Potravinári varujú pred skokovým zdražovaním. Vláda totiž chystá úplne novú daň

  • Zavedenie dane zo sladených nápojov vyzerá veľmi realisticky
  • Potravinári však s týmto krokom nesúhlasia
  • Obávajú sa totiž ďalšieho zdražovania
cola
Ilustračná snímka, Unsplash/Artem Beliaikin
  • Zavedenie dane zo sladených nápojov vyzerá veľmi realisticky
  • Potravinári však s týmto krokom nesúhlasia
  • Obávajú sa totiž ďalšieho zdražovania

Potravinári sa obrátili na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) otvoreným listom s prosbou, aby vláda nezvyšovala dane na potraviny, informuje RTVS.

Dôvodom ich obáv je návrh na zavedenie dane zo sladených nealkoholických nápojov, ktorý sa čoskoro dostane do parlamentu. Potravinári tvrdia, že by to pre nich znamenalo ďalšiu záťaž a zvýšenie cien.

Potravinári sú jasne proti

Už dávnejšie sme ťa informovali o tom, že Ministerstvo financií Slovenskej republiky sa pokúša nájsť zdroje na naplnenie štátneho rozpočtu. Uvažuje preto, okrem iného, aj o zdanení sladených nealkoholických nápojov podľa obsahu použitého sladidla.

Ministerstvo financií uviedlo, že takéto dane už existujú vo viac ako 50 krajinách, z toho 10 je v Európe. Okrem toho, Česká republika údajne tiež zvažuje ich zavedenie.

Analytik INESS Radovan Ďurana vysvetlil pre RTVS, že „zvyšovanie spotrebných daní robí vláda vtedy, keď chce vybrať od občanov viac peňazí, aby mohla financovať svoje výdavky“.

Potravinári však majú obavy, že zavedenie dane na sladené nápoje by mohlo otvoriť dvere pre zdaňovanie ďalších potravín, ako napríklad cukru a tukov. Riaditeľka slovenskej potravinárskej komory Jana Venhartová pre portál zdôraznila, že by to poškodilo „nielen domácich výrobcov, ale aj samotný obchod a celkovo výrobu potravín“.

Lucia Morvai z Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd upozornila, že zvyšovanie daní by mohlo podnietiť nákupnú turistiku. „Pokiaľ chceme podporovať nákupnú turistiku a vyháňať Slovákov, aby si išli kupovať nápoje do okolitých krajín, tak je to cesta. Čo, samozrejme, výrazne zasiahne aj lokálnych producentov nápojov,“ ozrejmila pre RTVS.

Ministerstvo financií si však stojí za tým, že vyššie dane by mohli motivovať ľudí k zdravšiemu spôsobu života, keďže obezita je na Slovensku obrovským problémom. Odborníci súhlasia s týmto názorom a poukazujú na vysokú spotrebu pridaného cukru medzi obyvateľmi.

Slováci sú prekvapivo za

Podľa nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnila internetová spoločnosť ResSolution Group pre web oPeniazoch.sk, by takmer 40 percent respondentov preferovalo alebo skôr preferovalo zavedenie dane zo sladených nápojov ako súčasť konsolidačných opatrení.

Prekvapivo, 28,6 percent respondentov k tejto dani nezaujalo žiaden postoj, zatiaľ čo 31,4 percenta vybralo negatívnu alebo skôr negatívnu možnosť.

Rozdiely v odpovediach boli najvýraznejšie medzi rôznymi skupinami ľudí na základe ich vzdelania. Ľudia s vysokoškolským vzdelaním v polovici prípadov podporujú zavedenie spotrebnej dane na sladené nápoje.

Naopak, ľudia so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity podporujú túto daň len vo 33,8 percentách prípadov. Navyše, väčšina z nich vníma túto daň negatívne, takmer 40 percent respondentov so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity má negatívny názor na túto daň, zatiaľ čo u vysokoškolsky vzdelaných ľudí je to iba o niečo viac ako 20 percent.

Ďalšie významné rozdiely sa prejavili medzi rôznymi vekovými skupinami. Osoby staršie ako 55 rokov podporujú zavedenie dane na sladené nápoje vo vyššom percentuálnom rozsahu, a to v 47 percentách prípadov.

V skupine ľudí vo veku 15 až 34 rokov je táto podpora naopak o 11 percentuálnych bodov nižšia. Okolo 23 percent respondentov starších ako 55 rokov je proti tejto dani, zatiaľ čo v skupine 15- až 34-ročných je proti tejto dani viac ako 42 percent.

Zdroje: RTVS, Redakcia, SIU, oPeniazoch.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá