Poľsko zmieta piata vlna, očakáva státisíce prípadov denne. Najhoršie sú na tom oblasti susediace so Slovenskom

  • Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski oznámil, že Poľsko vstúpilo do piatej vlny nákazy koronavírusom
  • Podľa odborníkov čakajú Poľsko ťažké týždne. Počet denných prípadov na vrchole vlny môže byť až 140-tisíc
  • Poľská vláda ale odmieta prijať nepopulárne riešenia. Zdravotníci sú frustrovaní z jej taktiky, ktorou je nič nerobiť a čakať
  • Krajine hrozí kolaps zdravotníctva a desiatky tisíc zbytočných úmrtí. Najviac prípadov pochádza z pohraničných oblastí so SR
Covid sestra
TASR/AP, Christoph Soeder
  • Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski oznámil, že Poľsko vstúpilo do piatej vlny nákazy koronavírusom
  • Podľa odborníkov čakajú Poľsko ťažké týždne. Počet denných prípadov na vrchole vlny môže byť až 140-tisíc
  • Poľská vláda ale odmieta prijať nepopulárne riešenia. Zdravotníci sú frustrovaní z jej taktiky, ktorou je nič nerobiť a čakať
  • Krajine hrozí kolaps zdravotníctva a desiatky tisíc zbytočných úmrtí. Najviac prípadov pochádza z pohraničných oblastí so SR

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski oznámil, že Poľsko vstúpilo do piatej vlny nákazy koronavírusom. Varoval tiež, že šírenie variantu omikron môže spôsobiť také prudké zvýšenie v denných prípadoch infekcie, aké Poľsko ešte nezaznamenalo, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru Reuters. Odborníci dokonca hovoria o stovkách tisíc nových prípadov denne a veľmi ťažkých týždňoch, ktoré Poľsko čakajú. Včera v krajine pribudlo viac ako 19 000 prípadov.

Nič nerobiť, len čakať, kým to prejde

Podľa poľských novinárov i odborníkov nie je ten vývoj v skutočnosti žiadnym prekvapením. Len pred niekoľkými dňami, trinásť zo sedemnástich členov poľského konzília zdravotných odborníkov rezignovalo na svoj post. Odborníci vyhlásili, že už nebudú poskytovať poradenstvo vláde v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

„Ako Lekárske konzílium sme boli obviňovaní z nedostatočného uplatňovania vplyvu na vládu. Zároveň sme pozorovali rastúcu toleranciu popierania ochorenia COVID-19 a takisto znižovanie dôležitosti očkovania v boji proti pandémii, ktoré sa premietlo aj do vyjadrení členov vlády či predstaviteľov štátu,“ napísalo vtedy 13 odchádzajúcich členov konzília.

Dnes už bývalí členovia konzília tvrdia, že vláda odmietala ich rady implementovať a vládna stratégia v skutočnosti zahŕňala nič nerobenie a čakanie na jar, kedy počty samy klesnú. 

Gazeta.pl upozorňovala na konflikty medzi konzíliom a vládou už začiatkom novembra minulého roka.

„V momente, keď komunikuje výlučne s vládou, vždy dochádza k fenoménu takzvaného zberu čerešní, to je vybrať si z týchto vedomostí to, čo sa vám páči, a ignorovať to, čo sa vám nepáči a čo je nepohodlné,“ uviedol pre Gazeta.pl jeden zo zdravotníckych odborníkov.

Poľská vláda sa v Európe preslávila neochotou zavádzať prísnejšie opatrenie napriek veľkému počtu nakazených a množstvu úmrtí. Neochota prijímať nepopulárne kroky podľa kritikov súvisí s blížiacimi sa poľským voľbami, ktoré sa budú konať na budúci rok.

Aj zavedené opatrenia v Poľsku sa nezvyknú dodržiavať, pre vstup do reštaurácií stačí ústne potvrdenie, že bol človek očkovaný. Covid pasy nik nekontroluje. 

Prípadov môže byť 140-tisíc denne na vrchole vlny 

Minister zdravotníctva uviedol, že očakáva desiatky tisíc nových prípadov koronavírusu denne. Uviedol, že rozsah piatej vlny bude neporovnateľný s čímkoľvek, čo Poliaci doteraz počas pandémie pozorovali.

„Predpovedáme, že vrchol infekcií nastane v polovici februára a na tomto vrchole budeme mať približne 60 000 prípadov denne,“ uviedol na tlačovej konferencii Niedzielski.

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Predpovede analytikov zo strediska MOCOS hovoria až o 120-tisícoch prípadoch nových infekcií denne. Analytici z ICM centra hovoria dokonca o 120 až 140-tisícoch denných prípadov na vrchole vlny.

V závislosti od prevládajúceho variantu sa tento vrchol objaví buď v polovici februára, alebo až začiatkom marca.

Hrozí kolaps zdravotníctva, najviac prípadov pochádza z regiónov susediacich so SR

Zdravotníci sa obávajú, že dôjde k totálnemu zahlteniu zdravotného systému a kolapsu zdravotníctva, ktorý si vyžiada desaťtisíce zbytočných úmrtí.

„Hovoríme tu predovšetkým o lôžkach, o liekoch, o kyslíkovom manažmente, o fungovaní pohotovostných lekárskych tímov,“ uviedol minister, ktorý priznal, že pandemické rozhodovanie je založené hlavne na sociálno-ekonomických faktoroch.

Rektor Lekárskej univerzity vo Varšave Krzysztof J. Filipiak pre portál Medonet uvádza, že aj keby sa ukázalo, že omikron spôsobuje menej hospitalizácií, v skutočnosti nakazí až štyrikrát viac ľudí ako Delta, čiže v nemocnici skončí dvakrát viac pacientov. Poľsko sa má preto pripraviť na ťažké týždne.

nemocnica covid
zdroj: TASR/AP Photo/Vadim Ghirda

Poľsku sa podľa Filipiaka nepodarí zachytiť ani všetky prípady omikronu. Ako príklad udáva Veľkú Britániu, kde pri milióne testovaných každý deň zachytávali 200 až 300-tisíc prípadov infekcií. Poľsko na takéto rozsiahle testovanie nemá kapacitu.

Najväčšia časť súčasných infekcií prichádza z južných regiónov, ktoré hraničia so Slovenskom. V Podkarpatskom vojvodstve úrady zaznamenali až 50-percentný nárast. V Malopoľskom vojvodstve stúpol počet nových prípadov o 30 percent.

Oba regióny susedia so Slovenskom. Rektor uvádza, že nárast infekcií súvisí so silvestrovskými oslavami. V Zakopanom sa konala veľká silvestrovská oslava, ktorej sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí, väčšina z nich nemala rúško. Na oslavu prišlo aj množstvo Slovákov, z Oravy a Liptova.

Úmrtí môže byť dvakrát viac 

Poľsko minulý týždeň oznámilo, že prekonalo hranicu 100- tisíc úmrtí. Podľa Filipiaka je skutočný počet obetí koronavírusu v Poľsku omnoho vyšší, uvádza DW. Počas pandémie mohlo podľa neho umrieť celkovo až 200-tisíc ľudí.

„Polovica z nich sú potvrdené prípady COVID-19,“ povedal. „Druhá polovica sú buď nepotvrdené prípady, alebo vedľajšie – úmrtia, ktoré možno pripísať paralýze zdravotníctva, neliečeniu iných chorôb, zhoršeniu zdravotnej starostlivosti a kolapsu zdravotného systému.“

Filipiak uviedol, že Poľsko má najhoršie financovaný systém zdravotnej starostlivosti v Európskej únii a najmenej lekárov na 1 000 obyvateľov, 2,4 pre porovnanie, v Nemecku je to 4,2.

koronavírus mŕtvi ľudia nakazení rakvy krematórium pohreb covid
zdroj: TASR, AP/Rodrigo Abd

Tiež je plne zaočkovaných menej ako 21,3 milióna Poliakov, čo predstavuje asi 55 %, čo odborníci považujú za nedostatočné. Menej v rámci EÚ majú už len Chorvátsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.

Konšpirácie o vakcínach a ich bezpečnosti pritom prichádzajú aj od spolupracovníkov vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PIS). Barbara Nowaková, poverená vládou, ktorá je úradníčkou zodpovednou za školy v Malopoľsku napríklad popísala vakcíny ako „experiment“ s neznámymi následkami, uvádza portál Notes from Poland.

V súčasnosti sa počet denných prírastkov pohybuje na úrovni 15 až 20-tisíc nových prípadov a okolo 500 úmrtí každý deň, ukazuje Worldometers.

Zdroje: TASR, Reuters, Gazeta.pl, Medonet, Medonet, DW, Notes from Poland, Worldometers

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá