V Portlande dokážu vyrábať elektrickú energiu už aj otočením vodovodného kohútika

  • Obyvatelia amerického Portlandu vyrábajú elektrickú energiu iba jednoduchým otočením ich vodovodných kohútikov a splachovaním toaliet.
portland
  • Obyvatelia amerického Portlandu vyrábajú elektrickú energiu iba jednoduchým otočením ich vodovodných kohútikov a splachovaním toaliet.

Mesto Portland v štáte Oregon používa nový revolučný systém, ktorý zachytáva energiu z vody pretekajúcej mestským potrubím. Malé turbíny nainštalované vo vnútri potrubia sa pod vplyvom prúdenia vody otáčajú a vysielajú energiu do generátora a do energetickej siete.

lucid-pipe-view

zdroj: assets.inhabitat.com

,,Je celkom vzácne nájsť nový zdroj energie s nulovým vplyvom na životné prostredie,“ povedal Gregg Semler, ktorý je výkonným riaditeľom Lucid Energy, portlandského startupu, ktorý vymyslel tento nový systém. ,,Ale keďže celý proces prebieha vo vnútri potrubia, nie sú ohrozené žiadne ryby alebo iné živočíchy a to je skvelé.“ 

Podľa Semlera môže nový systém na produkciu elektrickej energie pomôcť znížiť náklady napríklad aj na zabezpečenie pitnej vody do miest.

,,Máme rozbehnutý jeden projekt v kalifornskom Riverside, kde sa vyrobená elektrická energia v noci využíva na prevádzkovanie pouličného osvetlenia. Počas dňa, keď sú ceny za elektrickú energiu (zo siete) vysoké, sa táto energia využíva na zníženie niektorých prevádzkových nákladov,“ dodáva Semler.

Hoci v Portlande nie je Lucid systém schopný vyrobiť dostatok elektrickej energie pre celé mesto, dokáže vyprodukovať dosť na prevádzku jednotlivých budov, akými sú napríklad školy a knižnice.

lucid-energy-pipe

zdroj: assets.inhabitat.com

Na rozdiel od iných alternatívnych zdrojov elektrickej energie, napríklad slnečnej alebo veternej energie, je Lucid systém schopný vďaka neustálemu prúdeniu vody vyrábať elektrickú energiu kedykoľvek počas dňa. Jediný problém je v tom, že systém možno využiť iba tam, kde voda steká vplyvom gravitácie smerom nadol. Okrem výroby elektrickej energie obsahuje Lucid potrubie aj špeciálne senzory, ktoré dokážu sledovať kvalitu vody, ktorá potrubím preteká.

zdroj článku: inhabitat.com zdroj titulnej fotografie: housely.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech