Povinná štátna karanténa končí v pondelok. Nahradí ju mobilná aplikácia

  • Takzvaný Contact tracing je vo svete účinným nástrojom na monitorovanie ľudí, ktorí roznášajú koronavírus
  • Štát bude môcť určitý čas kontrolovať ľudí, ktorí prídu zo zahraničia
cestovanie
Mobilné aplikácie na sledovanie pohybu nakazených aj zdravých ľudí sa používajú takmer všade na svete (na snímke aplikácia z Nórska). U nás bude sledovať ľudí, ktorí pricestovali zo zahraničia, FOTO:TASR/AP
  • Takzvaný Contact tracing je vo svete účinným nástrojom na monitorovanie ľudí, ktorí roznášajú koronavírus
  • Štát bude môcť určitý čas kontrolovať ľudí, ktorí prídu zo zahraničia

Povinnej štátnej karanténe bude už od pondelka koniec. Nahradiť ju má aplikácia, ktorú si človek nahrá do mobilu. Každý navrátilec zo zahraničia si bude môcť zvoliť, či chce byť v štátnom zariadení, alebo sa nechá sledovať cez aplikáciu a bude vo virtuálnej karanténe u seba doma. Testovacia prevádzka sa má začať už v pondelok. Na tlačovej besede to potvrdil premiér Igor Matovič.

Aplikácia však nerieši ľudí, ktorí v zahraničí neboli. Momentálne štát nemá nástroj, ktorým by pohyb infikovaných Slovákov monitoroval. Novelu telekomunikačného zákona, ktorý to umožňoval, totiž pozastavil Ústavný súd. 

Karanténa vo vrecku

Vláda na štvrtkovom rokovaní schválila novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách. Novinkou bude aplikácia na sledovanie karantény. Dôvodom spustenia tejto aplikácie je taktiež preťaženie kapacít štátnej karantény a to, že verejnosť nevníma štátnu karanténu pozitívne.

Novela zákona však počíta s tým, že používanie aplikácie predstavuje výnimku z karantény, takže kto ju nebude chcieť, pôjde aj tak do štátneho zariadenia. V praxi to znamená, že používateľ aplikácie musí poskytovať údaje o svojej polohe, rozpoznávanie tváre a tiež ukladanie dát na nevyhnutne dlhú dobu.

Aplikáciu prevádzkuje úrad verejného zdravotníctva a sľubuje lepšiu ochranu dát, ako predchádzajúca novela. Minister zdravotníctva na brífingu po rokovaní vlády potvrdil, že štát získa len informáciu, že bola porušená karanténa.

Ostatných monitorovať nevieme

Čo ale s ľuďmi, ktorí o svojej nákaze nevedeli? Monitorovanie kontaktov (tzv. Contact tracing) sa používa najmä vtedy, keď infikovaný človek nakazil ostatných bez toho, aby o tom vedel a nepamätá si, kde a s kým sa za ostatné dni stretol. Vo svete sa obvykle použije záznam polohy od operátora, aby si infikovaný spomenul, koho mohol potenciálne nakaziť.

Contact tracing používa väčšina krajín na svete, niektoré monitorujú len rizikových ľudí (zelená farba na mapke), niektoré monitorujú plošne (modrá farba na mapke).

Článok pokračuje pod mapou

Slovensko malo zákon na zber dát od mobilných operátorov, ktorý však Ústavný súd zmietol zo stola a pozastavil jeho účinnosť. Viceprezidentka pre informatizáciu Veronika Remišová síce rozhodnutie súdu rešpektuje, no nesúhlasí s tým, že by v zákone bolo umožnené nejaké špicľovanie.

Účel použitia bol v zákone jasne stanovený a obmedzený na identifikáciu užívateľov v záujme ochrany života a zdravia v prípade šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Úrad verejného zdravotníctva mal dostať informáciu iba na základe písomnej odôvodnenej žiadosti týkajúcej sa konkrétnych ľudí a v zákone je jasne napísané, že všetky informácie sa nemôžu uchovávať dlhšie ako do konca tohto roka,“ napísala Remišová na Facebooku.

Sú aj lepšie riešenia

Michal Truban z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko upozorňuje, že hoci bol zámer tvorcov zákona dobrý, veľa vecí v ňom nebolo dotiahnutých a rozhodnutie Ústavného súdu ho neprekvapilo. Zároveň dodal, že systém sledovania kontaktov cez polohu od operátora nie je ideálne.

Druhým a podľa mňa lepším riešením je namiesto trasovania pomocou lokalizačných metadát od operátorov využívať decentralizované trasovanie pomocou Bluetooth,“ uvádza Michal Truban, ktorý dlhé roky podniká v oblasti IT.

Dočasné a najmä obmedzené sledovanie ľudí štátom umožňuje lepšie zvládať epidémiu, no Truban tiež upozorňuje, že kľúčová je dôvera. „Od začiatku treba mať jasno v tom, že jediným dôvodom na vznik aplikácie je zamedziť šíreniu nákazy a akékoľvek špehovanie, komerčné či štátne, je vylúčené. Ak vylúčime obavu, že aplikácia má v sebe zabudované „zadné dvierka pre veľkého brata”, jej rozšírenie, reálne používanie a tým aj úžitok z pohľadu verejného zdravia bude oveľa vyšší. Princíp ochrany osobných dát treba premietnuť priamo do technickej realizácie appky,“ hovorí.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá