„Postavme teraz ropovod, na protestoch nemôže byť viac ako 15 ľudí,“ vyhlásila ministerka. Greta Thunberg reagovala

  • Ministerka energetiky v Alberte tvrdí, že COVID-19 je skvelý čas na výstavbu ropovodu
  • Kvôli koronavírusu sa tak môže stavať bez protestov aktivistov
  • Vyjadrenie skritizovala Greta Thunberg
  • Ropný priemysel je zdrojom príjmu viacerých občanov v Alberte
greta savage
FB/Sonya Savage, TASR/AP/Eduardo Munoz Alvarez
  • Ministerka energetiky v Alberte tvrdí, že COVID-19 je skvelý čas na výstavbu ropovodu
  • Kvôli koronavírusu sa tak môže stavať bez protestov aktivistov
  • Vyjadrenie skritizovala Greta Thunberg
  • Ropný priemysel je zdrojom príjmu viacerých občanov v Alberte

Ministerka energetiky v Alberte Sonya Savage sa rozhodla hovoriť na rovinu. Pre podcast CAODC sa rozhodla rozprávať o výstavbe ropovodov. „Teraz je skvelý čas na výstavbu ropovodu, pretože na protestoch nemôže byť viac ako 15 ľudí. Poďme ich postaviť.

Rozšírenie ropovodu Trans Mountain je kontroverznou témou. Potrubie je v súčasnosti vo výstavbe aj napriek veľkému nátlaku aktivistov a protestujúcich skupín v oblasti zmeny klímy.

Aj keď po komentári rozosmiala moderátorov, tí si potom uvedomili, že nejde o vtip. „Keď sa dostaneme z fáz COVID-u, ľudia v Kanade nebudú mať toleranciu či trpezlivosť na protesty, ktoré bránia ľuďom v práci,“ pokračovala. „Ľudia potrebujú prácu a tieto typy ideologických protestov, ktoré stoja v ceste, nebudú Kanaďania tolerovať.“

Podľa nej menej protestov práve počas pandémie pomôže napredovať výstavbe. Ako uviedol web CTV news, 57% ropovodov Trans Moutain je teraz dokončených. Tieto vyjadrenia však nezostali bez povšimnutia jednej z najznámejších aktivistiek za klímu, Grety Thunberg.

Ropovody sú u nich dôležité

Greta nemlčí ani počas pandémie a dáva najavo, že za klímu a životné prostredie neprestáva bojovať. „Nuž, aspoň je úprimná,“ napísala na Twitteri Greta. Ku Grete sa obyvatelia Alberty postavili svojsky už minulý rok, keď jeden miestny muž zasprejoval jej portrét na stene.

Mladý muž, James Bagnell nasprejoval cez maľbu nápis „Zastav tie klamstvá. Toto je krajina ropy!“ a vyjadril sa aj pre CBC: „Toto je Alberta. Krajina ropy. Môj otec pracoval v ropnom priemysle. Nepotrebujeme cudzincov, aby nám hovorili, čo máme robiť.“

Bolo to po tom, ako sa Greta zúčastnila v Edmontone klimatického pochodu a bola na zhromaždeniach v Alberte. Tentokrát jej vyjadrenie zostalo bez odozvy.

Minister životného prostredia Jason Nixon v utorok pre Global News uviedol, že Sonya Savage povedala to, čo je v momentálnej situácií zrejmé. „Tieto potrubia sú prioritou obyvateľov Alberty a sú nevyhnutné pre prosperitu a našu budúcnosť. Budeme pokračovať ako vláda, aby sme sa postavili za náš najväčší priemysel a ľudí, ktorí v ňom pracujú.“

Premiér Jason Kenney sa odmietal k tvrdeniam vyjadriť.

Stále aktívna

Gretin Tweet zdieľalo množstvo ľudí. Okrem tejto reakcie sa rozhodla skritizovať Dánsko. Kodaň  posledných šesť rokov vypúšťalo do prielivu oddeľujúce Švédsko a Dánsko množstvo odpadovej vody, uvádza TASR. 

Denmark were about to dump 290mn liters of unfiltered toilet water into the Baltic Sea.Turns out Copenhagen has dumped…

Gepostet von Greta Thunberg am Mittwoch, 27. Mai 2020

„To sú kroky tej istej Kodane, ktorá tvrdí, že do roku 2025 chce ako prvé hlavné mesto na svete dosiahnuť uhlíkovú neutralitu,“ napísala Greta vo svojom statuse na facebooku. 

 

Zdroje: tasr.sk, podcasts.google.com, calgary.ctvnews.ca, cbc.ca, globalnews.ca

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK