Porsche dnes odhalilo svoj prvý moderný elektromobil plný inovácií. Nechýbala ani pompézna svetová premiéra 

  • Na tento deň dlho čakali všetci skalní fanúšikovia automobilky Porsche ale aj elektomobility
  • Ikona vo svete automobilového priemyslu opäť nesklamala
  • Súčasne na troch kontinetoch, dnes predstavila nový model s elektrickým pohonom- Taycan
tajan
Porsche
  • Na tento deň dlho čakali všetci skalní fanúšikovia automobilky Porsche ale aj elektomobility
  • Ikona vo svete automobilového priemyslu opäť nesklamala
  • Súčasne na troch kontinetoch, dnes predstavila nový model s elektrickým pohonom- Taycan

V roku 1898 postavil Ferdinand Porsche vôbec svoj prvý automobil. Jednalo sa o elektromobil s označením Porsche P1. Teraz však prichádza niečo veľkolepejšie.

Vyspelé výrobné metódy a vlastnosti modelu Taycan stanovujú nové normy v oblasti udržateľnosti a digitalizácie. „Sľúbili sme skutočné Porsche pre vek elektromobility – fascinujúce športové vozidlo, ktoré človeka nadchne z hľadiska technológie a jazdnej dynamiky, ako sa to podarilo aj jeho predchodcom. Teraz sľub plníme,“ zdôrazňuje Michael Steiner, člen Výkonnej rady spoločnosti Porsche AG, pre výskum a vývoj. Porsche pritom deklarovalo, že do roku 2022 investuje viac ako 6 miliárd eur do elektromobility. Máme sa preto zrejme ešte na čo tešiť. 

zdroj: Porsche

zdroj: Porsche

V novej sérii od automobilky Porsche nájdeš modely ako Taycan Turbo S a Taycan Turbo. Tie v súčasnosti patria medzi najvýkonnejšie výrobné modely, aké automobilka vypustila do sveta. Už tento rok sa však dočkáme aj o niečo menej výkonných variant. Prvým bude Taycan Cross Turismo, ktorý sa objaví na konci budúceho roka. 

zdroj: Porsche
zdroj: Porsche

Taycan Turbo S zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 2,8 sekundy, zatiaľ čo Taycan Turbo dokončí tento šprint za 3,2 sekundy. Turbo S prejde na jedno nabitie až 412 kilometrov , Turbo s prehľadom zvládne 450 kilometrov . Najvyššia rýchlosť oboch modelov s pohonom všetkých kolies je 260 km/h.

zdroj: Porsche
zdroj: Porsche

Skvelou správou je, že stačí len 5 minút nabíjania, aby model Taycan prešiel vzdialenosť až 100 kilometrov. Aké je jeho tajomstvo? Ide o vôbec prvé vyrobené vozidlo so systémovým napätím 800 voltov namiesto obvyklých 400 voltov pre elektrické autá. Celková kapacita Performance Battery Plus je 93,4 kWh.

zdroj: Porsche

Vďaka svojmu čistému, puristickému dizajnu signalizuje Taycan začiatok novej éry. Zároveň si zachováva nezameniteľnú DNA dizajnu Porsche. Pri pohľade spredu pôsobí obzvlášť široko a plocho. Silueta zase nesie športovú líniu.

zdroj: Porsche

Interiér má jasnú štruktúru a celkom novú architektúru. Samostatne zakrivený prístrojový panel predstavuje dominantný bod na prístrojovej doske. Centrálny 10,9-palcový infotainmentový displej a voliteľný displej pre cestujúcich sú kombinované a vytvárajú integrovaný sklenený pás.

zdroj: Porsche

Počet klasických hardvérových ovládacích prvkov, ako sú prepínače a tlačidlá, sú skôr minulosťou. Ovládanie je inteligentné a intuitívne – pomocou dotykových obrazoviek alebo funkcie hlasového ovládania, ktorá reaguje na príkaz „Hey Porsche“.

zdroj: Porsche

Prostredníctvom modelu Taycan, automobilka prvýkrát ponúka na prvý pohľad kožený interiér, bez použitia pravej kože. Interiér je totižto vyrobený z recyklovaných materiálov, ktoré len podčiarkujú udržateľný koncept elektrického športového automobilu, akým Taycan jednoznačne je. 

zdroj: Porsche

V prípade tohto modelu sú k dispozícii štyri režimy jazdy: „Range“, „Normal“, „Sport“ a „Sport Plus“. Okrem toho môžu byť jednotlivé systémy nakonfigurované podľa potreby v režime „jednotlivca“.

zdroj: Porsche

Svetová premiéra Porsche Taycan sa dnes konala súčasne v Severnej Amerike, Číne a Európe. Pre Porsche ide o najdôležitejšie trhy na predaj ich nového elektro športiaku.

zdroj: Porsche

Miesta udalostí sú tiež synonymom pre tri spôsoby trvalo udržateľného energetického manažmentu: Niagarské vodopády na hranici medzi americkým štátom New York a kanadskou provinciou Ontario, ktoré predstavujú vodnú energiu, solárna farma v Neuhardenbergu pri Berlíne, ktorá predstavuje solárnu energiu a veterná farma na ostrove Pingtan, približne 150 km od čínskeho mesta Fuzhou v provincii Fujian, čo symbolizuje veternú energiu.

Tieto prírodné sily vnímame so všetkými našimi zmyslami presne rovnakým spôsobom, ako to má byť aj v prípade jazdy v prvom elektrickom modely od Porsche.

zdroj: porsche.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK