Potvrdené! Pitie kávy chráni pred chorobami a predlžuje život

  • Na šálke kávy je určite niečo čarovné a jedinečné. Ranná horúca šálka ti dokáže pomôcť naštartovať daný deň, poobedňajšia ľadová káva ťa v horúčavách príjemne schladí. Napriek tomu sa ľudia často snažia kávu obmedziť, pretože sa obávajú negatívnych účinkov. Nové štúdie však dokazujú presný opak a poukazujú na množstvo pozitívnych účinkov.
nghmfhmfgh
shutterstock.com/cocinayvino.com
  • Na šálke kávy je určite niečo čarovné a jedinečné. Ranná horúca šálka ti dokáže pomôcť naštartovať daný deň, poobedňajšia ľadová káva ťa v horúčavách príjemne schladí. Napriek tomu sa ľudia často snažia kávu obmedziť, pretože sa obávajú negatívnych účinkov. Nové štúdie však dokazujú presný opak a poukazujú na množstvo pozitívnych účinkov.

Dve rozsiahle štúdie boli prednedávnom publikované v časopise Annals of Internal Medicine by však mohli pomôcť, aby sa tieto obavy zmiernili. Štúdií sa zúčastnilo viac ako 700 000 ľudí a zistilo sa, že čím viac kávy sledované osoby spotrebovali, tým menšia je pravdepodobnosť skorého úmrtia na choroby ako sú rakovina, cukrovka, srdcové choroby a mnoho ďalších.

Ak patríš medzi tých, ktorí nechcú konzumovať viac kofeínu, nemusíš sa báť , pretože káva bez kofeínu zdá sa ponúka rovnaké zdravotné výhody.

zdroj foto: hdpicturez.com

Viac kávy = nižšie riziko smrti

Pre prvú, väčšiu štúdiu výskumníci analyzovali údaje z výživovej štúdie, ktorá sledovala viac ako 520 000 ľudí z 10 európskych krajín s priemerným vekom 16,4 rokov. Čím viac kávy sledované osoby pili, tým nižšie riziko úmrtia u nich vedci zistili.

Top 25 % skúmaných osôb pilo 3 alebo viac šálok kávy denne. V rámci tejto skupiny bola u mužov zistená o 12 % menšia šanca úmrtia ako u porovnateľných osôb, ktorý sa úplne vyhýbajú pitiu kávy. A u žien, ktoré konzumovali rovnaké množstvo kávy zaznamenali o 7 % menšiu pravdepodobnosť, že zomrú skoro.

Okrem nižšieho všeobecného rizika predčasnej smrti vedci zistili znížene riziko úmrtia na choroby tráviacej sústavy a obehového systému. U mužov bolo pitie kávy spojené s nižším rizikom samovrážd.

Druhá štúdia sledovala stravovacie a hygienické návyky 185 855 Američanov viac ako 16 rokov a zistila podobné zníženie rizika smrti, v tomto prípade na srdcové choroby, rakovinu, respiračné ochorenia, mŕtvicu, cukrovku a ochorenie obličiek.

V porovnaní s ľuďmi, ktorí vôbec nepili kávu, ľudia ktorí vypili dve až tri šálky denne, mali o 18 % nižšiu pravdepodobnosť, že zomrú skoro. V prípade konzumácie jednej šálky denne bola pravdepodobnosť úmrtia o 12 % nižšia.

Táto druhá štúdia bola obzvlášť pozoruhodná, pretože sa zameriavala na americkú populácia rôzneho etnika, vrátane čiernej, bielej, Latinskej, Japonskej a Havajsko-americkej etnickej skupiny. Väčšina predchádzajúcich štúdií o účinkoch kávy na dlhovekosť  sa totižto zameriavala predovšetkým na ľudí európskeho pôvodu.

zdroj foto: wallpapers.pub

Kauzalita vs. korelácia

Tieto štúdie sú pozorovacie, čo znamená, že nemôžu preukázať príčinu a následok – nikto na základe týchto údajov nemôže s úplnou istotou tvrdiť, že pitie kávy určite predĺži tvoj život. Výskumníci sa pokúšali kontrolovať faktory, ako je strava, obezita a fajčenie, ale stále je možné, že ľudia, ktorí konzumujú kávu sú zdravší z iného, z pohľadu vedcov nekontrolovateľného dôvodu.

Nie je to však prvý výskum, ktorý naznačuje, že káva môže zlepšiť vaše zdravie. V oboch štúdiách autori poznamenali, že výskum zistil, že spotreba kávy súvisí so zlepšenou funkciou pečene, hladiny cukru v krvi a zápalu.

Keďže aj pri káve bez kofeínu bola zistená spojitosť s dlhovekosťou, pravdepodobne to nespôsobuje kofeín. Pri publikácií sa skupina vedeckých pracovníkov zamýšľala, že prínosy kávy môžu pochádzať z iných zlúčenín a látok, ktoré sa extrahujú pri príprave kávy, najmä antioxidanty a polyfény.

Aj keď  stále s istotou nevieme, či káva spôsobuje dlhovekosť, tieto nové zistenia naznačujú, že ľudia by sa nemali pri pití kávy cítiť vinní. Jedine pitie nekontrolovateľného množstva kofeínovej kávy by ťa mohlo vystaviť riziku, ale to až približne pri piatich a viac šálkach denne. Vedci tvrdia, že ak budeš piť kávu s mierou, nemáš sa čoho obávať.

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech