Populárna slovenská šperkárka Petra Toth definitívne končí. Predstavila poslednú kolekciu 

  • Petra Toth je obľúbená slovenská šperkárka a dizajnérka
  • Jej tvorba je inšpirované tradičnou ľudovou výšivkou a prináša posolstvo o dôležitosti odovzdávania tradícií
  • Na sociálnej sieti však oznámila ukončenie jej šperkárskej kariéry
dona
Facebook/Petra Toth
  • Petra Toth je obľúbená slovenská šperkárka a dizajnérka
  • Jej tvorba je inšpirované tradičnou ľudovou výšivkou a prináša posolstvo o dôležitosti odovzdávania tradícií
  • Na sociálnej sieti však oznámila ukončenie jej šperkárskej kariéry

Petra Toth je slovenská šperkárka a dizajnérka. Vo svojej tvorbe používa pôvodné slovanské ornamenty a pretvára ich do sofistikovanej súčasnej formy.

„Snažím sa prostredníctvom šperkov a svojej tvorby integrovať našu históriu do súčasného sveta, ale robím to veľmi opatrne – nechcem byť prvoplánovo edukatívna, chcem, aby ľudia boli rovnako fascinovaní zaujímavosťami o Slovanoch ako som ja. Vo svojej tvorbe používam slovanské symboly rada a ľudia na ne veľmi dobre reagujú, myslím, že to je u nich skôr intuitívne,“ vyjadrila sa Petra Toth pre Startitup.

Takmer celá zostava našej včerajšej prehliadky na Eurovea Fashion Forward. Ďakujeme nielen krásnym finalistkám MISS…

Gepostet von Petra Toth am Freitag, 20. April 2018

Jej najnovšiu a definitívne poslednú kolekciu s názvom LUBINA počas pandémie koronavírusu. Toto je najrýchlejšia kolekcia, akú som kedy vytvorila a zároveň prvá a jediná len limitovaná. Vzhľadom na krátky čas a obmedzené podmienky v dielni je šperkov len limitovaný počet a už nikdy ich nebudeme dorábať,“ vyjadrila sa Petra.

Náhrdelník z kolekcie LUBINA. Inšpiráciou pre kolekciu LUBINA sa mi stali rukávce z lubinského kroja. Na prvý pohľad ma…

Gepostet von Petra Toth am Sonntag, 7. Juni 2020

Mladá dizajnérka chce, aby bola táto kolekcia akýmsi mementom znovuzrodenia tejto spoločnosti a zostala ako nostalgická fotka ukotvená v čase. 

„A je to moja posledná kolekcia. Za tie roky čo tvorím, som mala niekoľko momentov, kedy som v sebe nevedela nájsť silu pokračovať. Očakávania, tlak a to tempo, ktoré som na seba vyvíjala, boli neúnosné. Netvorila som dlho jednu krásnu perlu. Chcela som od seba tvoriť v jednom momente celé perlové náhrdelníky za čo najkratší čas a to sa nedá do nekonečna. To tempo sa muselo zastaviť, ale sama som toho nebola schopná. A teraz, konečne po rokoch, som mohla na chvíľu postáť, nadýchnuť sa a ďakujem za to,“ objasňuje.

🤍⚪️ Nová kolekcia LUBINA bude v predaji od 17.06.2020.Sledujte naše stories v ktorých budeme postupne odhaľovať všetky šperky z kolekcie. ⚪️🤍

Gepostet von Petra Toth am Samstag, 6. Juni 2020

Jej  posledná kolekcia šperkov LUBINA, bude v predaji od ‪17. júna 2020‬ na e-shope. Ceny kúskov z tejto kolekcie sa pohybujú od 35 do 200 eur. Inšpiráciou pre kolekciu LUBINA sa Petre stali rukávce z lubinského kroja. 

„Na prvý pohľad ma zaujal kruhový tvar a farebná rôznorodosť. Mala som chuť spraviť kolekciu nie s až tak konkrétnym vzorom ako v predošlých kolekciách. Potrebovala som dostať viac slobody a jemnosti do kolekcie, ktorú som dokončila počas domácej izolácie. Farebná rôznorodosť výšiviek na krojoch nebola náhodná, nevesty mali rukávce a kroj ladený do zelených farieb a vdovy nosili aj výšivky aj kroj, v čiernych farbách. Mladé dievčence mali rukávce vyšívané dokonca pestrofarebne,“ dodáva Petra Toth.

Preto sa aj talentovaná šperkárka rozhodla, že kolekcia šperkov bude pestrofarebná, Petra však siahla po jemnejších pastelových farbách. Podľa Finstatu spoločnosť Petra Toth, s.r.o. ešte v roku 2018 zvýšila zisk o 261 % na 58 706 eur a tržby jej narástli o 23 % na 241 348 eur.

Zdroj: petratoth.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech