Portugalsko udelilo všetkým migrantom plné občianske práva a prístup k zdravotnej starostlivosti počas koronakrízy

  • Portugalsko urobilo obdivuhodný krok
  • Krajina ukázala solidárnosť a potešila všetkých migrantov ako aj žiadateľov o azyl
af
pexels.com
  • Portugalsko urobilo obdivuhodný krok
  • Krajina ukázala solidárnosť a potešila všetkých migrantov ako aj žiadateľov o azyl

Portugalsko dočasne udelilo všetkým migrantom a žiadateľom o azyl plné občianske práva a udelilo im plný prístup k zdravotnej starostlivosti v krajine. Dôvodom má byť fakt, že v krajine momentálne eskaluje pandémia nového koronavírusu. Informuje CNN.

Minister vnútra Eduardo Cabrita uviedol, že „je dôležité zaručiť práva tých najzraniteľnejších, ako je to v prípade prisťahovalcov“. „Je povinnosťou spoločnosti v čase krízy zabezpečiť  prisťahovalcov prístup k zdravotnému a sociálnemu zabezpečeniu,“ vysvetlil.

Portugalská rada ministrov vysvetlila, že prijalo rozhodnutie v snahe „znížiť riziká pre verejné zdravie“ a taktiež s úmyslom zachovať súčasný harmonogram vybavovania azylových žiadostí na imigračnom úrade, ale aj uľahčenie situácie pre hraničných agentov, ako aj pre migrantov a žiadateľov o azyl.

Portugalsko 18. marca vyhlásilo stav núdze, ktorý nadobudol účinnosť o polnoci toho dňa a mal trvať 15 dní. Portugalský premiér Antonio Costa však na tlačovej konferencii uviedol, že „demokracia nebude pozastavená“.

Prezident Marcelo Rebelo de Sousa nazval pandémiu Covid-19 „skutočnou vojnou“, ktorá prináša výzvy nielen z hľadiska ekonomiky krajiny, ale aj spôsobu života.

Prezident krajiny ocenil aj správanie portugalských občanov, ktorí sa podľa jeho slov pri zavádzaní karantény, správali veľmi disciplinovane. 

Od pondelka do utorka sa počet ľudí infikovaných koronavírusom zvýšil o 1035 prípadov – na celkovo 7 443. „Je to najvyšší denný nárast od začiatku epidémie v našej krajine,“ zdôraznilo portugalské ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe.

V krajine doposiaľ zaznamenali 160 úmrtí na COVID-19 a 43 ľudí sa úspešne vyliečilo. Od pondelka do utorka popoludní bol najväčší nárast infekcie koronavírusom zaznamenaný v meste Porto na severe krajiny. Počas jedného dňa sa počet infekcií v tomto meste zvýšil o 125 percent na 941.

Od pondelka portugalské ministerstvo zdravotníctva rokuje s vedením mesta o úplnom izolovaní Porta od zvyšku krajiny. Starosta mesta Rui Moreira sa však domnieva, že takéto rozhodnutie by nebolo vhodné.

Medzitým prezident krajiny vyzval Portugalcov, aby pokračovali v udržiavaní karantény, ktorá by sa mala ukončiť tento štvrtok. Podľa všetkého však príde k jej predĺženiu.

Ako sa darí susednému Španielsku? 

V Španielsku za včerajší deň zaznamenali 849 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu, ide o najvyšší denný počet od začiatku pandémie v tejto juhoeurópskej krajine. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva s tým, že počty nových infekcií aj úmrtí stúpli približne o 11 %. Celkovo v Španielsku evidujú už takmer 96-tisíc potvrdených prípadov nákazy a 8 464 úmrtí a 19 259 vyliečených pacientov.

Krajina tak vníma mierny nárast v prípadoch aj napriek celkovému pomalému spomaleniu šírenia počas uplynulého týždňa, ktoré úradom umožnilo sústrediť sa na zabránenie kolapsu zdravotného systému. Prinajmenšom tretina zo 17 regiónov Španielska je už na hranici svojej kapacity s využitím jednotiek intenzívnej starostlivosti a v hoteloch, výstaviskách a športových centrách pribúdajú nové lôžka, informuje SITA.

Takmer 15 % z nakazených osôb sú zdravotnícki zamestnanci. Mnohí z nich postrádajú riadne ochranné vybavenie.

Vláda sa usiluje zmierniť sociálne následky veľkého spomalenia hospodárstva. Ako uvádza agentúra AP, krajina je oficiálne v štádiu hibernácie“, preventívne opatrenia, ktoré začali platiť od utorka, zastavili všetku ekonomickú aktivitu okrem nevyhnutných sektorov. Očakáva sa, že vláda premiéra Pedra Sáncheza prijme balíček pomoci vo výške 700 miliónov eur, vrátane pôžičiek s nulovým úrokom, a tiež pozastaví vysťahovanie rodín, ktoré si nemôžu dovoliť platiť nájomné.

Zdroje: euronews.com, CNN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech