Potrebuješ upratať či skrášliť svoje mesto? Mladí Trenčania z hnutia Enjoy prídu a urobia to zadarmo

  • „Spájame dobrých ľudí pre lepšie mesto." To je heslo mladých environadšencov, ktorí sa spojili, aby pre svoj kraj urobili niečo prospešné. Pred niekoľkými dňami zmenili zanedbané okolie Trenčianskeho hradu na nepoznanie a čoskoro plánujú vlastnými rukami zveľadiť aj ďalšie časti Slovenska.
oztit
Fb/OZ Enjoy
  • „Spájame dobrých ľudí pre lepšie mesto." To je heslo mladých environadšencov, ktorí sa spojili, aby pre svoj kraj urobili niečo prospešné. Pred niekoľkými dňami zmenili zanedbané okolie Trenčianskeho hradu na nepoznanie a čoskoro plánujú vlastnými rukami zveľadiť aj ďalšie časti Slovenska.

Len tento rok vzniklo v Trenčíne občianske združenie Enjoy Trenčín, za ktorým stojí približne 50 mladých dobrovoľníkov ochotných skrášliť svoje mesto. Združenie spája šikovných ľudí a vytvára komunitu, ktorej záleží na tom, v akom prostredí žijú. Ich pilotným projektom sa stalo vyzbieranie odpadu z takmer kilometrovej cesty z okolia Trenčianskeho hradu.

Táto cesta, vedúca na Čerešňový sad, bola v minulosti veľmi vyhľadávaná, no tento záujem postupne opadol práve kvôli množstvu odpadkov, ktoré sa tam za pár rokov nazbieralo. „Toto sme našou aktivitou chceli zmeniť a spraviť z tejto lokality opäť vyhľadávané miesto na prechádzky a trávenie voľného času,“ vyjadril sa zástupca občianskeho združenia. Dobrovoľníkom sa napokon podarilo vyzbierať až 50 vriec odpadu.

Aktivisti veria, že počet členov ich hnutia bude postupne rásť. Všimli si totiž, že ľudia sa o čisté prostredie zaujímajú oveľa viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. „Príjemným prekvapením bolo množstvo okoloidúcich, ktorí sa zaujímali o náš projekt, chceli sa okamžite zapojiť a pomôcť nám a pýtali sa, kde nás môžu stretnúť a podporiť nabudúce,“ tešili sa dobrovoľníci.

Činnosť mohli odštartovať aj vďaka podpore občianskeho združenia Tower Evolution, ktoré taktiež vzniklo len nedávno, a tiež spoločnosti Sectio Divina. „Naším cieľom je v budúcnosti podporovať podobné projekty, teda spoločensky prospešné aktivity prevažne ekologického zamerania,“ uviedla Katarína Kľačanská, predsedníčka OZ Tower Evolution. Podľa jej slov, pomoc je potrebná najmä tam, kde mesto nemá dostatok finančných prostriedkov a kapacity. Združenie pomáha nielen finančnými prostriedkami, ale aj osobnou účasťou. Mesto sa nápadu veľmi potešilo a nadšencom zapožičalo aj pracovné náradie.

Foto: OZ Enjoy

Vďaka spolupráci oboch občianskych združení teda vzniklo niečo úžasné. Iba s pomocou vlastných síl a bez akéhokoľvek nároku na odmenu dokázali občanom mesta sprístupniť peknú prírodnú lokalitu, ktorá bude konečne vzbudzovať radosť a nie pohoršenie. Úspešne zvládnutý projekt a nadšenie ostatných obyvateľov ich nepochybne motivovali k ďalšej práci a už teraz začínajú s prípravami ďalšieho zveľaďovania. „V ďalšej etape chceme osadiť na cestičke lavičky a pridať označenie, že je možné dostať sa po nej až k Trenčianskemu hradu,“ prezradili aktivisti časť ich plánov, ktorých je ale v skutočnosti oveľa viac.

Foto: OZ Enjoy

Projekt sa však nebude týkať len Trenčína. Ako vysvetlili, pôjde o koordinované, dlhodobo a systematicky plánované projekty, realizované vždy v spolupráci a pod záštitou daného mesta. Spolupráca s mestom je dôležitá najmä kvôli udržiavaniu už upraveného priestoru.

„Pevne veríme, že hnutie Enjoy sa po úspešnom vzore Trenčína rozšíri na celé Slovensko a že už čoskoro sa budeme tešiť z projektov Enjoy Žilina, Enjoy Košice či Enjoy Banská Bystrica. Ak viete o unikátnom zákutí vo vašom meste, ktoré by potrebovalo upratať či skultúrniť, určite neváhajte a pošlite nám tip!“ Uzavrela Kľačanská.

Neziskovú organizáciu ENJOY o.z. môžete podporiť na Facebooku.

 

Foto: OZ Enjoy

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech