Pomoc musí byť adresná a efektívna, hovorí podnikateľ a filantrop Milan Fiľo

filo
TASR

Holding ECO – INVESTMENT a.s. patrí k prvým, ktorí začali s pomocou hneď po vypuknutí „koronakrízy“. Na pomoc pre ohrozených vyčlenil 3 milióny eur. Desiatky kamiónov s papierovou hygienou a ochrannými rúškami rozviezli potrebné pomôcky už v prvých týždňoch do obcí a osád na Liptove, na Horehroní a na Spiši.

Ďalšie dodávky odišli do škôl a nemocníc krajských a okresných miest. Holding tiež vyčlenil financie na potravinovú pomoc pre najchudobnejšie obce a osady na Gemeri. V týchto dňoch odíde tiež kamión naložený papierovou hygienu pre ľudí odkázaných na sociálnu pomoc do Liptovského Hrádku.

„Nikdy si nekladiem otázku, či pomôcť alebo nie,“ vysvetľuje filozofiu prezident a predseda predstavenstva ECO – INVESTMENT, a. s. Milan Fiľo. „Som presvedčený, že pomáhať je morálnou povinnosťou úspešných ľudí a je morálnou povinnosťou úspešných spoločností pomáhať komunite, v ktorej pôsobia. Sociálna pomoc je súčasť našej firemnej kultúry už viac ako dvadsať rokov.“

Samozrejme, prioritne pomáhame v regiónoch, kde pôsobia naše fabriky. V čase celonárodnej krízy, akú prežívame teraz,  sa však snažíme uľahčiť situáciu tým najviac ohrozeným skupinám v rámci celého Slovenska. Za tie roky už máme vytvorený systém pomoci tak, aby bola naša pomoc naozaj adresná a efektívna. Aj keď je v jednotlivých príbehoch veľa emócií, pomáhať treba s rozumom,“ vysvetľuje prezident a predseda predstavenstva ECO – INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.

zdroj: ECO – INVESTMENT

700 000 € pre korona nemocnicu

Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku prispel holding ECO – INVESTMENT a.s. spolu so spoločnosťou Mondi SCP sumou 700-tisíc eur na vybudovanie tzv. COVID pavilónu so špičkovým vybavením a technikou.

Spoločnosť ECO – INVESTMENT a.s. zároveň dlhodobo podporuje Občianske združenie Ružomberčan, ktoré má v súčasnosti takmer desať tisíc členov. „Väčšina členov nášho združenia sú seniori nad 60 rokov, teda najviac ohrozená skupina obyvateľov. Vážime si pomoc v podobe papierovej hygieny, ktorú pravidelne dostávame. V týchto dňoch tiež očakávame dodávku ochranných rúšok, ktoré budeme rozdávať našim členom a tiež organizáciám, ktoré sa starajú o seniorov a sociálne slabších,“ povedala členka správnej rady OZ Ružomberčan Jana Štreitová.

Pre občianske združenie Ružomberčan zabezpečil holding 30-tisíc textilných rúšok. Ďalších 20-tisíc rúšok rozviezli do dvadsiatich obcí na Liptove, na Horehroní a na Spiši. Milan Fiľo významne podporuje aj aktivity svojho dlhoročného priateľa prof. Krčméryho, ktorému pravidelne dodáva ochranné rúška a respirátory pre ľudí bez domova.

Súčasťou holdingu je aj spoločnosť TAURIS GROUP, ktorá sídli v Rimavskej Sobote. V regióne je viacero osád, ktorých obyvatelia žijú v absolútnej chudobe. „Mnohé rodiny nemajú prístup k čistej vode ani k základným potravinám. Mnohí nemajú žiadne peniaze. Hlad je bežnou súčasťou života detí v osadách,“ hovorí generálny riaditeľ TAURIS GROUP Richard Duda.

Spoločnosť sa preto spojila s Občianskym združením OAISR (Občianska Alternatívna Iniciatíva v SR) a predsedom OAISR Mgr. Vojtechom Kökénym a začala s koordinovanou potravinovou pomocou pre tých najchudobnejších. „V obci Dulovo rozdelili takmer tonu potravinových balíkov. Veľmi pekná bola aj samotná príprava, kde všetko spravodlivo rozdelilo priamo OAISR. Odovzdávanie prebehlo na obecnom úrade, ale rodinám, ktoré si nemohli aj zo zdravotných dôvodov pomoc prevziať osobne, bola potravinová výpomoc odovzdaná priamo v ich príbytkoch. V tejto pomoci sa bude pokračovať. OAISR už teraz vyberá ďalšie obce v Banskobystrickom kraji,“ približuje Richard Duda.

zdroj: ECO – INVESTMENT

Najohrozenejšia skupina spoločnosti

Vo všeobecnosti sú Rómovia chudobnejší než ktorákoľvek iná skupina populácie. Sú na tom výrazne horšie než iní z pohľadu vzdelania, zdravotného stavu, podmienok bývania a prístupu k príležitostiam. TAURIS doteraz pomohol potravinovými balíčkami 16 osadám a v pomoci plánuje pokračovať.

„OAISR funguje od roku 2005, za ten čas sa snažíme vyhľadávať všetky možnosti k tomu, aby sme zlepšili život Rómov na Slovensku a hlavne v Rimavskej Sobote a okolí. To, že sme na Gemeri našli partnera v spoločnosti TAURIS nám veľmi pomohlo. Chudoba je to, čo Rómov najviac trápi. Rómske deti majú rovnaký žalúdok ako všetky ostatné, tiež potrebujú jesť. Bohužiaľ, kvôli podmienkam, v ktorých žijú, sú často hladné. Preto sme za pomoc od nášho suseda vo forme potravinových balíčkov vďační,“ povedal Vojtech Kökény.

Pomoc pokračovala aj odovzdaním potravinovej pomoci pre Úsmev ako dar, ktorý tento dar rozdelil medzi Dorku Košice, unikátne centrum, ktoré pod jednou strechou poskytuje odbornú pomoc a bývanie deťom, mladým dospelým a rodinám, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii a medzi Oázu – Nádej pre nový život, ktorú vedie otec Mgr. Peter Gombita v Bernátovciach. Momentálne sa v tomto centre nachádza viac ako 250 ľudí odkázaných na pomoc druhých.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech