Poľský Funter 4x4x4 umožňuje riadenie každého kolesa zvláśť

  • Poliaci majú na svedomí unikátne vozidlo, ktoré na bežných cestách ani neuvidíš. Koniec koncov nie je na ne ani určený. Viac offroad auto ako je toto už snáď ani neexistuje.
funtercover
  • Poliaci majú na svedomí unikátne vozidlo, ktoré na bežných cestách ani neuvidíš. Koniec koncov nie je na ne ani určený. Viac offroad auto ako je toto už snáď ani neexistuje.

PIMOT je skratka pre automobilový priemyslový inštitút v Poľsku, práve im sa podarilo vytvoriť  auto s extrémnymi funkciami stvorené pre extrémne podmienky. Výnimočné je predovšetkým netypickým zavesením kolies a softvérom riadenia, vďaka ktorému môžeš ovládať každé jedno koleso zvlášť.

zdroj fotografie:roboscope.eu

Poľskí inžinieri si dali na vozidle Funter 4×4 naozaj záležať a vymysleli preň inovatívnu konštrukciu. Práve vďaka nej v sebe nesie silu nákladných automobilov, nízku hmotnosť a ovládateľnosť na úrovni športového vozidla. Funter je označovaný ako 4x4x4 kvôli špeciálnemu systému prednej časti vozidla a zadného zavesenia kolies, ktorý umožňuje pohyb do všetkých strán a smerov. Pod kontrolou tak môžeš mať každé jedno koleso.

 

zdroj fotografie:autokult.pl

Kolesá tohto offroad vozidla ti nikdy nezostanú visieť vo vzduchu. Akokoľvek je terén nerovný, či ideš po púšti, lese alebo skalách kolesá to zvládnu. Je tomu tak najmä vďaka ich premenlivej tuhosti, s ktorou sa len tak nejaké SUV nemôže pochváliť.

Funter síce odvezie len dve osoby, no zato v každom teréne. Ako sa však dá ovládať? Vozidlo má v sebe zabudovaný takzvaný systém 4WS, vďaka ktorému nie je problém ovládať naraz predné aj zadné kolesá. Práve tento systém ti umožní sa s Funterom točiť aj okolo vlastnej osi alebo jazdiť do strán.

zdroj fotografie:autokult.pl

Automobilový priemyselný inštitút zostrojil pre Funter aj neobyčajný nosný rám. Pri jeho vývoji sa sústredili predovšetkým na primeranú tuhosť rámu a na zostavenie bezpečnostných zón pre posádku auta. Líši sa taktiež svojím brzdovým systémom, vďaka ktorému môžeš brzdiť každé jedno koleso samostatne. Nezastaviteľný Funter sa teší veľkej obľube, a to nie len medzi poľskými nadšencami. Podarilo sa mu získať aj zlatú medailu a niekoľko ďalších ocenení na veľtrhu v Bruseli. Išlo o udalosť Bruseli Innova, na ktorej sa oceňujú rôzne druhy inovácií a invencií.

Čo hovoríš na tento pokrokový offroad z dielne našich susedov? Vieš si predstaviť jeho využitie aj v slovenskom teréne?

zdroj:wojdas.24×7.pl/autokult.pl zdroj titulnej fotografie:autokult.pl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá