Poľský gigant prevezme desiatky čerpacích staníc na Slovensku. Za kontrakt plánuje vysoliť milióny

  • Na Slovensku sa objaví viac čerpacích staníc spoločnosti Orlen
  • Poľská firma odkúpila už existujúce stanice
  • Pribudne ich približne 40
čerpacia stanica
Ilustračná fotografia, TASR/Radovan Stoklasa, Lukáš Grinaj
  • Na Slovensku sa objaví viac čerpacích staníc spoločnosti Orlen
  • Poľská firma odkúpila už existujúce stanice
  • Pribudne ich približne 40

Onedlho budeš môcť počas svojej jazdy popri ceste vidieť častejšie čerpacie stanice značky Orlen. Spoločnosť, ktorú kontroluje najväčšia ropno-plynárenská skupina v Poľsku PKN Orlen, totiž podpísala kontrakty na nákup čerpacích staníc. Nové pobočky by tak mali vzniknúť na Slovensku a v Maďarsku.

Celkovo by tak mala v dvoch spomínaných krajinách dokopy vlastniť až 230 staníc, čo by zo značky Orlen spravilo na obidvoch trhoch jedného z najväčších hráčov. O kontrakte informuje agentúra TASR.

Desiatky nových staníc

Ako poľská spoločnosť vo svojej správe zo štvrtka (1. 12.) uviedla, celkovo preberie v Maďarsku a na Slovensku 182 čerpacích staníc.

Už v najbližších dňoch začne s premenovávaním 79 čerpacích staníc v Maďarsku v súčasnosti pod značkou Lukoil. Okrem toho prevezme v Maďarsku a na Slovensku ďalších 103 staníc, z toho v Maďarsku 64 a na Slovensku 39.

Stanice v Maďarsku budú postupne preberané a premenovávané do polovice roka 2024 a v prípade Slovenska do polovice budúceho roka. Hodnota kontraktov predstavuje 229 miliónov eur. Ako uviedol generálny riaditeľ PKN Orlen Daniel Obajtek, po expanzii bude spoločnosť pôsobiť na šiestich európskych trhoch.

Do roku 2030 chce mať Orlen pod svojou značkou v šiestich krajinách, väčšinou v strednej a vo východnej Európe, približne 3 500 čerpacích, pričom podiel zahraničných prevádzok na jeho celkovej sieti by sa mal zvýšiť z terajších 37 % na 45 %.

V Česku sú už jednotkou

Rozširujeme našu maloobchodnú sieť v Európe. Posilňujeme svoju prítomnosť na Slovensku a dostávame sa medzi štyroch najväčších predajcov pohonných hmôt na tomto trhu. Taktiež rozširujeme našu maloobchodnú sieť na nový trh v Maďarsku, kde sme si už vybudovali veľkoobchodné zastúpenie,“ povedal Daniel Obajtek, predseda predstavenstva PKN ORLEN.

Po dokončení celej transakcie so skupinou MOL bude skupina ORLEN prevádzkovať vyše 660 staníc v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. V Česku je so 430 stanicami jednotkou na trhu.

Tankovanie nafty a benzínu.
zdroj: Pixabay

Na Slovensku sa ORLEN rozrastie na 91 čerpacích staníc a v Maďarsku bude mať 143 staníc. ORLEN Benzina je súčasťou skupiny ORLEN Unipetrol, ktorá patrí do nadnárodnej skupiny ORLEN a prevádzkuje najrozsiahlejšiu sieť čerpacích staníc v Českej republike.

Rozrastá sa aj Shell

Drobnú expanziu na Slovensku plánuje aj spoločnosť Shell Slovakia, ktorá kupuje čerpacie stanice od firiem Progres Trading a Petroltrans. Spoločnosť by mala celkovo získať päť čerpacích staníc v Topoľčanoch, Spišskej Sobote, Brezne, Bánovciach nad Bebravou a v Trnave. Protimonopolný úrad SR už začal správne konanie vo veci koncentrácie.

Tretie strany, teda fyzické a právnické osoby, môžu predložiť úradu svoje pripomienky, námietky a informácie k oznámeným koncentráciám. Žiadame tretie strany, aby svoje pripomienky predkladali úradu čo najskôr po zverejnení oznámenia, aby sa úrad, vzhľadom na dodržiavanie zákonných lehôt, mohol týmito pripomienkami zaoberať,“ informovala hovorkyňa protimonopolného úradu Adriana Oľšavská.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá