Potraviny za pár eur? Na Slovensko prichádza aplikácia, cez ktorú sa naješ za pár drobných

  • Na Slovensko prichádza aplikácia, ktorá má zabrániť plytvaniu potravinami
  • Ľudia si budú môcť objednať jedlo alebo potraviny priamo cez aplikáciu a prídu si nákup prevziať osobne
  • Zapojli sa už prvé bratislavské podniky a českí tvorcovia očakávajú nárast prevádzok po celom Slovensku
NESNĚZENO
NESNĚZENO
  • Na Slovensko prichádza aplikácia, ktorá má zabrániť plytvaniu potravinami
  • Ľudia si budú môcť objednať jedlo alebo potraviny priamo cez aplikáciu a prídu si nákup prevziať osobne
  • Zapojli sa už prvé bratislavské podniky a českí tvorcovia očakávajú nárast prevádzok po celom Slovensku

Na Slovensko prichádza aplikácia, ktorá ti umožní najesť sa v niektorých podnikoch, reštauráciách a kaviarňach takmer zadarmo.

Česká mobilná aplikácia Nesnezeno sa prvýkrát na Slovensku predstavila na Facebooku. Reštaurácie a podniky, ktoré budú mať záujem byť súčasťou platformy, si chce získať postupne. V zahraničí majú podobné nápady výrazný úspech.

„Inšpirovali sme sa zahraničnou aplikáciou Too Good To Go (TGTG). Míša, spoluzakladateľka projektu, ju používala počas krátkeho pobytu v Paríži. Bolo to v čase, keď sme spoločne pôsobili v projekte Dobrá Káva, kde sme sa zoznámili. Míša mi po návrate z Francúzska povedala o aplikácii TGTG a rozhodli sme sa podobný projekt proti plytvaniu skúsiť rozbehnúť v ČR,“ hovorí o projekte pre Startitup Jakub Henni, jeden zo spoluzakladateľov.

zdroj: NESNĚZENO

V Bratislave sa zapojili prvé podniky

V praxi to funguje tak, že ak má reštaurácia alebo kaviareň ku koncu dňa tovar – jedlo, pitie alebo čokoľvek iné – ktorý už vie, že nepredá, tak prostredníctvom aplikácie bude znížená cena na minimum, aby nemuselo byť jedlo vyhodené do koša.

Používatelia aplikácie si budú môcť vybrať na základe interaktívnej mapy, kde presne pôjdu a čo presne si odnesú domov. V súčasnosti už funguje pár prevádzok v Bratislave.

„Už pred niekoľkými mesiacmi sa nám ozval Daniel Miške zo Slovenska, ktorému sa projekt páčil a sledoval ho, dohovorili sme sa s ním na spoluprácu a teraz chceme projekt rozbehnúť na plné obrátky na Slovensku. Založili sme FB stránku, kde sa už ponúkajú prvé zvyšné porcie z bratislavských podnikov,“ hovorí pre Startitup Henni.

Aplikácia už na plno funguje u našich susedov z Česka, kde je dostupná v 302 podnikoch. Dokopy si už cez aplikáciu objednalo jedlo takmer 61-tisíc ľudí a bolo rozdelených viac ako 23-tisíc porcii jedla. V Brne je už zapojených približne 117 prevádzok.

„Projekt sme v Českej republike spustili presne pred rokom v novembri. Keďže sme nemali žiadne peniaze a chceli sme si najskôr overiť zámer, začínali sme formou FB stránky. Reštaurácie tu zdieľali zvyšné porcie ako klasický status a ľudia si ich rezervovali komentárom. Po 5 mesiacoch fungovania FB stránky, kde sa zachránilo 5 tisíc porcií jedla a nazbieralo sa 15-tisíc fanúšikov. Neskôr sme spustili aplikáciu,“ hovoria tvorcovia aplikácie.

V Bratislave sú zahrnuté prevádzky ako Malý Princ, Kramárska Tankovňa, Raw Snack, Klubovňa MISIA, Srbská reštaurácia, Restautacia Buddies, Reštaurácia Will Salas, Barskde+Chilantro a reštaurácia Modrá Čajka v Čunove a mnohé iné. V súčasnosti sa rieši aj obchodné centrum Aupark. Všetky prevádzky si môžeš pozrieť TU.

zdroj: NESNĚZENO

Na západe už funguje zdieľaná ekonomika jedla naplno

V západnej Európe je podobný koncept úplnou samozrejmosťou. Jedným z najväčších hráčov na tomto trhu je aplikácia Too Good To Go (Príliš dobré na vyhodenie).

Je dostupná takmer v každom štáte západnej Európy – cez Anglicko, Škandináviu, Francúzsko, Nemecko alebo Španielsko. Aplikácia zažíva nemalý úspech a ceny sú častokrát až o 90% nižšie. Too Good To Go už predalo viac ako 25-miliónov jedál vo svete.

Zákazník si jednoducho zvolí typ reštaurácie alebo obchodu a v danú hodinu príde. Vyzdvihne si nepredaný tovar, ktorý by inak putoval do koša a zaplatí podstatne menej, akoby si išiel tovar kúpiť v normálnom čase. Takto sa snažia podniky predchádzať zbytočnému plytvaniu jedla.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá