Populárna európska krajina zápasí s inváziou ploštíc. Doslova zamorili MHD

  • Francúzsko trápia ploštice
  • Vypukla tu doslova invázia
  • Ich výskyt už hlásia aj vo verejnej doprave
ploštica
Wwikimedia
  • Francúzsko trápia ploštice
  • Vypukla tu doslova invázia
  • Ich výskyt už hlásia aj vo verejnej doprave

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Na svojom webe o tom informoval denník Le Monde.

Prvý námestník parížskej primátorky, Emmanuel Grégoire, vyzval, aby štát čo najrýchlejšie prijal akčný plán proti plošticiam, a to aj v súvislosti s tým, že krajina bude na budúci rok hostiteľom olympijských a paralympijských hier.

Radnica tiež chce, aby bolo riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností, pretože mnohí majitelia či nájomcovia bytov odmietajú insekticídny postrek pre vysoké náklady.

Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci (ANSES), zverejneného v júli, sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností bez ohľadu na ich príjem.

V posledných týždňoch hlásili výskyt ploštíc aj cestujúci vo verejnej doprave – MHD či medzimestských a prímestských vlakoch. Ploštice sa však našli aj v čakárňach na medzinárodnom letisku Roissy.

Aj preto francúzsky minister dopravy Clément Beaune v piatok oznámil, že na budúci týždeň zvolá zástupcov dopravných spoločností RATP a SNCF, aby spolu s vládou koordinovali „ofenzívu proti plošticiam“.

Ploštica je malý hmyz, ktorý sa živí najmä ľudskou krvou. Najčastejšie sa vyskytuje v matracoch a ich taštičkových pružinách, ale aj v oblečení či batožine.

Najčastejším prejavom po uštipnutí plošticou sú drobné poranenia kože. Výskyt ploštíc však môže u niektorých ľudí viesť k rôznym psychickým až psychiatrickým problémom, ako sú poruchy spánku, úzkosti, pocit paniky, uvádza sa v správe ANSES.

Ploštice sa vytratili z každodenného života v 50. rokoch 20. storočia, ale za posledných 30 rokov sa v mnohých rozvinutých krajinách „vrátil na scénu“ vďaka zvýšenej mobilite, nákupom oblečenia a doplnkov z druhej ruky i zvyšujúcej sa odolnosti voči insekticídom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Ellen Gendler (@ellengendlermd)

Existuje viac ako 3 000 druhov ploštíc, ale len niekoľko z nich sa živí krvou ľudí. Najznámejším druhom je ploštica ľudská (Cimex lectularius).

Ploštice sú nočné tvory. V noci vyliezajú z úkrytu, aby sa napili krvou svojho hostiteľa. Sú pri tom také tiché, že väčšina ľudí si nevšimne, že ich napadli, až kým ich nezačne svrbieť koža.

Ploštice sú známe svojou schopnosťou prežiť dlhé obdobia bez potravy. Môžu vydržať niekoľko mesiacov bez krvi, čo z nich robí odolné parazity.

Dôkladná hygiena je kľúčová pri boji proti plošticiam. V rámci prevencie je preto dobré pravidelne vyprázdňovať koše, prať posteľnú bielizeň pri vysokej teplote a udržovať svoj dom čistý. Niekedy je však aj hygiena zbytočná, ploštice si môžeš priniesť v kufri z dovolenky v hoteli.

Ak máš podozrenie, že máš problém s plošticami, pozorne skontroluj svoj matrac, posteľnú bielizeň a okolie postele. Hľadaj malé tmavé bodky (exkrementy), malé červenohnedé chrobáky alebo stopy po ich uhryznutí. Taktiež pravidelné vysávanie môže pomôcť odstrániť ploštice a ich vajíčka z kobercov a matracov.

Existuje aj niekoľko prírodných repelentov, ktoré môžeš použiť na odstrašenie ploštíc. Patrí sem napríklad levanduľový olej, eukalyptový olej alebo rozmarínový olej. Ploštice totižto tieto vône neznášajú.

Ak sa problém s plošticami zhorší, neváhaj kontaktovať profesionálneho deratizéra.

Ploštice môžu byť nepríjemnými a zdravotne rizikovými parazitmi, ale s náležitou starostlivosťou a prevenciou je možné sa s nimi vysporiadať. Dôležité je byť obozretný a okamžite podniknúť kroky na ich elimináciu.

S dôkladnou hygienou, kontrolou a potrebnými prostriedkami sa môžeš zbaviť týchto nepríjemných návštevníkov pomerne efektívne.

Zdroje: Le Monde, France 24, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá