Pomocou AI a ľudí moderujú diskusie. Prešli sme 12 miliónov komentárov, 1,5 bolo nenávistných, hovorí CEO

  • Startitup vyspovedal CEO startupu Elv.ai., Jakuba Šustera
  • Prehovoril o zákulisí boja proti dezinformáciám a nenávisti
Jakub Šuster
Startitup/Matej Hlbočan
  • Startitup vyspovedal CEO startupu Elv.ai., Jakuba Šustera
  • Prehovoril o zákulisí boja proti dezinformáciám a nenávisti

Priania smrti, vyhrážky a hrubé urážanie. Náš virtuálny priestor v posledných rokoch zahltili konšpirácie, bludy a hoaxy. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú aj nenávistné komentáre, vďaka ktorým množstvo ľudí obmedzilo či dokonca úplne zrušilo svoj pobyt na platformách, ako napríklad Facebook.

Startup Elv.ai., vyvinutý z projektu Elfovia.sk, bojuje proti dezinformáciám a nenávisti pomocou služieb, ktoré kombinujú umelú inteligenciu a ľudských moderátorov. Ako to robia? Jednoducho mažú nenávistné komentáre a sú v tom úspešní, ich služby totiž využívajú renomovaní klienti, ktorí im zverili svoje sociálne siete.

Elv.ai „prešli“ už 12 miliónov nenávistných komentárov, svojou prácou pomáhajú aj mobilizačným kampaniam, ako napríklad „Chcem tu zostať“ či iniciatíve Mladí proti fašizmu. Môže v ich startupe umelá inteligencia nahradiť ľudských moderátorov? Majú o ich služby záujem aj politické strany?

V celej epizóde Zo zákulisia politiky sa ešte dozvieš, v akých štátnych inštitúciách startup pôsobí, ako problematika dezinformácií a nenávistných komentárov eskalovala po začiatku vojny na Ukrajine, ale aj to, čo ženie Slovákov k šíreniu nenávisti v komentároch.

Redaktor Startitup Pavel Knapko vyspovedal Jakuba Šustera, CEO startupu. Ten nám otvorene porozprával o tom, ako sa blížiace voľby odrazili na množstve toxických a nenávistných komentárov na internete, aké sú súčasné trendy v tejto oblasti, ako v spoločnosti kombinujú ľudských moderátorov s umelou inteligenciou, ale aj aká je práca, pri ktorej sa človek neustále stretáva s toxickým a nenávistným obsahom.

Jakub Šuster
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Šuster: Prešli sme 12 miliónov komentárov

„Sme technologický startup, ktorý sa zameriava na moderáciu diskusií v online priestore. Primárne ide o sociálne siete. Naším cieľom je bojovať proti nenávistnému a dezinformačnému obsahu pomocou umelej inteligencie, ale aj ľudských moderátorov.“

„Od začiatku nášho projektu sme prešli 12 miliónov komentárov. Z toho 1,5 milióna boli nenávistné alebo toxické, aktuálne sa pohybujeme na úrovni milión komentárov mesačne,“ hovorí Šuster.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá