Populárnu vlakovú linku s Českom chcú obnoviť o pár týždňov. Stačí schváliť kľúčovú zmluvu

  • Železnice prichádzajú s dobrou správou
  • Rieši sa aj cezhraničná spolupráca záchranných zložiek
Vlak na bratislavskej stanici a dievčatá nastupujúce do vlaku
Ilustračná fotografia TASR/Pavel Neubauer, TASR/Erika Ďurčová
  • Železnice prichádzajú s dobrou správou
  • Rieši sa aj cezhraničná spolupráca záchranných zložiek

Už od decembra 2011 čelí medzinárodná železničná doprava medzi Slovenskom a Českom neistote. Vtedy došlo k úplnému zrušeniu regionálnej linky spájajúcej obce Horní Lideč a Púchov a k obmedzeniu dopravy na trase z českého Brumova-Bylnice do Horného Srnia. Informuje o tom denník Štandard.

Dôvodom týchto krokov bol spor o financovanie tratí. Zúčastnené strany sa nedokázali dohodnúť na tom, kto bude hradiť náklady na prevádzku a údržbu tratí prechádzajúcich cez štátnu hranicu. Situácia sa však mení. 

Vlaky plánujú obnoviť 

Vlaky na trati spájajúcej Slovensko a Česko mali pôvodne vyraziť na cestu už v polovici decembra 2023. Plán počítal s deviatimi pármi spojov a na prevádzke sa mali podieľať obe strany.

Ako informuje Štandard, pôvodný termín sa však nepodarilo dodržať. Ministerstvo dopravy spoločne so zástupcami Zlínskeho kraja v súčasnosti hľadajú také riešenie, aby mohli osobné vlaky obnoviť od 9. júna 2024, teda odo dňa čiastkových zmien v cestovných poriadkoch po celej Európe. 

„Pripomíname, že čo sa týka financovania, obidve strany sa zhodli, že každý objednávateľ bude financovať dopravu na svojom území,” uviedla hovorkyňa rezortu dopravy Petra Poláčiková. 

Záchranné zdravotné služby 

Hajtman Zlínskeho kraja Radim Holiš na spomínaných rokovaniach poukázal aj na ďalší dôležitý fakt. Na vládnej úrovni totiž neexistuje dohoda o cezhraničnej spolupráci záchranných zdravotných služieb. 

„Obidva kraje vzájomnú spoluprácu záchraniek nutne potrebujú. Je hanba, že ministerstvá zdravotníctva a poisťovne nie sú schopné dohodnúť sa a hazardujú so životmi ľudí. Naše sanitky totiž môžu byť občas na slovenskej strane rýchlejšie, a to, samozrejme, platí aj naopak. Teraz to, bohužiaľ, nefunguje,“ zdôraznil Holiš.

Spolupráca v oblasti záchranných zdravotných služieb medzi oboma krajinami sa má posilniť vďaka novej zmluve o cezhraničnej spolupráci. Ministerstvá zdravotníctva oboch krajín už dokončujú rokovania o texte rámcovej zmluvy. Táto zmluva po schválení stanoví pravidlá pre vzájomnú pomoc záchranných zložiek v prípade potreby.

Cieľom zmluvy je zabezpečiť rýchly a efektívny prístup k záchrannej zdravotnej starostlivosti pre osoby v núdzi, bez ohľadu na to, na ktorej strane hranice sa nachádzajú. Zmluva by mala taktiež zjednodušiť administratívne procesy a znížiť náklady spojené s cezhraničnými zásahmi.

„Okrem iného sa bude týkať napríklad možností realizácie zásahov záchrannej zdravotnej služby cez územie druhej krajiny, ako aj prebratia pacienta medzi výjazdovými skupinami,“ ozrejmilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Očakáva sa, že zmluva bude po dokončení rokovaní predložená na schválenie vládam oboch krajín. Po schválení bude nasledovať vnútroštátny schvaľovací proces v súlade s legislatívou Slovenska a Českej republiky.

Nová zmluva o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby je dôležitým krokom k posilneniu bezpečnosti a ochrany zdravia ľudí v pohraničných regiónoch. Očakáva sa, že prinesie rýchlejšiu a efektívnejšiu pomoc v núdzových situáciách a zároveň zjednoduší administratívu a zníži náklady.

Opäť premávajú vlaky v úseku Prešov – Šarišské Lúky – Bardejov

Vlaky v úseku Prešov – Šarišské Lúky a Prešov – Šarišské Lúky – Bardejov sa od soboty (25. mája) opäť vrátia na trať. Predčasne sa tak ukončí výluka, ktorá trvala od 9. mája. V piatok o tom TASR informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Dominik Drevický.

„Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje o predčasne ukončenej výluke na trati 193 Prešov – Šarišské Lúky a trati 194 Prešov – Šarišské Lúky – Bardejov. Pôvodne plánované ukončenie 30. mája sa presúva na sobotu 25. mája o 10.00 h, čím sa vlaky na tieto trate vrátia o päť dní skôr,“ uviedol Drevický.

Dôvodom výluky bola rekonštrukcia cestného mosta nad železničnou traťou v Prešove. Vlaky v úsekoch Prešov – Šarišské Lúky a Prešov – Bardejov boli v čase výluky nahradené autobusmi.

Zdroje: Štandard , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá