Poslanci nechcú, aby sa psy držali na reťaziach. Navrhujú veľké zmeny

  • Poslanec za OĽaNO sa tvrdo postavil proti držaniu psov na reťazi
  • V tejto veci dokonca predstavil aj zmenu legislatívy
pes
Pexels.com
  • Poslanec za OĽaNO sa tvrdo postavil proti držaniu psov na reťazi
  • V tejto veci dokonca predstavil aj zmenu legislatívy

Občianske združenie Sloboda zvierat ešte minulý rok odovzdalo Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka petíciu za zákaz držania psov na reťazi. Podľa koordinátorky kampane Reťaz je väzenie – Silvie Čaňovej ju podpísalo viac ako 50 000 ľudí.

Najnovšie sa tejto problematike začal venovať aj poslanec za hnutie OĽANO Tomáš Šudlík, ktorý pripravil zmenu legislatívy, týkajúcu sa držania psov na reťaziach. Aktuálny zákon povoľuje držať psa na reťazi dlhšej než 2,5 m, pričom musí mať denne zabezpečený aj voľný pohyb. To však po novom nemá stačiť.

V cirkuse nahradili živé zvieratá fascinujúcim hologramom a fungujú tak roky. Týranie zvierat tu nemá miesto

„Otázka dôstojného života zvieratiek je pre mňa rovnako dôležitá ako téma životného prostredia. Práve preto som pripravil zmenu legislatívy, týkajúcu sa držania psíkov na reťaziach. V útulkoch vidíme množstvo smutných prípadov, kde boli psíkovia kvôli reťazi utýraní. Práve preto som navrhol zmenu legislatívy, aby som pomohol našim zvieracím priateľom. Psíci už nebudú držaní na reťaziach – len v nevyhnutných prípadoch, napríklad pri potrebe vyčistenia vonkajšieho koterca,“ približuje poslanec Šudlík.

🐾Priatelia, ako viete, otázka dôstojného života zvieratiek je pre mňa rovnako dôležitá ako téma životného prostredia. 🐩🍃Práve preto som pripravil zmenu legislatívy, týkajúcu sa držania psíkov na reťaziach. 🐕⚖️Aktuálny zákon povoľuje držať psa na reťazi dlhšej než 2,5 m, pričom musí mať denne zabezpečený aj voľný pohyb. ⛓️To však nestačí! V útulkoch vidíme množstvo smutných prípadov, kde boli psíkovia kvôli reťazi utýraní. 🥺Práve preto som navrhol zmenu legislatívy, aby som pomohol našim zvieracím priateľom. 🐶 Psíci už nebudú držaní na reťaziach – len v nevyhnutných prípadoch, napríklad pri potrebe vyčistenia vonkajšieho koterca. 🦮✅OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Gepostet von Tomáš Šudík – OĽANO am Mittwoch, 2. September 2020

V oblasti ochrany zvierat nám ešte stále môžu ísť mnohé krajiny príkladom. Podľa Slobody zvierat netreba chodiť ďaleko.

„V Rakúsku už dávno platí zákaz divožijúcich zvierat v cirkusoch, zákaz kožušinových fariem, zákaz držania psov na reťazi. Slováci do Rakúska radi chodia, je to príjemná krajina. Aby sme sa aj doma cítili tak fajn, musí sa stať, rovnako ako v Rakúsku, ochrana prírody a ochrana zvierat dôležitejšou, celospoločenskou témou a musí sa popracovať na zmenách v legislatíve a aj jej reálnom dodržiavaní v praxi,“ vyjadrila sa Silvia Čaňová pre Startitup.

Tresty za týranie zvierat majú byť na Slovensku prísnejšie

Týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera by sa mohli trestať prísnejšie. Novelou trestného zákona by sa mohla sprísniť trestná sadzba z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Návrh na vydanie zákona predložila na rokovanie vlády ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). 

Po novom by malo týranie zvierat spadať do kompetencie vyšetrovateľov policajného zboru, ktorí budú špecialistami na túto problematiku. Týranie zvierat by po novom mohlo byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. 

Podpor projekt #miskapreutulok nákupom psích granulí na Hej.sk ➡️ http://bit.ly/Miska-pre-útulok. Objednaj a pošli do útulku. 🛒📦 Ďakujeme! ❤

Gepostet von Sloboda zvierat am Samstag, 5. September 2020

 „Prax preukázala, že vo väčšine prípadov sa pri prvopáchateľoch konanie vymedzené pri trestnom čine týrania zvierat kvalifikuje len ako priestupok (s uložením pokuty), prípadne sa využíva inštitút podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody, čo absolútne neplní funkciu individuálnej a ani generálnej prevencie a nechráni spoločnosť pred páchaním tejto závažnej trestnej činnosti,“ uvádzajú poslanci v materiáli.

Prísne trestané má byť štvanie zvieraťa proti zvieraťu, cvičenie zvieraťa na inom zvierati, ale aj chov, držanie, obchodovanie alebo iné praktiky s cieľom organizovania zápasov zvierat. Trestná má byť dokonca aj účasť na takomto zápase. Príde aj k zvýšeniu trestnej sadzby za zabitie zvieraťa.

Zdroje: Sloboda zvierat, Facebook/facebook.com/TomasSudikOlano

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK