Poplach v obchodoch: V obľúbených mäsových výrobkoch našli inšpektori nebezpečnú baktériu

  • Inšpektori v susednom Česku odhalili nebezpečné výrobky
  • Obsahujú baktériu, ktorá môže uškodiť veľkej skupine ľudí
nebezpečné výrobky, česko
Ilustračná foto Canva/suwannar-kawila, Česká veterinárna správa
  • Inšpektori v susednom Česku odhalili nebezpečné výrobky
  • Obsahujú baktériu, ktorá môže uškodiť veľkej skupine ľudí

Často ťa informujeme o rôznych nebezpečných potravinách, ktoré sa môžu dostať aj pulty v obchodoch. Po takýchto zisteniach je riešením stiahnutie výrobku z trhu s tým, že ho môžu zákazníci bezplatne vrátiť naspäť do obchodu za refundáciu peňazí. 

Takýto prípad sa stal aj v susednom Česku, kde inšpektori našli v troch mäsových výrobkoch nebezpečné baktérie. Ak si si nedávno urobil výlet k našim „českým bratom“, zbystri zrak. Tieto výrobky totiž môžeš mať doma aj ty. 

Celkovo 100 kilogramov

Ide o tri produkty v celkovej hmotnosti 100 kilogramov. Česká veterinárna správa upozornila na to, že sa v nich zistila prítomnosť baktérie s názvom Listeria monocytogenes.

Českí inšpektori našli v mäsových výrobkoch nebezpečnú baktériu
zdroj: Státní veterinární správa

V rámci svojej kontroly zistila česká veterinárna správa, že táto baktéria sa nachádzala v produktoch od troch menších lokálnych výrobcov z troch rôznych krajov – Zlínskeho, Moravskolezského a Juhočeského v celkovom množstve trochu viac ako 100 kíl.

Výrobky však už predali vo všetkých predajniach, no dátum spotreby ešte nevypršal ani v jednom prípade. Spotrebitelia, ktorí majú tieto mäsové výrobky doma, by ich podľa českej veterinárnej štátnej správy, nemali konzumovať. Majú možnosť vrátiť ich tam, kde ich kúpili.

Tri výrobky

Prvým produktom je Miškovická zverinová klobása od výrobcu Venison CZ s dátumom výroby 17. 5. 2024 a dátumom spotreby 24. 6. 2024. Túto klobásu predávali priamo v predajniach výrobcu. V dobe, keď kontrolóri zistili prítomnosť nebezpečnej baktérie, boli všetky výrobky tejto šarže predané koncovým zákazníkom. Do dátumu spotreby však ešte zostávajú tri týždne a veterinárna správa hovorí, že niektorí ľudia môžu mať tieto výrobky doma.

Inšpektori upozornili aj na Vršovickú svetlú tlačenku od výrobcu Pavlína Pavlíková s dátumom výroby 20. 5. 2024 a dátumom spotreby 6. 6. 2024. Tiež pri nej uviedli, že v čase výsledkov kontroly už, bohužiaľ, boli všetky výrobky predané.

Tretím nebezpečným výrobkom je klobása Svätého Sebastiána od výrobcu Jatka Lišov – Petr Číhal. Dátum výroby je uvedený 16. 5. 2024 a dátum spotreby 20. 6. 2024.

Výrobcovia musia na základe nariadenia veterinárnej správy tieto výrobky stiahnuť z trhu a pozastaviť tiež jeho výrobu. Výrobcovia musia urobiť mimoriadnu sanitáciu prevádzok a následne preložiť negatívne výsledky vyšetrenia sterov a vzoriek. Vo výrobe budú môcť pokračovať, až keď splnia tieto kroky.

Ohrozuje viaceré skupiny ľudí

Baktérie Listeria monocytogenes môžu spôsobiť ochorenie s názvom listerióza. „U imunokompromitovaných ľudí spôsobuje systémovú infekciu, pri ktorej bývajú aj kožné prejavy – papulózne alebo pustulózne kožné lézie,“ uvádza rezort zdravotníctva v jednom zo svojich vestníkov z roku 2023.

Do ľudského organizmu sa dostávajú hlavne pre nevhodne spracované či skladované potraviny. Zdravý človek sa obvykle pri konzumácii menšieho počtu baktérií vysporiada v podstate bez problémov. Nebezpečenstvo ale predstavujú hlavne pre osoby, ktoré majú slabšiu imunitu, starších ľudí pre deti a tiež tehotné ženy.

Zdroje: Státní veterinární správa, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Trendové videá