Ponuka, ktorá sa neodmieta. Ak sa presťahuješ do tohto chorvátskeho mesta, dostaneš 13 500 €, má to však jeden háčik

  • Počet obyvateľov v tomto vymierajúcom meste je žalostný.
  • Preto sa nových obyvateľov mesto snaží motivovať nemalou finančnou odmenou.
chorvatsko
instagram.com (matej_mrva)
  • Počet obyvateľov v tomto vymierajúcom meste je žalostný.
  • Preto sa nových obyvateľov mesto snaží motivovať nemalou finančnou odmenou.

Ak však chcete posilniť rady obyvateľov Vrbovska, musíte sa ponáhľať. Podľa slov starostu finančný príspevok na kúpu nehnuteľnosti vo výške 100-tisíc chorvátskych kún (približne 13 482 €), dostanú len kupci prvých desiatich domov. Nové nariadenie by podľa slov starostu Dražena Mufića malo vstúpiť do platnosti už začiatkom budúceho roka.

Vrbovsko malo sedem rokov dozadu približne 6-tisíc obyvateľov, čo sa však rapídne zmenilo. Za posledné roky počet obyvateľov klesol o tisícku, čo je na tak malé mesto viac než dosť. Aby mesto aj v budúcnosti fungovalo, táto situácia sa musí zmeniť. Desiatky domov zívajú prázdnotou, pretože ľudia húfne odchádzali za prácou do oblasti, ktoré sa môžu pochváliť prosperitou. Nečudo. Vrbovsko nesadne každému. Vyznačuje sa totiž zvláštnosťou, ktorú nenájdete v žiadnom bedekeri.

I keď to znie neuveriteľne, pred pár rokmi v meste takmer nikto nepracoval, pretože tam skrachovali tri veľké podniky. Ľudia však museli z niečoho žiť, čo viedlo k zvýšenej kriminalite. Prakticky všetci boli zatknutí, okrem tých, ktorí pracovali v štátnych službách. Teraz však je už situácia úplne iná. Mesto už netrápi nedostatok pracovných príležitostí, ako to bolo kedysi, ale úplne opačný problém. Pracovných príležitosti je veľa, no pracovná sila chýba ako soľ.


Toto mesto má ďalšie špecifiká. Nachádza na polceste medzi vychýreným Záhrebom a Rijekou, čo je dosť nešťastná poloha, keďže obe mestá sú príliš vzdialené na denné dochádzanie. Aj preto je potrebné investovať do infraštruktúry. Tá je pre mesto, v ktorom 5-tisíc obyvateľov žije v 65 roztrúsených osadách, skutočne kľúčová. Tieto osady sa rozprestierajú na úctyhodnej ploche približne 260 km². Osady sú navzájom pospájané 120 cestami, o ktoré sa treba starať.

Možností podnikania je tu nadostač

Starosta Mufića by uvítal do svojho mesta viacero podnikateľov, ktorí by vedeli pritiahnuť ďalších ľudí. V meste začal rozkvitať aj turizmus, pretože ide o skutočne nádhernú oblasť, ktorá stojí za pozornosť. Oblasť je taktiež bohatá na lesy a nachádza sa tú píla, ktorá ročne spracuje až 180-tisíc m³ guľatiny. Príležitosti je tu viac než dosť. No bez ľudí prázdne domy chátrajú a čím dlhšie budú bez obyvateľov, tým náročnejšia bude ich následná rekonštrukcia.

Dom vo Vrbovsku kúpite približne za 30 až 40-tisíc eur. Ak si z tejto sumy odpočítate príspevok od starostu, vyjde vám cena nehnuteľnosti, ktorá skutočne stojí za zváženie. Ak vám nevyhovuje veľa ľudí a máte radi prírodu, pričom sa nebojíte zmeny, ponuka nešťastného starostu môže byť pre vás ako stvorená.

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech