Posun ročných období v priamom prenose: Vrchol jari zažijeme ešte v zime (PREDPOVEĎ)

  • Februárové vysoké teploty, daždivé a sychravé počasie pripomínali skôr apríl
  • Ako to vyzerá s koncom meteorologickej zimy?
Na snímke jarné počasie
Ilustračná fotografia, Canva/Kichigin, WDnet
  • Februárové vysoké teploty, daždivé a sychravé počasie pripomínali skôr apríl
  • Ako to vyzerá s koncom meteorologickej zimy?

Koniec februára je pred nami, rovnako ako aj koniec takzvanej klimatologickej či meteorologickej zimy, ktorá sa začína 1. decembrom a končí 28./29. februárom. Okrem toho si môžeme dovoliť povedať, že tohtoročná zima bola dosť „o ničom“.

Ako uviedol portál iMeteo.sk, to najintenzívnejšie sneženie Slovensko zažilo ešte pred vianočnými sviatkami, v čase, keď sa tu objavila aj chvíľková kalamita, no už na Vianoce sa tak razantne oteplilo, že sme si napadnutý sneh ani poriadne neužili.

Výraznejšie sneženie sme na našom území zaznamenali v polovici januára, no február je už celkom o inom. Vysoké teploty, daždivé a sychravé počasie pripomínali skôr apríl. Okrem iného, ako píše portál, na základe aktuálnej predpovede to vyzerá tak, že február 2024 sa zapíše ako najteplejší február v histórii.

Keďže sa pred nami nachádzajú posledné zimné dni (meteorologická zima) a od 1. marca nastúpi meteorologická jar, tomuto „javu“ sa veľmi intenzívne prispôsobí aj počasie a predpoveď na najbližšie dni. Teploty budú na našom území na súčasnú dobu vyššie aj o viac ako 5 °C.

V pondelok sa môžu teploty hýbať od 10 – 16 °C s občasnými prehánkami, no už počas dneška a zajtrajška sa podľa portálu PočasieRadar z brehov Atlantiku presunie na južnú Európu veľká tlaková níž. Keďže sa tam aj usadí, znamená to zosilnenie prílevu veľmi teplého vzduchu.

Práve tlaková níž sa postará o veľmi teplý koniec zimy, pričom teploty počas nasledujúcich dní budú atakovať 10 až 14 °C na severe krajiny a 15 až 19 °C na juhu Slovenska. Znamená to teda, že na konci meteorologickej zimy sa so zimou ani nestretneme a snežiť tak bude len na hrebeňoch Vysokých Tatier.

Aký bude začiatok „jari“?

V takomto nadpriemernom počasí budú pokračovať aj prvé meteorologické jarné dni a nezmení sa to ani do konca týždňa. Podľa portálu je príroda tohto roku prebudená o 3 týždne až 1 mesiac skôr, ako by mala. Nateraz tak môžeme vylúčiť návrat zimy, no ešte nevieme, ako by nás mohol prekvapiť nevyspytateľný marec.

Na sociálnej sieti na upozornil na zimnú „anomáliu“ aj klimatológ Jozef Pecho. Uviedol, že „na konci zimy máme teploty vzduchu ako na vrchole jari … posun ročných období v plnom prúde“.

V okresoch Michalovce a Trebišov bez rieky Roňava hrozia povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa, informuje o tom na sociálnej sieti.

Výstrahy platia v dolnej časti povodia Bodrog. Druhostupňová platí v okrese Michalovce. Prvý stupeň vydali pre Trebišov bez rieky Roňava.

Zdroje: iMeteo, FB/Jozef Pecho, PočasieRadar, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá