Porazíš stres a nájdeš liek na dušu. Ľudia zistili, čo pomáha k rapídnemu zlepšeniu života

  • Výskum ukázal dôležitosť udržiavania verejných parkov v čase mimoriadne stresových faktorov, akým bola napríklad pandémia Covidu-19
  • Psychologička odporúča pobyt v prírode na udržanie si psychickej aj hormonálnej rovnováhy aj dnes
  • Výskum ukázal dôležitosť udržiavania verejných parkov v čase mimoriadne stresových faktorov, akým bola napríklad pandémia Covidu-19
  • Psychologička odporúča pobyt v prírode na udržanie si psychickej aj hormonálnej rovnováhy aj dnes

Ak sa práve pozeráš von oknom na jarnú zelenastú prírodu alebo si sa zahľadel na izbovú rastlinu v kancelárii, v tvojom tele sa práve dejú úžasné veci.

Oči vnímajú dvakrát intenzívnejšie zelenú farbu. Príroda takto stimuluje stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú naše telo, náš imunitný systém. Práve sa ti znížil srdcový tep a krvný tlak, uvoľnilo sa svalové napätie.

Zelený priestor má mimoriadny ochranný účinok pred stresom

Aj výskumníci University Boudler v americkom štáte Colorado zistili niektoré pozitívne vplyvy zeleného prostredia na duševné zdravie ľudí, informuje The Print. Tí, čo si počas prvej covidovej vlny dopriali dlhší pobyt v prírode, hlásili výrazne menej depresií a úzkostí než tí, ktorí sa trápili s duševným zdravím v dôsledku finančných problémov či neustáleho sledovania spravodajstva o víruse.

„Výskum ukázal, aké dôležité je udržiavať parky a zelené plochy otvorené počas krízy,“ povedala Colleen Reidová, odborná asistentka geografie v Inštitúte pre behaviorálnu vedu.

Tvrdí to na základe odpovedí 1 200 obyvateľov, ktoré výskumníci zozbierali v regióne Denver. Otázky sa zamerali predovšetkým na celkové zdravie, duševné zdravie a vnímanie zelene v blízkosti ich obydlia. Vyhodnocovali, ako ľudia vnímajú rozsah a pestrosť zelene, jej dostupnosť a kvalitu. Poznatky z odpovedí konfrontovali so satelitnými snímkami, aby objektívne vyhodnotili odhady respondentov.

„Zistili sme, že zelený priestor môže mať silný ochranný účinok, dokonca aj v čase takýchto mimoriadnych stresových faktorov,“ zhodnotila Emma Rievesová z výskumného tímu.

pandémia, príroda, duševné zdravie
zdroj: Unsplash/Gabriella Clare Marino/Juliane Liebermann

Pobyt v prírode je dôležitý pre udržanie si duševného zdravia

Jedna z mála činností, ktoré sme mohli robiť, kam sme mohli chodiť, bola príroda. V čase pandémie nám prechádzka pomáhala udržať si či zlepšiť si fyzickú kondíciu, na vzduchu sme si dopĺňali „slnečný“ vitamín D, prechádzka nám zvyšovala psychickú pohodu, redukovala stres, dočítaš sa v Taking Charge. Možno sme si to ani neuvedomili – bola to tá najrozumnejšia voľba pre naše zdravie.

Nemusíme byť vedci, aby sme pocítili blahodarné účinky zelenej prírody na našu celkovú pohodu. A predsa túto samozrejmosť skúmajú vedci.

Stres je pre človeka prirodzený, nie však, ak je dlhodobý

Stres je prirodzenou súčasťou človeka, keď sa cíti byť v ohrození. Aktivujú sa mechanizmy schopné zabezpečiť našu záchranu. Keď ohrozenie pominie, vnútorná rovnováha sa vráti do normálu. 

Psychologička Petra Brown pre Startitup vysvetľuje: „Stres ako taký nie je zlý. Problémom však je takzvaný civilizačný stres, ktorý je dlhodobý, bez možnosti krátkodobej reakcie naň a bez možnosti riešenia v ohraničenom čase.

Dopĺňa, že dlhodobý stres spôsobí, že naše telo, ktoré je v stave pohotovosti, nemôže optimálne fungovať. „Po čase sa tento stav odrazí na našom zdraví. Dá sa povedať, že väčšina našich chorôb je spôsobená práve dlhodobým stresom, ktorý umožní ich prepuknutie pri určitej vrodenej dispozícii.“

Pozornosť psychohygiene musíme venovať stále

Vraví, že je dôležité venovať pozornosť psychohygiene a neponechávať vo svojom vnútri nevyriešené problémy a negatívne emócie, neopúšťať sa v krízovej situácii a taktiež sa neizolovať od ľudí.

Človek je živý organizmus a logicky je mu preto najbližšia živá príroda. Pohyb, napríklad rýchla chôdza, je najprirodzenejšia ľudská aktivita a najlepší odbúravač stresu na hormonálnej aj psychickej úrovni,“ hovorí psychologička.

Za veľmi dôležitý považuje rozhovor, ktorý je výlučne ľudskou aktivitou. „Zdieľanie našich pocitov s priateľmi, respektíve so psychológom, nám umožní poodstúpiť od problému, lepšie mu porozumieť a uvidieť riešenie. Keď si toto všetko zhrnieme, vidíme, že návod ako byť zdravý, nie je vôbec zložitý a máme ho všetci na dosah ruky. Začnime preto hneď a s úsmevom,“ uzatvára Petra Brown.

príroda, duševné zdravie, pandémia
zdroj: Unsplash/Trent Haaland

Príroda dodáva všeobecný pocit prepojenosti so životom

Nie je to novodobý objav západného sveta, že človek je integrálnou a nenahraditeľnou súčasťou prírody. Ich spoločenská existencia sa vzájomne vyživuje – toto je múdrosť starej indickej filozofie.

Indické myslenie vždy dávalo prednosť skutočnosti, že človek a príroda nie sú radikálne odlišné entity. Podľa starovekej indickej tradície je nevyhnutné byť zdržanlivý vo využívaní prírodných zdrojov a nezneužívať ich na požadovačné potreby človeka, uvádza Frontiersin.

Práve počas tejto pandémie, keď sa človek ocitol na periférii svojho bydliska, príroda sa začala zotavovať – opätovne sa objavili druhy, ktoré boli zriedkavo viditeľné.

Po zotavení z choroby si vychutnávame sviežosť ranného vzduchu, lúče nového dňa, ktoré prebudia nielen nás či mačku, ktorú sme si priviezli ako spoločníčku z útulku do malého bytu. Ale je tiež životodarným médiom pre naše izbové rastliny, vďaka ktorým sa cítime lepšie.

Zdroje: The Print, Frontiersin, Taking Charge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá