12 vecí, ktoré brutálne posilnili moju psychiku v týchto časoch

  • Jediný, kto vie ovplyvniť svoju budúcnosť, si ty
  • Ako rozmýšľaš, tak konáš
sonnie-hiles-674739-unsplash
unsplash.com
  • Jediný, kto vie ovplyvniť svoju budúcnosť, si ty
  • Ako rozmýšľaš, tak konáš

Dnešná doba nepraje slabochom. Ľuďom, ktorí sa zrútia pred prvou prekážkou, ktorí všade vidia nepriazeň “osudu”, či vždy stoja na nesprávnej strane nabitej zbrane.

Psychicky silní ľudia si pestujú a posilňujú zdravé návyky. Zvládajú svoje emócie, myšlienky a správanie tak, aby mohli byť v živote úspešní, aby sa cítili šťastne, či spokojne.

1. Nestrácaj čas ľutovaním sa

Mentálne silné osobnosti sa neutápajú v sebaľútosti kvôli tomu ako žijú, či ako sa k nim ostatní správajú. Namiesto toho preberajú zodpovednosť za svoj život a chápu, že život nie jednoduchý a nedostanú nič zadarmo. Zabudni na “čo by bolo keby” a neplač nad rozliatym mliekom.

2. Nenechaj sa ovládať

Nedovoľ ostatným, aby ťa ovládali, ani im nad sebou nedávaj moc. Nezvaľuj vinu za to, s čím nie si v živote spokojný na niekoho iného, pretože komu dávaš vinu, tomu dávaš moc. Ty drž v ruke opraty svojho života. Poraď sa s inými, ale konečné rozhodnutie je tvoje.

3. Neboj sa zmeny

Silní ľudia sa nesnažia vyhýbať zmenám. Vedia, že je to nemožné. Naopak, sú flexibilní a chápu, že zmeny patria k životu a prinášajú nové príležitosti. Strach z nepoznaného vymeň za očakávanie nedosiahnutého.

4. Neplytvaj silami na skutočnosti, ktoré neovplyvníš

Nie všetko, čo sa nás týka, dokážeme ovplyvniť. Žijeme obklopení inými ľuďmi a ich očakávaniami, sme súčasťou komunity, spoločenstva. Naše záujmy zlaďujeme s potrebami tých, ktorí sú okolo nás. No počasie, dopravná situácia a správanie sa hlupákov je mimo našu schopnosť ho zmeniť, či predvídať.

5. Nesnaž sa všetkým vyhovieť

Asertivita patrí k základnej výbave človeka v tomto storočí. Schopnosť povedať nie, nenechať sa zneužívať a nesnažiť sa zapáčiť všetkým, je oslobodzujúca. Pomôž, keď môžeš a keď to nejde na úkor teba a tvojich potrieb. Nikto si neváži obete vlastnej slabosti.

6. Neboj sa riskovať

Nepodstupuj nezmyselné, hlúpe riziko. Ale neboj sa porušovať obvyklé postupy, či už myšlienkové alebo pracovné, ak podľa teba smerujú k cieľu. Buď odvážny, vystúp z boxu, prekroč svoj tieň a nenechaj sa unášať prúdom priemernosti.

7. Neži v minulosti

Nestrácaj čas spomienkami na minulosť a snívaním o tom, čo bolo. Na minulosť však netreba zabúdať. Pouč sa z toho, čo sa ti nevydarilo a čerpaj energiu z toho, čo ťa potešilo. Ži v prítomnosti a teš sa na to, čo ti prinesie budúcnosť.

8. Neopakuj svoje chyby

Urobiť chybu dokáže každý. Odporúčam sa z nej poučiť. Ak nie na prvý krát, tak aspoň na druhý, či tretí. Náš život nie je nekonečný, aby sme si mohli dovoliť opakovať dookola tie isté chyby. Neostal by nám tak čas na nové :-).

9. Nikomu nezáviď úspech

Závisť je prejavom malosti ducha. Ak je niekto lepší, dokázal niečo viac ako ty…to, čo s tebou musí lomcovať, je obdiv a snaha inšpirovať sa. Pozoruj úspešných, uč sa od nich a sám sa staň objektom závisti.

10. Nemaj pocit, že ti svet niečo dlží

Nevďačnosť vládne svetu. Ak niečo robíš z dôvodu, aby sa ti to vrátilo, budeš často sklamaný. Konaj nezištne a budeš príjemne prekvapený. Za to, že si dobrý človek, ti v potravinách rožky nepredajú. Dávaj a dostaneš.

11. Neočakávaj okamžité výsledky

Veľa snílkov a naivných ľudí žije v predstave, že sa stačí rozhodnúť, stačí snívať a pozitívna zmena “sa” stane. Nie, nestane. To, čo môže prísť rýchlo, je akurát tak sklamanie. Nevzdávaj sa po prvom, či druhom, či x-tom neúspešnom pokuse.

12. Neboj sa byť sám

Znakom psychickej sily a vyrovnanosti je schopnosť byť sám. Neobávaj sa zostať sám so sebou, so svojimi myšlienkami. Samotu využi na relax, regeneráciu psychiky, dobitie energie a na zváženie ďalších krokov. Nebuď závislý na prítomnosti iných ľudí. Nebuď neustále obklopený cudzími potrebami, prívalom prázdnych slov a nečakaj vzruchy zvonku.

To, čo má na tvoj život najväčší vplyv si TY sám a všetky zdroje máš v sebe. Zbav sa okov vlastnej mysle, osloboď svojho ducha a NEFLÁKAJ TO.

zdroj: Beyourself.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK