Popularita home office na Slovensku raketovo rastie. Každý tretí Slovák pracuje aj z domu

  • Zdá sa, že ľudia milujú voľnosť, ktorú im poskytuje home office. Popri práci tak môžu zároveň cestovať alebo spojiť príjemné s užitočným a usadiť sa v kaviarni. Dnes tento spôsob práce aspoň niekedy využíva 35 % Slovákov a 31% Európanov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách.
collageefwef
  • Zdá sa, že ľudia milujú voľnosť, ktorú im poskytuje home office. Popri práci tak môžu zároveň cestovať alebo spojiť príjemné s užitočným a usadiť sa v kaviarni. Dnes tento spôsob práce aspoň niekedy využíva 35 % Slovákov a 31% Európanov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách.

Tento nový trend našťastie stále viac podporujú malé aj stredné podniky na Slovensku. Medzi nimi je aj spoločnosť Microsoft, ktorá už piaty rok po sebe vyhlasuje Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý tento rok pripadá práve na dnes 21. septembra 2017. Cieľom iniciatívy je inšpirovať firmy aj organizácie k zvýšeniu flexibility v práci.

„Počet ľudí, ktorí môžu a chcú pracovať mimo firmy, neustále pribúda. Dôvodom je nielen rozvoj technológií, ktoré umožňujú flexibilitu aj na pozíciách, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť, ale aj meniaca sa pracovná kultúra. Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku a chápe, že ľudia môžu byť výkonní, aj keď nesedia pri stole v kancelárii,“  zhodnotila výsledky prieskumu Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft.

Pri práci na diaľku nevyužívajú ľudia iba domov, ale často aj iné miesta. Slováci rovnako ako iní Európania obľubujú popri práci napríklad cestovať, navštevovať coworkingy, kde môžu zároveň aj networkovať, či pracovať z útulnej kaviarne. Niet sa čomu čudovať, pretože aj keď sa podmienky v slovenských officoch stále zlepšujú, zmeniť občas prostredie za domáci gauč, príjemnú terasu či coworking, môže byť skvelým osviežením a zároveň podporiť kreativitu.

 

Kde ľudia najčastejšie pracujú na diaľku? Slovensko: Európa (19 krajín):
1. Z domu 35 % 31 %
2. Pri cestovaní 13 % 13 %
3. V zdieľaných kanceláriách 19 % 16 %
4. V kaviarni 6 % 3 %
5. V start-up huboch 1 % 1 %
Zdroj: Prieskum Microsoft (december 2016 – január 2017)

 

„Prax ukazuje, že globalizácia prináša nielen viac práce na diaľku pre jednotlivých zamestnancov, ale aj vznik celých virtuálnych tímov. Na to, aby tento nový štýl práce fungoval, musia získať nové zručnosti zamestnanci i manažéri. Staré spôsoby manažovania totiž pri riadení pracovníkov na diaľku nefungujú, a preto mnohí manažéri zatiaľ  nevedia využívať tieto spôsoby progresívnej práce. Pri riadení práce na diaľku je kľúčové budovanie dôvery najmä vytváraním tzv. dohôd o forme spolupráce a jasným definovaním cieľov,“ doplnila Dagmar Kéryová, biznis koučka a členka Boardu Medzinárodnej federácie koučov na Slovensku (ICF).

Predpokladom úspešného zavedenia flexibility v práci je aj riadenie ľudí založené na dôvere a zodpovednosti. Výsledky prieskumu naznačujú, že v tomto smere si Slovensko počína dobre – až 57 % zamestnávateľov dôveruje svojim zamestnancom, že sú efektívni aj mimo kancelárie, ďalších 28 % dôveruje čiastočne. Rovnako je to aj v Európe, kde plne dôveruje práci na diaľku až 58 % manažérov, 22 % čiastočne. Práci z domu tak takmer nič nebráni.

„Zaujímavé je, že pri zohľadnení veku firmy šéfovia čerstvo založených spoločností si dôveru vo svoj tím len budujú. Manažéri etablovanejších firiem práci na diaľku už dôverujú viac. Home office môže fungovať len pri nastavení jasných pravidiel a priebežnej komunikácii,“ dodala Lenka Čábelová.

Ďalším predpokladom bezpečnej a efektívnej práce na diaľku sú profesionálne cloudové technológie. Dobrou správou je, že až štyri pätiny firiem (81 %) už nejaké cloudové riešenia používajú, čo je dobrý potenciál využívať flexibilitu. Možnosť zorganizovať si čas a prácu po svojom patrí medzi hodnoty, ktoré sú významné najmä pre mladšie generácie pracovníkov (tzv. millenials). Práve smart používanie cloudových technológií pomáha túto potrebu naplniť.

Vďaka smart technológiám, cloudom a otvorenosti zamestnávateľov je priestor pre stále väčšiu popularizáciu práce z domu, ktorá je nepochybne fenoménom 21. storočia a umožňuje nám žiť život viac podľa našich predstáv.

O prieskume

Prieskum „Slovenské firmy – moderné, či zaostalé?“ prebehol v 19 európskych krajinách vrátane Česka od decembra 2016 do januára 2017. Celkový počet respondentov bol 12 804. Respondenti boli z mikrofiriem (1 – 9 pracovníkov), malých (do 49 pracovníkov) a stredných (do 250 pracovníkov) firiem. Prieskum bol realizovaný v spolupráci s Ipsos Mori. 

Zdroj: Microsoft

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá