Posledná šanca zistiť pôvod koronavírusu. WHO má plán, ako záhadu jeho vzniku konečne odhaliť

  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nový pracovný tím
  • Skupina 26 expertov bude skúmať pôvod ochorenia COVID-19 a nové vysokorizikové patogény
  • COVID-19 nie je posledný vírus
covid
Ilustračný obrázok., TASR/AP a Unsplash/@fusion_medical_animation
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predstavila nový pracovný tím
  • Skupina 26 expertov bude skúmať pôvod ochorenia COVID-19 a nové vysokorizikové patogény
  • COVID-19 nie je posledný vírus

Koronavírus sa po prvýkrát objavil už počas roku 2019. Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa už niekoľkokrát neúspešne pokúšali objaviť jeho pôvod.

Nedávno WHO predstavilo novú pracovnú skupinu, ktorá môže byť poslednou šancou na objavenie pôvodu ochorenia COVID-19, ako uvádza portál The Guardian.

Posledná šanca

Od prvého objavenia vírusu COVID-19 v čínskom meste Wuhan v decembri 2019 si pandémia vyžiadala život viac ako 4,85 milióna ľudí, ako informuje portál The Guardian.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP, Alexander Zemlianichenko Jr_Russian Direct Investment Fund

WHO nominovalo do Vedeckej poradnej skupina pre pôvod nových patogénov (Sago) celkovo 26 odborníkov. Tí budú poverení skúmať pôvod ochorenia COVID-19. Okrem koronavírusu sa vedecká skupina zameria aj na pôvod ďalších vysoko rizikových patogénov, ako uvádza portál BBC.

„Môže to byť posledná šanca, ako kolegiálnym spôsobom pochopiť pôvod tohto vírusu,“ uviedol Michael Ryan, riaditeľ pre mimoriadne situácie WHO.

Experti z celého sveta

Portál The Guardian uvádza, že úlohou tímu Sago bude urýchlene vyhodnotiť, čo je teraz známe, čo zostáva neznáme a čo všetko je potrebné urýchlene vykonať.

„Očakávam, že Sago odporučí ďalšie štúdie v Číne a potenciálne aj inde. Nemôžeme strácať čas,“ uviedla Maria Van Kerkhove, technická vedúca WHO v súvislosti s ochorením Covid-19.

Členovia výskumného tímu pochádzajú z celého radu vedných odborov. Medzi nich patrí napríklad aj Christian Drosten, vedúci Virologického inštitútu v Berlíne alebo Yungui Yang z Inštitútu genomiky v Pekingu.

zdroj: Unsplash/Vladimir Fedotov

Nová 26-členná skupina je povinná poskytovať WHO nezávislé hodnotenie všetkých dostupných technických a vedeckých zistení z globálnych štúdií o pôvode Covid-19. Budú tiež radiť agentúre OSN pri ďalšej sérii štúdií o pôvode vírusu. 

COVID-19 nebude posledný

Koronavírus síce v súčasnosti prevláda, no v posledných rokoch sa znova objavil rastúci počet aj iných vysokorizikových patogénov. Konkrétne ide o vírus vtáčej chrípky, ochorenie Ebola, Mers, Lassa a Marburg.

„Výskyt nových vírusov, ktoré môžu vyvolať epidémie a pandémie, je prirodzenou skutočnosťou a zatiaľ čo Sars-CoV-2 je najnovším takýmto vírusom, nebude to posledný,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdroje: The Guardian, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech