Popravy, mučenie a sexuálne násilie. Na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny, tvrdí OSN

  • Ruská federácia používa výbušné zbrane s rozsiahlymi účinkami v obývaných oblastiach
  • Pri vyšetrovaní zaznamenali na telách obetí viditeľné znaky popráv
dievča v zbombardovanej oblasti
TASR/AP/Rodrigo Abd
  • Ruská federácia používa výbušné zbrane s rozsiahlymi účinkami v obývaných oblastiach
  • Pri vyšetrovaní zaznamenali na telách obetí viditeľné znaky popráv

Vyšetrovatelia OSN v piatok uviedli, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny. Na ich zozname sú ruské ostreľovania civilných oblastí, popravy, mučenie a sexuálne násilie. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Komisia na základe dôkazov, ktoré zhromaždila, dospela k záveru, že na Ukrajine boli spáchané vojnové zločiny,“ povedal Rade OSN pre ľudské práva (OHCHR) šéf vyšetrovacej komisie Erik Möse. Nešpecifikoval však, či ide o vojnové zločiny Ukrajiny alebo Ruska, všíma si agentúra AP.

Komisia OSN na vyšetrovanie vojnových zločinov vo vojne na Ukrajine vznikla v máji. Teraz tím troch nezávislých expertov predstavil OHCHR prvé závery svojho vyšetrovania v Kyjevskej, Černihivskej, Charkovskej a Sumskej oblasti. V práci bude pokračovať aj v ďalších oblastiach.

Möse poukázal na to, že „Ruská federácia používa výbušné zbrane s rozsiahlymi účinkami v obývaných oblastiach“, čo je „zdrojom nesmiernej škody a utrpenia pre civilistov“. Množstvo útokov, ktoré jeho tím vyšetroval, „bolo vykonaných bez rozlišovania medzi civilistami a vojakmi“ vrátane použitia zakázanej kazetovej munície.

Pri vyšetrovaní zaznamenali na telách obetí viditeľné znaky popráv, akými sú „ruky zviazané za chrbtom, strelné rany na hlave či podrezané hrdlá“.

Möse povedal, že komisia vyšetruje takéto úmrtia v 16 ukrajinských mestách a dedinách a disponuje dôveryhodnými obvineniami v mnohých ďalších prípadoch, ktoré sa bude snažiť zdokumentovať. Majú tiež „záznamy o zlom zaobchádzaní a mučení počas nezákonného zadržiavania“.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Šéf komisie uviedol, že vyšetrovatelia spracovali dva prípady zlého zaobchádzania ukrajinských síl s ruskými vojakmi. Dodal, že, takéto prípady sú naďalej predmetom ich pozornosti aj napriek tomu, že ich je málo.

Tím zdokumentoval aj prípady sexuálneho násilia, povedal Möse. V niektorých prípadoch bolo podľa neho dokázané, že páchateľmi boli ruskí vojaci. Komisia OSN zdokumentovala aj širokú škálu zločinov proti deťom vrátane znásilnení a mučenia.

Vojaci idú pred súd

Traja ruskí vojaci, ktorí „surovo zaobchádzali“ s civilistami počas okupácie dediny Jahidne, sa teraz musia postaviť pred súd. V utorok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

Ukrajinská generálna prokuratúra uviedla, že muži sa zúčastnili na útokoch v dedine Jahidne v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny, kde bolo celé týždne uväznených do 300 ľudí.

Podľa prokuratúry ruskí vojaci „so zbraňami v rukách násilím vnikli do domov civilistov a náhodne strieľali z automatických zbraní do priestorov, kde sa ukrývali dospelí a deti“.

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová oznámila, že obvinení „vyvliekli miestnych obyvateľov von do mrazov a pod vyhrážkou, že ich zastrelia, ich nútili vyzliecť sa v prítomnosti žien a detí“.

Venediktovová pokračovala: „(Ruskí vojaci) Prejavili extrémnu krutosť, keď proti obetiam bezdôvodne použili telesné násilie – bili ich automatickými zbraňami.“

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá