Pomáhajú ľuďom začleniť sa. Tieto podniky prinášajú viac než len chutný zážitok

  • Ak by si navštívil niektorý z týchto podnikov, možno by si ani nepocítil, že sú niečím iné - výnimočné. Nielen, že poskytujú kvalitné služby a skvelé miesto pre kávu či obed, ale zamestnávajú ľudí, ktorí sa na pracovnom trhu uchytia len ťažko.
collagerlrlrl
libresso.podvrskom.sk, fb/cafedobre
  • Ak by si navštívil niektorý z týchto podnikov, možno by si ani nepocítil, že sú niečím iné - výnimočné. Nielen, že poskytujú kvalitné služby a skvelé miesto pre kávu či obed, ale zamestnávajú ľudí, ktorí sa na pracovnom trhu uchytia len ťažko.

Život s hendikepom alebo život v hraničnej životnej situácii je ťažký sám o sebe, no ešte náročnejšie je vtedy začleniť sa do spoločnosti či zabezpečiť si živobytie. Pracovný trh je neúprosný, a preto existujú miesta so sociálnym rozmerom, ktoré dávajú týmto ľuďom tak potrebnú prácu. Obyčajné podnikanie dokážu pretaviť do projektov s obrovskou pridanou hodnotou. Veď už samotný pocit užitočnosti a ľudský kontakt, ktorý je pre gastro biznis typický, pomáhajú k šťastnejšiemu životu. Návštevou týchto gastro zariadení si nielen pochutíš, ale týchto ľudí aj podporíš. :)

Freshtaurant

Štýlové spojenie bistra a kaviarne v bratislavskom Ružinove, ktoré búra predsudky, dalo prácu ľuďom na vozíčku či so zrakovým postihnutím. Freshtaurant je preto jedným z mála podnikov, kde čašníci pri obsluhovaní sedia. Vznikla z niekdajšej známej kaviarne Luxor, ktorá bola rovnako zameraná na pomoc hendikepovaným. Nájdeš tu zdravé a nesmierne chutné jedlo, obedové menučká, vegetariánsku či bezlepkovú kuchyňu aj super kávu. Podnik je samozrejme bezbariérový a okrem iného prezentuje a predáva výrobky ľudí z chránených dielní. Konajú sa tu napríklad aj cestovateľské prednášky.

Foto: facebook.com/freshtaurantBA

Foto: facebook.com/freshtaurantBA

Foto: restu.sk

Kaviareň Dobre&Dobré

Pre Bratislavčanov už známe miesto v Starej tržnici, ktoré je projektom občianskeho združenia Vagus. Zamestnáva ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, no chcú sa vrátiť späť do života. Kaviareň je naozaj unikátna – dýcha atmosférou starej Bratislavy a má krásny útulný interiér. A samozrejme nesmieme zabudnúť na kvalitnú kávu, delikátne koláče vrátane Bratislavských rožkov a slovenské produkty, ktoré tu propagujú. Návštevu Dobre&Dobré určite neoľutuješ a je veľmi pravdepodobné, že pri tvojej návšteve tu bude hrať živá hudba.

Foto: facebook.com/cafedobre

Foto: facebook.com/cafedobre

Foto: facebook.com/cafedobre

Deaf Kebab

Jedinečný koncept fast foodového reťazca, ktorého obsluhu tvoria ľudia so sluchovým postihnutím. Založili ho pred piatimi rokmi bratia Šarinovci a vďaka franchisingu ho nájdeš už vo viac než 10 slovenských mestách. Nie je to len prospešný spôsob, ako hendikepovaných ľudí zapojiť do pracovného procesu, ale aj skvelý biznis, ktorý sa rýchlo rozrastá. A samozrejme si tu môžeš dať chutný kebab, ktorý pripravujú s dôrazom na najvyššiu kvalitu. Projekt Deaf Kebab má obrovský sociálny rozmer – ľuďom so sluchovým postihnutím pomáha zvládnuť pracovné úkony, propaguje posunkový jazyk a dokonca im pomáha nájsť si prácu aj mimo tejto fast foodovej siete.

Foto: facebook.com/DeafKebabPetržalka

 

Foto: facebook.com/deafkebabvrable

Foto: facebook.com/deafkebabvrable

Kaviareň Libresso v antikvariáte Pod vŕškom

Spojenie kávy a kníh nikdy neomrzí. Ani v prípade tejto útulnej kaviarničky Libresso v priestoroch antikvariátu a kníhkupectva v Nitre. Okrem starých aj nových kníh si tu môžeš vychutnať výberovú kávu od 9 grams coffee či iných lokálnych pražiarní, chutné koláče aj raw torty, domáce limonády a veľa ďalšieho. Kaviareň je zároveň chráneným pracoviskom, pretože zamestnáva čašníka s mentálnym postihnutím a pracovníkov s psychickou diagnózou. Sympatický podnik má dvere otvorené pre všetkých dobrých ľudí bez predsudkov.

Foto: facebook.com/podvrskom

Foto: libresso.podvrskom.sk

Foto: facebook.com/podvrskom

Kaviareň Radnička

Malá kaviareň v centre Bratislavy, v ktorej ťa s úsmevom obslúžia  šikovní čašníci s mentálnym postihnutím. Od roku 2001 funguje ako chránená dielňa a môžeš si tu dať veľa druhov kávy, čaju a koláčikov. Čašníkom dáš navyše pocit užitočnosti a radosti, že ti mohli kávičku pripraviť. :) Okrem toho Radnička ponúka aj službu cateringu. Cieľom zakladateľského občianskeho združenia Inklúzia je, aby bola Radnička úplne bežnou kaviarňou, no aby sa v nej mohli odborne školiť ľudia s postihnutím a pripravili sa tak na prácu v tejto profesii. Priestor kaviarne je často dejiskom rôznych kultúrnych podujatí a spolupracuje napríklad s Magistrátom mesta Bratislava.

Foto: facebook.com/Radnička

Foto: facebook.com/Radnička

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech