Poľsko nechce dodržiavať zákony Európskej únie, hrozí „polexitom“

  • Ústavný súd Poľska označil jednu z najdôležitejších zmlúv Európskej únie za nekompatibilnú s poľským právnym systémom
  • Európska komisia tvrdí, že zmeny oslabili nezávislosť súdov a otvorili súdy politickému zasahovaniu
Poľsko
Poľsko, publicdomainpictures.net/Richard Revel, Pixabay
  • Ústavný súd Poľska označil jednu z najdôležitejších zmlúv Európskej únie za nekompatibilnú s poľským právnym systémom
  • Európska komisia tvrdí, že zmeny oslabili nezávislosť súdov a otvorili súdy politickému zasahovaniu

Poľský ústavný tribunál vo štvrtok rozhodol, že kľúčové články jednej z primárnych zmlúv EÚ sú nezlučiteľné s poľským právom, čím v skutočnosti odmietol zásadu, že právo EÚ má v niektorých súdnych oblastiach prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi, prináša správu BBC News.

Iniciátorom je poľský predseda vlády

Z praktického hľadiska toto rozhodnutie zavádza aspekty právneho polexitu, pretože prehĺbi problém justičnej spolupráce medzi poľskými a európskymi súdmi, najmä vzájomné uznávanie rozsudkov,“ hovorí vedecký pracovník Binghamského centra Patryk Wachowiec.

Wachowiec uviedol, že predseda vlády, Mateusz Morawiecki, za posledných šesť rokov predložil výzvu na ochranu pred rozsudkami najvyššieho súdu EÚ. Morawiecki sa tiež podľa jeho slov snažil zabrániť poľským sudcom vo využívaní práva EÚ na spochybnenie postavenia ich kolegov vymenovaných po súdnickej reforme. 

Európska komisia tvrdí, že zmeny oslabili nezávislosť súdov a otvorili súdy politickému zasahovaniu.

zástavy
zdroj: Unsplash/Guillaume Perigois

Ústavný tribunál bol prvým cieľom reformy poľskej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Teraz v ňom dominujú sudcovia, ktorí vraj sympatizujú so stranou, pričom jeden z nich bol podľa Európskeho súdu pre ľudské práva vymenovaný nezákonne.

Morawiecki aj najmocnejší poľský politik, predseda PiS Jaroslaw Kaczynski, trvajú na tom, že Poľsko chce zostať v EÚ, dodáva BBC News.

Reakcia ministrov Francúzska a Nemecka

Poľsko má právnu i morálnu povinnosť ako členský štát Európskej únie plne a bezpodmienečne dodržiavať jej pravidlá. Uviedli to v piatok v spoločnom vyhlásení ministri zahraničných vecí Francúzska a Nemecka, uviedla TASR. 

Poľský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou a spochybnil tak nadradenosť legislatívy Únie nad poľskými zákonmi. Verdikt vyvolal vlnu nevôle zo strany európskych politikov.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian a šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas vo vyhlásení ďalej uviedli, že rozhodnutie poľského ústavného súdu vzali na vedomie.

Pripomíname vám, že členstvo v Európskej únii ide ruka v ruke s plnou a bezpodmienečnou oddanosťou k spoločným hodnotám a pravidlám,“ dodali ministri.

zdroj: Unsplash/Elijah G

Je nevyhnutné, aby každý člen – teda samozrejme aj Poľsko, ktoré má v rámci Európskej únie rozhodujúce miesto – tieto pravidlá a hodnoty rešpektoval,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Nie je to len morálny záväzok. Je to aj právny záväzok,“ dodali Le Drian a Maas.

Poľsko a EÚ sa sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila poľská pravicovo orientovaná vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel upozornil, že reforma ohrozuje demokraciu v krajine.

Európska komisia vo štvrtok v reakcii na verdikt poľského ústavného súdu oznámila, že využije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, aby zabezpečila rešpektovanie ustanovení európskeho práva.

Podpora od Maďarska

Maďarsko je doposiaľ jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá podporila kontroverzný verdikt poľského Ústavného súdu, že niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou.

Rozhodnutie súdu je výsledkom „zlej činnosti európskych inštitúcií,“ uvádza sa v rezolúcii maďarskej vlády, ktorú podpísal premiér Viktor Orbán. Informuje o tom v sobotu agentúra DPA.

„Existuje úsilie pripraviť členské štáty aj o také právomoci, ktoré nikdy nepreniesli na EÚ, a to bez doplnenia dohôd s EÚ a prostredníctvom rozširovania kompetencií,“ uvádza sa v rezolúcii.

Vlády vo Varšave a v Budapešti sa navzájom podporujú a hrozia vetom voči opatreniam EÚ, ktoré si v Rade Európskej únie vyžadujú jednomyseľnosť, pripomína DPA.

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá