti Holuba práve on nahradil vtedajšieho šéfa a podmanil si mesto Košice aj tamojšiu Boržovu skupinu. V decembri 1999 ho zavraždili v aute, kedy sa chystal, tak ako každé ráno, do fitnesscentra.

K členom Holubovcov patril aj Ladislav Badó, ktorý bol v roku 2011 odsúdený na 23 rokov za podiel na vraždách Jána Kromku a Petra Klešča, ako aj na ďalších skutkoch.

Posledným z popredných členov bol Alexander „Šani“ Horváth, švagor Róberta Holuba, za ktorým sa brány väznice zavreli na 23 rokov „Dvadsať rokov sa zapodievam týmto prípadom. Dvadsať rokov sa skrývam. Nechala ma družka. Štrnásť rokov som nevidel dcéru,” sťažoval sa na Okresnom súde v Banskej Bystrici bývalý mafián Šani, ktorý v prvom procese so skupinou černákovcov vystupoval ako chránený svedok.

Olašský Róm ovládol východ Slovenska

„Podnikateľ“ Holub bol rómskeho pôvodu a pochádzal z malebného Spišského podhradia. V obci Vajkovce neďaleko Košíc vlastnil rodinný dom, ktorý údajne kúpil za smiešnu sumu. Dom však slúžil ako „mafiánsky stan“, kde sa nachádzala aj operačná sála, ktorá slúžila pre zranených kumpánov.

Jeho meno figurovalo vo viacerých prevádzkach, sprivatizoval si aj prešovský mäsokombinát. Vlastnil erotický salón Evelyn, kde podľa informácii z dokumentárneho filmu RTVS Mafiáni Róbert Holub ako kumpán železiarskych magnátov tajne natáčal významné osobnosti za účelom vydierania.

Kontakty na špičku politiky, polície i tajnej služby

Stal sa spoluvlastníkom civilno-bezpečnostnej služby, ktorú sme počas jeho pôsobenia mohli poznať pod menom Secura. Vďaka nej mal veľmi blízky vzťah s rodinou Rezešovcov, ktorá ovládala Východoslovenské železiarne, dnes U. S. Steel Košice.

Alexander Rezeš patril k ministrom v Mečiarovej vláde a pod palcom držal tajnú službu SIS, ktorá po čase do svojich kruhov prijala aj košickú mafiu.

Viaceré zdroje uvádzajú, že SBS-ka Róberta Holuba poskytovala bezpečnostné služby pre celú oceliarsku firmu. Vedenie doprevádzali jej muži, areály chránili jej strážnici, ale hlavne súkromná bezpečnostná služba začala od Rezešovcov poberať nadštandardné platby za fiktívne faktúry. Okrem vplyvných zákaziek im Rezeš dohadoval fiktívne obchody na vopred pripravené firmy, ktoré mal na svedomí Štefan Fabián.

Vyskakoval až príliš, to sa mu však nevyplatilo

Košický mafiánsky boss vyskakoval až príliš. Vždy mu bolo málo. Svoje miesto si chcel presadiť aj v dozornej rade VSŽ, na základe falošných sľubov bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu. Ten scénou podsvetia nie len manipuloval, ale dokonca ju zneužíval.

Gustáv Murín vo svojej knihe Mafia na Slovensku – Osudy bossov Černákovej éry píše:

„Podľa odvážnejších hypotéz mal k zisku podielu vo VSŽ nútiť Rezeša mladšieho kompromitujúcimi videozábermi pri erotickej zábavke tohto „kinder-manažéra“ s dvomi chlapcami. Celé sa to malo odohrávať v jeho už spomínanom erotickom salóne Evelyn. Isté je len to, že nad Holubom bol vynesený rozsudok. Keď je niekto tak vysoko a tak si verí ako Róbert Holub, obvykle na neho dosiahne už len rovnako brutálny zabijak.“

Mocní tam Holuba nechceli, no on sa neprestával vyhrážať SIS či tlačiť na špičku HZDS. Tajná služba, Mečiarova vláda i Rezešovci boli v ohrození. Mafián vedel priveľa, tak neostávalo nič iné, ako ho popraviť.

Počaroval Holub Černákovi?

Napokon to schytal od konkurencie, ktorej velil jeden z najznámejších bossov podsvetia Mikuláš Černák. Ten spolupracoval s Alojzom Kromkom, známym ako Čistič, a spojil sa aj s bosom bratislavskej skupiny sýkorovcov, Kýblom. Sprisahancov našiel aj medzi Holubovými ľuďmi. Jedným z nich bol Karol Kolárik, ktorému sľúbil, že zasadne na Holubov trón.

Černák na súde v roku 2019 hovoril, že pri poľovačke na Holuba šlo o podiely v mäsokombináte Prešov a takisto sa dozvedel, že mu Holub chcel škodiť.

Holub ho ale nedokázal zlikvidovať, tak zašiel za nejakou veštkyňou a dal Černákovi počarovať, aby vážne ochorel. Ak by tento plán nevyšiel, chcel košický boss dostať Černáka na dlhé roky do basy.

Čistič si zavaril, doplatil na to ale jeho brat

Jeho dolapenie bolo zdĺhavé, predstavovala hotovú poľovačku. V dueli medzi životom a smrťou Holub prehral, ale až na tretíkrát. 

Niekdajší boss banskobystrického podsvetia prezývaný Miky si na jeho popravu pripravil plán a objednal tých najlepších. Na Holubovom dolapení sa podieľal Kromka spoločne s Jozefom Roháčom. V Košiciach im to však ešte nevyšlo, keďže sa Roháčovi zasekol samopal.

Napriek tomu, že mal Kromka zakrytú tvár, Holub vedel, o koho ide. Prezradila ho motorka značky Honda. Za nevydarený útok sa Holub rozhodol pomstiť.

Samotného Čističa sa mu nepodarilo vypátrať, no k jeho bratovi Jánovi Kromkovi sa dostali celkom rýchlo. Ten síce na podsvetnú scénu nepatril, no doplatil na bratove hriechy. Jána vylákali do Vajkoviec, kde ho surovo zmlátili.

„V garáži ho surovo bili a kopali. Róbert Holub si na to obul kanady. Potom ho naložili do Boržovho auta a odviezli smerom na Prešov. Po ceste ho vytiahli na pole a zastrelili,“ vypovedal jeden z obžalovaných.

Holub dolietal  

V Košiciach to teda nevyšlo a za nepodarený útok doplatil nevinný Čističov brat. Nepodaril sa ani druhý pokus, nalákanie Holuba do bratislavského hotela Danube, kde mu mal Černák prezradiť Lojzovu skrýšu. Hovorí sa, že Holub ho mal poriadne v zuboch. Plánoval mu vraj odrezať hlavu a odniesť si ju ako trofej.

Plus 7 dní uvádza, že na stretnutie do bratislavského hotela Danube prišiel aj zamaskovaný Roháč, ktorý Holuba streľbou ťažko zranil a usmrtil jeho ochrankára Štefana Fabiána. Holuba nakoniec hospitalizovali v bratislavskej Nemocnici L. Dérera, kde ho na tretí pokus piateho októbra Roháč usmrtil streľbou zo strechy do jeho nemocničnej izby.

SITA v roku 2016 informovala, že Černák v rámci dohody priznal vinu z naplánovania vraždy šéfa košického podsvetia Róberta Holuba z októbra 1997. Horváth zase priznal, že na skutok zabezpečil zbrane.

Senát v oboch prípadoch upustil od uloženia trestu, keďže skonštatoval, že skoršie udelené tresty pre oboch obvinených sú dostačujúce. Černák si momentálne odpykáva doživotný trest za viacero vrážd, Horváth trest vo výške 23 rokov. Rozhodnutie súdu je právoplatné, keďže súčasťou dohody je záväzok, že sa proti nemu odsúdení neodvolajú.

Podľa prokuratúry naplánoval Černák vraždu Holuba v septembri 1997 spolu so šéfom skupiny sýkorovcov Róbertom Lališom. Cieľom bolo dosadiť do čela podsvetia na východnom Slovensku Černákovho spojenca Karola Kolárika. Toho zavraždili v roku 1999. Roháč spolu s Lališom boli neprávoplatne odsúdení na doživotie za iné skutky.

Zdroje: kosice.korzar.sme.sk, topky.sk, plus7dni.pluska.sk, biztweet.eu, rtvs.sk, cas.sk, webnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech