Celé Poľsko pohoršené: Nový film o zneužívaní detí v katolíckej cirkvi videli v priebehu pár hodín milióny ľudí

  • Známi bratia Sekielskí vydali nový dokumentárny film o zneužívaní detí kňazmi
  • Film sa na YouTube objavil len v sobotu, v pondelok už mal viac ako 4 milióny pozretí
Screenshot 2020-05-18 at 11.34.24
Snímka Hra na schovávačku vyvolala v Poľsku vlnu nevôle, odhaľuje zneužívanie detí v cirkvi, Youtube/Sekielski, reprofoto
  • Známi bratia Sekielskí vydali nový dokumentárny film o zneužívaní detí kňazmi
  • Film sa na YouTube objavil len v sobotu, v pondelok už mal viac ako 4 milióny pozretí

Viac ako štyri milióny videní má od soboty na sociálnej sieti YoutTube dokumentárny film bratov Sekielských, ktorý sa venuje zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi v Poľsku. Film vyvolal v krajine vlnu pohoršenia, informovala agentúra APA. Poľský primas Wojciech Polak v reakcii na kritiku oznámil, že požiada Vatikán, aby obvinenia vznesené vo filme vyšetril.

Článok pokračuje pod videom:

Film bratom Tomasza a Marka Sekielských s názvom Zabawa w chowanego (Hra na schovávačku) sa objavil na serveri YouTube len v sobotu. Po pár hodinách už mal milión videní a dnes (18. mája) má už viac ako štyri milióny pozretí.

Unikajú trestom

Snímka sa venuje osudu dvoch obetí sexuálneho zneužívania zo strany kňazov aj reakcii poľskej katolíckej cirkvi, ktorá bola podľa autorov absolútne nedostatočná. Sekielskí vo filme pranierujú okrem iného aj prax, že kňazi, ktorých činy sa dostali na svetlo sveta, boli len prekladaní do iných farností a nemuseli pritom čeliť trestnému stíhaniu.

Hnezdenský arcibiskup Wojciech Polak, ktorý je zároveň poľským primasom, medzitým oznámil, že požiada Vatikán, aby vyšetril obvinenia vznesené v dokumente. Vo filme padajú vážne obvinenia okrem iného na adresu biskupa zo stredopoľského Kalisza. Edward Janiak údajne nepodnikol nič proti kňazovi, o ktorom vedel, že sexuálne zneužíva deti.

Primas Polak tiež zdôraznil, že príbeh zachytený v dokumente nezopovedá „pravde o väčšine kňazov“. „Nesmieme dopustiť, aby škandálne prípady zničili to dobré, čo v cirkvi je,“ uviedol arcibiskup.

Zneužívanie je v Poľsku veľká téma

Poľskom už vlani otriasol prvý dokument bratov Sekielských o zneužívaní v miestnej katolíckej cirkvi. Film s názvom Tylko nie mów nikomu (Nikomu to nehovor) má od minulého mája na YouTube už 23,5 milióna pozretí. Na budúci rok plánujú bratia film o pápežovi Jánovi Pavlovi II., od ktorého narodenia v poľských Wadowiciach uplynie v pondelok 100 rokov.

Podľa štatistiky, ktorú poľská biskupská konferencia zverejnila vlani v marci, bolo od začiatku 90. rokov do polovice roka 2018 nahlásených 382 prípadov sexuálneho zneužívania detí duchovným. Podľa kritikov je však toto číslo veľmi podhodnotené. 

Ku katolíckej cirkvi sa hlási stále drvivá väčšina Poliakov, podľa osem rokov starého prieskumu agentúry CBOS sa za katolíkov považovalo 93 percent obyvateľov tejto najväčšej stredoeurópskej krajiny.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech