Postavila sa Lajčákovi, bol pri únose Kováča, nazrel Kaliňákovi do účtov. Aj Slovensko má svojich whistleblowerov

  • Tzv. whistleblowerský úrad na Slovensku dnes oslavuje sto dní oficiálneho fungovania
  • Aj Slovensko sa môže pochváliť ľuďmi, ktorí sa vzopreli vládnej garnitúre
  • Jedným z prvých ľudí, ktorí sa vzopreli počas histórie moderného Slovenska štátnej moci, bol Oskar Fegyveres
pjimage (14)
TASR/Jakub Kotian, Michal Svítok,
  • Tzv. whistleblowerský úrad na Slovensku dnes oslavuje sto dní oficiálneho fungovania
  • Aj Slovensko sa môže pochváliť ľuďmi, ktorí sa vzopreli vládnej garnitúre
  • Jedným z prvých ľudí, ktorí sa vzopreli počas histórie moderného Slovenska štátnej moci, bol Oskar Fegyveres

Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti znie trochu krkolomne. Tak názov dôležitej inštitúcie zdomácnel aj na jednoduchší „whistleblowerský úrad“. Ten dnes oslavuje stý deň fungovania, no jeho pôrod nebol vôbec jednoduchý. Viackrát poslanci šéfa úradu skrátka nezvolili a proces sa naťahoval.

Slovenský parlament odklepol návrh zákona, vďaka ktorému sa mala založiť inštitúcia už v roku 2019, no zrod úradu sa predlžoval. Viackrát poslanci šéfa úradu skrátka nezvolili a proces sa naťahoval. Pred vyše desiatimi mesiacmi bola na čelo inštitúcie zvolená nová riaditeľka – advokátka Zuzana Dlugošová. Oficiálne ale úrad funguje od prvého septembra, teda sto dní.

A na čo samotný úrad slúži? Už ako názov napovedá, má pomáhať oznamovateľom korupcie, najmä ak sa rozhodli vyjsť zo svojej komfortnej zóny a poukázať napríklad na prešľapy vlastného zamestnávateľa, či už ide o súkromníkov alebo štátny sektor.

Ak si myslíš, že takíto ľudia, tzv. „whistlebloweri“ sú výsadou len zahraničia, mýlil by si sa. Aj na Slovensku máme vlastných Edwardov Snowdenov. V článku sa tak zoznámiš s menej, ale aj viac známymi menami ľudí, ktorí sa postavili silnejšiemu protivníkovi.

Oskar Fegyveres

Najskôr sa prenesme o pár dekád do minulosti, a to rovno do divokých 90. rokov, ktoré boli popretkávané slobodou porevolučných čias, ale aj tieňom mečiarizmu. O Oskarovi Fegyveresovi sa dá ako o jednom z prvých slovenských whistlebowerov skôr polemizovať. V prvom rade bol korunným svedkom v kauze, ktorá definovala 90. roky, no zároveň aj vďaka nemu sa verejnosť dozvedela o možných praktikách vtedajšej tajnej služby ovládanej vládnou garnitúrou.

No poporiadku. Na začiatku bol spor medzi vtedajšími politickými špičkami v štáte. Prezident Michal Kováč začal byť vo svojich prejavoch otvorene kritický voči vláde Vladimíra Mečiara a ich vzťahy boli doslova na bode mrazu.

Padla druhá Mečiarova vláda, no v predčasných voľbách sa jeho partička opäť dostala k moci a tým sa zvyšoval aj tlak na prezidenta Kováča. Koncom augusta v roku 1995 prezidentovmu synovi skrížilo za volantom cestu niekoľko áut. Túto akciu bude celé Slovensko poznať pod názvom „zavlečenie Michala Kováča do cudziny“, ale aj skrátene „únos“.

zdroj: TASR/Michal Svítok

„Komando“ sa Kováčovi predstavilo ako polícia a prezidentovho syna vyvliekli z auta, zbili a násilím opili whisky. Následne rakúskej polícii anonym zavolal, že pred budovou hainburgskej polície je zaparkované auto s Kováčom. Toho v tom čase hľadali tamojšie úrady v súvislosti s kauzou Technopol.

Tu sa na scénu dostáva práve spomínaný Fegyveres. Viacero zdrojov uvádza rôzne cesty, ako sa dostal až k mužom zákona a ako účastník únosu sa rozhovoril o jeho detailoch. Podľa bývalého novinára a exsiskára Petra Tótha sa mal k Fegyveresovi ako svedkovi dostať Marian Kočner. K nemu mal ešte donedávna Tóth veľmi blízko. Kočner je v súčasnosti odsúdený za falšovanie miliónových zmeniek televízie Markíza.

Tóthovu verziu v blogu napadla novinárka Ľuba Lesná, ktorá tvrdenie s Kočnerom označila za klamstvo. Fegyveresa mal vypátrať vyšetrovateľ Peter Vačok, podľa novinárky teda bez asistencie Kočnera.

„Vyšetrovateľa Petra Vačoka tesne po únose vyhľadal Ján V., policajt z Galanty, a priznal sa Vačokovi, že ho nedávno navštívil jeho priateľ, bývalý policajt Oskar Fegyveres, a žiadal ho, aby do svojich policajných záznamov dopísal, že 31.augusta 1995 v predpoludňajších hodinách zastavil neďaleko Galanty Fegyveresa ako šoféra Mercedesu 208 D. Skrátka, Fegyveres žiadal Jána V. o sfalšovanie policajných záznamov, nech z nich vyplynie, že Fegyveres bol v deň únosu v Galante,“ píše lesná v blogu.

Ďalej dodáva, že Jánovi V. pripadala Fegyveresova požiadavka podozrivá, a tak o situácii informoval práve Vačoka. Fegyveres napokon Vačokovi prezradil, čo o únose vie. On sám bol totiž v tom čase príslušníkom SIS, ktorej šéfoval Ivan Lexa, človek Vladimíra Mečiara. Fegyveres Vačokovi prezradil, že bol účastníkom komanda, ktoré unieslo Kováča mladšieho a priamo ukázal prstom práve na tajnú službu.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Denník N, TV markíza, Aktuality.sk, Aktuality.sk, JOJ, HNonline.sk, Čas.sk, Noviny.sk, tasr, SME.sk, Denník N, Biela vrana, Noviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie