Poslanci prišli s návrhom novely, ktorý škodí Bratislave. Môže prísť až o 12 miliónov eur

  • S návrhom prišli poslanci strany Most Híd
  • Ak by sa schválil, slovenské mestá by stál 44,7 milióna eur
  • Podľa Valla by hlavné mesto prišlo až o 12 miliónov
pexels.com
pexels.com
  • S návrhom prišli poslanci strany Most Híd
  • Ak by sa schválil, slovenské mestá by stál 44,7 milióna eur
  • Podľa Valla by hlavné mesto prišlo až o 12 miliónov

Ako včera informovala TASR, poslanci politickej strany Most Híd prišli v parlamente s návrhom, ktorý by znamenal miliónové straty pre samosprávy. V prípade jeho schválenia spôsobí krajom finančný výpadok vo výške 44,7 milióna eur. Tieto peniaze by pritom mohli ísť na modernizáciu a rozvoj sociálnej starostlivosti, zdravotníctva, vzdelávania, kultúry či cestnej infraštruktúry a ďalších oblastí. Návrh sa týka zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane.

V roku 2018 nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka predstavovala sumu 3 830,02 eura. Túto sumu nezdaniteľnej časti si mohli daňovníci uplatniť v roku 2018 prípade, ak ich základ dane v roku 2018 bol rovný alebo nižší ako 19 948 eur.

Dane, ktoré platíme idú okrem iného do riadenia samospráv a rozvoja lokalít, kde máme nahlásené trvalé bydlisko. Ak by sa teda nezdaniteľný základ zvýšil, znamenalo by to výrazne straty pre regióny a mestá Slovenska. Proti rozhodnutiu sa už postavilo aj združenie samosprávnych krajov SK8.

zdroj: Pixabay.com

„Predstavitelia poslaneckého klubu vôbec nerokovali so zástupcami samosprávnych krajov a ani s mestami a obcami, ktorých sa táto novela priamo dotkne v podobe nižších prímov,“ zdôraznil Jozef Viskupič pre TASR.

SK8 a ani ostatné samosprávy a verejnosť nemali pri poslaneckom návrhu podľa neho možnosť zapojiť sa do odbornej diskusie v rámci pripomienkového konania. Poslanci sa však bránia tým, že návrh chce iba zvýšiť životnú úroveň pracujúcich. Neprimerane daňovo zaťažení sú podľa nich aj Európskej únie hlavne zamestnanci, ktorí zarábajú menej ako je priemerná mzda.

Podľa predsedu SK8 by to pre samosprávy znamenalo výrazné zníženie príjmov – v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji po 4,8 milióna eur, Nitrianskom 6 miliónov eur, Žilinskom 5,6 milióna eur, Banskobystrickom 6,2 milióna eur, Prešovskom 6,6 milióna eur, a Košickom 5,9 milióna eur.

zdroj: Flickr (Francisco Anzola)

S návrhom nesúhlasí ani primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý ho ostro skritizoval na sociálnej sieti. Podľa jeho odhadu, by Bratislava totiž mohla prísť až o 12 miliónov eur.

„V prípade jeho prijatia bude mať naše mesto ročný výpadok z príjmov 12 mil. EUR (mesto 8 mil. a mestské časti spolu 4 mil. EUR). Z pohľadu mesta Bratislavy je to prakticky celá zimná údržba. Po nešťastnej chodníkovej novele tak ide o ďalší koaličný zákon, ktorý nášmu mestu berie aj z toho mála, čo dnes má,“ vysvetľuje na svojom Facebooku M. Vallo.

Zdroj: TASR, Finančná správa, Facebook Matúš Vallo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK