„Popový miláčik“ spravil rekordný obchod. Predal svoje najväčšie hity a zinkasoval milióny

  • Justin Bieber predal podiel práv na piesne vydané pod jeho menom
  • Spoločnosť za ne mala zaplatiť 200 miliónov dolárov
Justin Bieber a Ed Sheeran na fotení. Dohoda o spolupráci, kopa peňazí
Unsplash/Giorgio Trovato Twitter/Western Enthusiast
  • Justin Bieber predal podiel práv na piesne vydané pod jeho menom
  • Spoločnosť za ne mala zaplatiť 200 miliónov dolárov

Popová ikona Justin Bieber sa dohodol na predaj svojich akcií. Ide o práva na piesne vydané pod jeho menom, ktoré bude po novom vlastniť firma Hipgnosis Songs Capital, ktorú podporuje známa spoločnosť Blackstone. Bieber za svoje práva získa od investorov 200 miliónov dolárov. Ide o rekordnú dohodu v hudobnom priemysle, informujú WION a BBC.

Hipgnosis Songs Capital sa stala novým podielovým vlastníkom niektorých z najväčších Bieberových hitov. Ide o jeho svetoznáme skladby ako Baby či Sorry. Justin Bieber patrí medzi najpredávanejších umelcov 21. storočia a týmto krokom sa pripája k rastúcej skupine umelcov, ktorí zarobili na svojich hudobných katalógoch.

Čo to znamená v praxi pre kupujúcu firmu? Za každé jedno počutie na streamovacích platformách či použitie skladby v rádiu, televízii alebo filme, dostane investor istú čiastku.

Miliardová firma

Britská spoločnosť Hipgnosis Songs Capital dosahuje hodnotu jednej miliardy dolárov, ktorá sa rozdeľuje aj medzi finančným gigantom Blackstone. Aktuálne získala Bieberove vydavateľské autorské práva na jeho katalóg obsahujúci až 290 piesní.

Zahŕňa to všetku tvorbu Justina Biebera, ktorá uzrela svetlo sveta ešte pred 31. decembrom. Podmienky dohody nie sú pre verejnosť dostupné, avšak zdroj agentúry AFP tvrdí, že spoločnosť za tieto práva zaplatila približne 200 miliónov dolárov.

V súčasnosti sú takéto obchody čoraz častejšie. Umelci predávajú podiely na svojej tvorbe hudobným fondom. Ide síce o trend medzi staršími hudobníkmi, ako sú legendárni Bob Dylan či Bruce Springsteen. Tí svoje katalógy predali gigantovi Sony, pričom samotný Springsteen mal za svoje životné dielo dostať pol miliardy dolárov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Justin Bieber (@justinbieber)

Prečo Bieber predáva?

Kanaďan počas svojej kariéry predal odhadom viac ako 150 miliónov nahrávok po celom svete. Teraz sa však rozhodol nasledovať stopy Justina Timberlakea či Shakiry. Aj tieto popové hviezdy sa totiž v posledných rokoch rozhodli predať percentá spoločnosti Hipgnosis. Justin Bieber sa však môže pýšiť najvyššou doterajšou sumou.

„Táto akvizícia sa radí medzi najväčšie obchody medzi umelcami vo veku do 70 rokov,“ uviedol zakladateľ spoločnosti Hipgnosis Merck Mercuriadis.

„Taká je sila tohto neuveriteľného katalógu. Ide o zbierku s takmer 82 miliónmi poslucháčmi mesačne a viac ako 30 miliárd ‚streamov‘ len na Spotify,“ podotkol.

Bieberov manažér Scott Braun vykreslili tento predaj ako finančne prospešný krok. Mnohým ľuďom sa však zdá, že 200 miliónov za katalóg Justina Biebera je príliš malá čiastka. 

Podľa BBC však spoločnosť Hipgnosis Mercka Mercuriadisa získala aj originálne skladby. Avšak People World a The Guardian podotýkajú, že „master“ nahrávky Justina Biebera údajne stále patria pod Universal Music Group. Treba tak brať do úvahy, že môže ísť len o 20 percent. 

Znamená to, že Justin Bieber sa rozhodol predať svojich 20 percent, za ktoré získal 200 miliónov dolárov.

Zdroje: WION, BBC, People World, The Guardian, Twitter/LeoTheSizzler’s Butler, Instagram/justinbieber, Twitter/Western Enthusiast

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá