Potrpíš si na nadčasový štýl a osobitosť? Toto je dom tvojich snov

  • Nízkoenergetická drevostavba s výhľadom na golfové ihrisko.
collagehvgvgh
  • Nízkoenergetická drevostavba s výhľadom na golfové ihrisko.

Solitérny rodinný dom predstavujú autori:

Dom je osadený v súlade s danosťami parcely a možnosťami dopravného napojenia, rešpektujúc okolie a charakter rozvoľnenej zástavby novej zóny. Architektonické riešenie je determinované tvarom a orientáciou pozemku s dôrazom pre vytvorenie súkromného priestoru záhrady. Kompozícia pracuje s jednoduchými formami.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Jozef Barinka

Celok je z dôvodu členenia veľkého objemu rozdelený na dve navzájom sa dopĺňajúce hmoty, ktoré sú diferencované objemovo aj polohovo. Je to denná časť s prevýšenou obývacou izbou a dvojpodlažná nočná časť. Obe hmoty sú do jedného kompozičného celku prepojené prekrytím terasy pozdľž južnej fasády. Hmotovo – priestorové riešenie stavby je výrazne ovplyvnené orientáciou pozemku, čo sa prejavuje na dispozičnom riešení.

„Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.“

Obslužnú časť domu tvorí garáž pre dve osobné autá a technické zázemie domu. Denná časť je tvorená obývacou izbou a jedálňou so zvýšenou svetlou výškou, na ktorú nadväzuje kuchyňa. Dvojpodlažná nočná časť je dispozične od dennej oddelená vstupnými priestormi (hala), na ktoré v exteriéri nadväzuje pátio. Detská izba na poschodí disponuje loggiou orientovanou rovnakým smerom ako ostatné denné miestnosti. Prekrytie terasy a loggie má zároveň tieniacu funkciu. Benefitom pozemku je výhľad z obytných miestností na zazelenené golfové ihrisko, ktoré je kulisou záhrady.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Jozef Barinka

Prevádzkovo dispozičné riešenie rodinného domu je rozvrhnuté do dvoch podlaží, pričom na 2. NP je umiestnený blok detskej izby. Vstup je situovaný na rozhraní dennej a nočnej časti. Pridanou hodnotou domu je rozsiahla terasa nadväzujúca na obytné priestory. Dispozičná schéma je jednoduchá. Otvorený priestor dennej časti je opticky delený iba stenou kozubu. Spálňa rodičov a detská izba disponujú vlastnými kúpelňami a šatníkmi. Celú dispozíciu dopĺňa pracovňa na prízemí prístupná zo vstupnej haly.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Jozef Barinka

Dom je konštrukčne riešený ako drevostavba z CLT panelov. Zvislé nosné konštrukcie sú tvorené z lepených drevených panelov z masívneho dreva. Drevené steny dopĺňa sústava oceľových stĺpov. Nenosné deliace konštrukcie sa tiež podieľajú na statickom spolupôsobení s nosnou konštrukciou. Rodinný dom je zastrešený kombináciou odvetraných plochých striech s klasickými jednoplášťovými.

Zobraziť celú galériu (14)
zdroj: Jozef Barinka

Vykurovanie a chladenie zabezpečuje tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, ktoré je napojené na podlahové kúrenie a stropné sálavé chladenie. Vetranie je riešené lokálnymi rekuperačnými jednotkami. Tepelná záťaž v lete je minimalizovaná použitím prírodných izolácií v dostatočnej hrúbke, ako aj predsadeným vonkajším tienením.

zdroj: archinfo.sk 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK