Posledný projekt svetoznámej architektky ti vyrazí dych. Jeho átrium je najvyššie na svete a vytvára vizuálny labyrint

  • V čínskom Pekingu sa nachádza skutočný architektonický unikát
  • Ide o 200 metrov vysokú futuristickú vežu, ktorú navrhla svetoznáma architektka tesne pred smrťou
leeza soho
Hufton+Crow
  • V čínskom Pekingu sa nachádza skutočný architektonický unikát
  • Ide o 200 metrov vysokú futuristickú vežu, ktorú navrhla svetoznáma architektka tesne pred smrťou

Do novembra 2020 sa najvyšším átriom na svete mohol pochváliť dubajský hotel Burj al Arab, no toto prvenstvo prevzala 200 metrov vysoká veža Leeza Soho. Zaujímavosťou je, že za vežou stojí svetoznáma architektka Zaha Hadid. Ide o posledný projekt, ktorý navrhla pred svojou smrťou v roku 2016.

O dokončenie jej futuristickej vízie sa postarali kolegovia zo štúdia, ktorému momentálne šéfuje Patrik Schumacher. Leeza Soho je známa aj ako Li Zo veža a nachádza sa v obchodnej časti v Pekingu. S jej výstavbou sa začalo v roku 2015 a svoje brány otvorila v roku 2019. 

zdroj: Hufton+Crow

Dominantou veže, ktorá má od základov po strechu až 207 metrov, je jej átrium nachádzajúce sa vo výške 194,15 metrov. Átrium sa otáča o 45 stupňov po celej dĺžke budovy. Je to tak preto, aby prirodzené svetlo dosahovalo všetky poschodia. 

Hoci sa budova v tvare náboja javí ako jeden celok, v skutočnosti pozostáva z dvoch stavieb, ktoré sú spojené plášťom. Átrium sa nachádza v medzere medzi týmito budovami a na prvý pohľad pôsobí ako špirála. 

zdroj: Hufton+Crow

Zaujímavosťou je, že átrium možno považovať za verejné námestie podnikateľskej štvrte Fenghai. Zároveň slúži ako tepelný komín s integrovaným ventilačným systémom. Jeho úlohou je udržiavať tlak na nízkej úrovni, aby sa obmedzil prienik vzduchu a poskytol tak efektívny proces filtrácie čistého vzduchu vo vnútri veže.

Niektoré časti veže sú prepojené premosteniami, ktoré návštevníkom slúžia ako mosty. Sú spojené fasádou zo sklenených panelov, ktorá má okrem dekoratívnej úlohy aj praktickú, a to, že umožňuje prúdenie vzduchu a zjednodušuje vetranie.

zdroj: Hufton+Crow
zdroj: Hufton+Crow

 

 

Zdroj: Archdaily.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá