Potulujúce sa mačky po uliciach majú byť minulosťou. Mesto chce presadiť kontroverznú zmenu

  • Mačky v austrálskom meste Fremantle môžu mať zakázaný pohyb, pokiaľ nie sú pripútané na vôdzke
  • Návrh, ktorý predložil člen mestskej rady Adin Lang, má obrovskú podporu
  • Chcú tak ochrániť divokú prírodu a odstrániť riziko zrazenia mačiek autami
macka
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kote Puerto/@zoegayah
  • Mačky v austrálskom meste Fremantle môžu mať zakázaný pohyb, pokiaľ nie sú pripútané na vôdzke
  • Návrh, ktorý predložil člen mestskej rady Adin Lang, má obrovskú podporu
  • Chcú tak ochrániť divokú prírodu a odstrániť riziko zrazenia mačiek autami

Voľný zákaz psov je na verejných priestranstvách v mnohých kútoch sveta zakázaný. Avšak mačky takýmto obmedzeniam väčšinou nepodliehajú.

V austrálskom meste Fremantle sa ale rozhodli prísť so zákonom, ktorý by v blízkej budúcnosti zakázal voľný pohyb mačiek, pokým nie sú na vôdzke, ako informuje portál Sky News.

Sľubný návrh na záchranu mesta

Ako uvádza portál Daily Mail, tento návrh bol nedávno predložený členom rady austrálskeho mesta Fremantle Adinom Langom, ktorý uviedol, že potulujúce sa mačky po uliciach mesta a jeho okrajových záhradách už budú minulosťou.

zdroj: Unsplash/Gijs Coolen

Návrh podporili aj ostatní členovia rady mesta Fremantle. Ovplyvnil by celkovo 750 mačiek, ktoré sú tam registrované, ako informuje portál LADBible.

Tento návrh musia najskôr vypracovať mestskí úradníci ešte pred tým, než s ním pôjdu na mestské zastupiteľstvo. To následne rozhodne o tom, či je nutná aj spätná väzba verejnosti. 

Ak bude aj po tomto kroku návrh schválený, stále ho môže zamietnuť alebo pozmeniť Spoločný stály výbor štátneho parlamentu pre delegovanú legislatívu.

Záchrana divokej zveri a domácich mačiek

Člen rady a iniciátor návrhu Adin Lang uviedol, že rozšírením zakázaných oblastí by chceli ochrániť okrajové záhrady mesta, ktoré slúžia ako útočisko pre divú zver. 

zdroj: Unsplash/Kristin Wilson

„Naše krovinaté oblasti potrebujú prinajmenšom ‚ochranu zakázaných oblastí’. Mnohé z našich pôvodných okrajových záhrad, ktoré tiež fungujú ako útočisko pre divokú zver, tiež potrebujú ochranu pred mačkami,“ informuje Lang.

Ďalším dôležitým zámerom je aj ochrana domácich mačiek pred nebezpečenstvom.

„Ide o ochranu našej voľne žijúcej zveri, no je to tiež o pomoci udržať mačky ľudí v bezpečí pred mačacími bitkami alebo zrazenými autami,“ doplnil Lang.

Jeho názor podporil aj predseda pracovnej skupiny WA Feral Cat, doktor Tom Hatton. Ten uviedol, že v hre sú dva základné faktory.

„Myslím si, že v hre sú dva základné faktory – prvým je škoda, ktorú potulujúce sa mačky spôsobujú voľne žijúcej zveri, a druhým je zdravotný prínos pre domáce mačky, ak ich chováte doma,“ uviedol Hatton.

Zdroje: Sky News, Daily Mail, LADBible

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie