Popularita esenciálnych olejov na Slovensku neustále rastie. Dokážu však naozaj pomôcť?

  • Esenciálne oleje sú podľa odborníčky 60 až 80-krát účinnejšie ako bylinky
  • Pozitívne asociácie spojené s vôňou pomáhajú zrelaxovať telo aj ducha
  • Marta Cingelová z Voňavej lekárničky vysvetľuje benefity esenciálnych olejov
Untitled design (8)
  • Esenciálne oleje sú podľa odborníčky 60 až 80-krát účinnejšie ako bylinky
  • Pozitívne asociácie spojené s vôňou pomáhajú zrelaxovať telo aj ducha
  • Marta Cingelová z Voňavej lekárničky vysvetľuje benefity esenciálnych olejov

Väčšina ľudí sa snaží zdravotné problémy riešiť prostredníctvom modernej medicíny. Ak nie sú s výsledkami spokojní, zvyknú pátrať ďalej. Jednou z alternatív sú esenciálne oleje, ktoré však sprevádza množstvo kontroverzie. 

Olej cennejší ako zlato

História esenciálnych olejov siaha hlboko do minulosti. Tie boli používané tak, aby dokázali dostať telo opäť do rovnováhy a využívali sa na terapeutické účely, pri obradoch či rituáloch. V Egypte patrili medzi cenný artikel, ktorý si mohli dovoliť len najvyššie vrstvy obyvateľstva.

Ich cena bola niekedy vyššia ako zlato. „Už tisícročia sa esenciálne oleje používajú na podporu zdravia, pri príprave jedál, ale aj pri starostlivosti o telo a našu krásu,“ vysvetľuje odborníčka na esenciálne oleje Marta Cingelová, ktorá stojí za e-shopom Voňavá lekárnička

Esenciálna zložka rastlín

Esenciálne oleje sú často označované ako miazga rastliny. Tú nájdeme v rôznych častiach bylín a drevín. „Privoňali ste si už niekedy k ruži? Už tu ste sa stretli s esenciálnymi látkami.“ 

Tie vplývajú pozitívne na ľudskú psychiku a emócie. Vôňa škorice, klinčekov či badiánu nám evokuje pozitívnu spomienku na Vianoce a detstvo. „Až keď pochopíme, že telo, myseľ a emócie sú vzájomne veľmi úzko prepojené, dokážeme zapracovať na odstránení akýchkoľvek problémov,“ tvrdí Cingelová. 

Uvoľňujú negatívne emócie?

Podľa Cingelovej je využiteľnosť a spôsob aplikovania takmer neobmedzený. Či ich budete inhalovať, nanášať masážne alebo používať vnútorne, veľmi rýchlo spoznáte, že oleje pôsobia.

Esenciálne oleje ťa podporia v každom smere, ale neurobia všetku prácu za teba. Expertka hovorí, že v skutočnosti účinkujú tak, že človeku dávajú energetickú podporu a uvoľnenie pri riešení emocionálnych problémov. „Ten pocit, keď sa zbavíte negatívnych emócií, strachu, hnevu a namiesto toho pocítite radosť, hravosť, šťastie, rozhodne stojí za to.“ 

Cingelová svoje rozsiahle vedomosti o účinkoch ďalej šíri prostredníctvom sociálnych sietí a formou blogu. Vďaka čoraz vyššej popularite sa tak esenciálne oleje stávajú obľúbenými aj medzi slovenskými influencermi.  

 Silnejšie ako bylinky?

Podľa Cingelovej sú esenciálne oleje asi 60 až 80-krát účinnejšie ako bylinky. „Prvoradá je vôňa, práve prostredníctvom vône sa totiž dostáva sila esenciálnych molekúl priamo do centrálnej časti mozgu, kde dokáže ovplyvniť uvoľňovanie hormónov, dokáže posilniť imunitný systém a vybalansovať telesné systémy.“

Vôňa môže mať priamy vplyv aj na naše emócie – človek dokáže rozoznať približne 10 000 rôznych vôní. „V esenciálnych olejoch nehľadajte žiadne čary ani mágiu. Obsahujú približne 3 000 chemických zložiek,“ dodáva Cingelová. 

Slovenský e-shop Voňavá lekárnička hlási rastúcu popularitu esenciálnych olejov. Svojou prácou sa snaží bojovať proti predsudkom, ktoré sú s týmto produktom spojené.

O priamom vplyve na ľudskú psychiku odborníci stále diskutujú. Podľa Cingelovej však esenciálne oleje dokážu navodiť pozitívne asociácie. Vôňe dokážu zrelaxovať telo aj ducha.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK