Posun v situácii na hraniciach: Slovensko a Česko idú zaviesť novinky

  • Slovensko sa s Českom dohodlo na spolupráci v problematike migrantov
  • Ide o modernizáciu súčasnej dohody
  • Spolupracovať majú i policajné zložky
Česko dočasne obnovuje hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom.
Ilustračná fotografia, TASR/picture alliance / Armin Weigel/dp, Jaroslav Novák
  • Slovensko sa s Českom dohodlo na spolupráci v problematike migrantov
  • Ide o modernizáciu súčasnej dohody
  • Spolupracovať majú i policajné zložky

Česko a Slovensko sa dohodli na tom, že sa budú usilovať o modernizáciu dohody o vracaní migrantov. Chcú tiež uzavrieť novú zmluvu o policajnej spolupráci. Uviedol to český minister vnútra Vít Rakušan v piatok na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Luxemburgu. Spravodajkyňa TASR o tom informuje na základe správy Českej televízie.

Budú chrániť Schengen

Slovenský minister vnútra Roman Mikulec pred stretnutím ministrov vnútra krajín EÚ povedal, že Slovensko prišlo na rokovania so silným odkazom, aby bola zaistená oveľa prísnejšia ochrana vonkajších hraníc Schengenu.

Cieľom stretnutia je zo slovenskej strany podľa Mikulca prediskutovať otázku ochrany schengenských hraníc, vonkajších hraníc EÚ a s tým spojené otázky narastajúcej migrácie a obnovovania kontrol na vnútroštátnych hraniciach medzi štátmi EÚ.

Český minister vnútra sa na bilaterálnej schôdzke stretol okrem Mikulca aj s nemeckou ministerkou vnútra Nancy Faeserovou. Tá Česko podľa jeho slov uistila, že Berlín nemá v úmysle zaviesť kontroly na česko-nemeckej hranici, píše Česká televízia.

Rakušan už predtým kritizoval Slovensko za neschopnosť riešiť súčasnú migračnú krízu. Taktiež pripomenul, že ilegálna migrácia v Českej republike stúpla medziročne až o neuveriteľných 1 200 percent. ​

Niekoľkokrát som rokoval so slovenským ministrom vnútra a žiadal som slovenskú stranu, aby plnila to, čo vyplýva z medzinárodných zmlúv, to znamená readmisnú dohodu s Českou republikou,“ cituje ďalej českého ministra portál TV Noviny.

Ide o problém EÚ

Ministerstvo vnútra už pre Startitup pred časom prízvukovalo, že migranti nikdy neboli výhradne slovenským problémom. Zodpovednosť nesie celá EÚ. „Ide primárne o problém Európskej únie ako takej a nedostatočnej ochrany vonkajších hraníc. Opatrenia Česka a Rakúska sú nastavené voči sekundárnej migrácii, ktorá vznikla na vonkajšej hranici ako nedostatok ochrany Schengenského priestoru,“ vysvetlil tlačový odbor rezortu.

Zadržaní migranti na hraniciach so Slovenskom v júli 2022
zdroj: TASR/Polícia SR

Ministerstvo následne upozornilo, že v prípade zavedenia hraničných kontrol nešlo „o opatrenie Českej republiky a Rakúska voči Slovensku“. „Dokazuje to aj vyjadrenie rakúskeho ministra vnútra, ktorý tvrdí, že väčšina nelegálnych migrantov prichádza do Rakúska cez hranice s Maďarskom.“

„Ministerstvo vnútra si uvedomuje vzniknutú situáciu a aj z tohto dôvodu už niekoľko týždňov zintenzívňuje hliadkovú činnosť zameranú na zabránenie nelegálneho prevádzačstva v prihraničných oblastiach s Maďarskom,“ dodalo v stanovisku.

Čísla hovoria samé za seba

Rezort dodal aj štatistiky, ktoré síce dokazujú zvýšenie úrovne nelegálnej migrácie a celkového počtu migrantov, avšak nehovoria o takej kritickej situácii ako pôvodné vyjadrenia českého ministra Rakušana.

Na snímke je polícia pri hraničnej kontrole.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Celková nelegálna migrácia na území SR od začiatku roka 2022 do 25. 9. 2022 dosahovala o 214 % vyššiu úroveň ako v rovnakom období roku 2021,“ uviedol tlačový odbor.

Samotný počet zadržaných cudzincov sa v tom istom období vyšplhal na 2 990, čo je „nárast o 295 %  alebo o 2 233 migrantov“, zakončilo ministerstvo.

Zdroje: TASR, TV Noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá