Povinné nosenie rúšok vonku v Česku skončí, na Slovensku o podobnom riešení uvažuje hlavný hygienik

mikas
TASR/Jaroslav Novák, TASR/AP/Petr David Josek

V Českej republike nebude od 25. mája povinné nosiť rúška na otvorených priestranstvách za predpokladu, že ľudia dodržia dvojmetrové odstupy. Schválila to v pondelok česká vláda na návrh ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha, informuje spravodajský server Novinky.cz.

„Od 25. mája bude povinnosť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch stavieb, okrem svojho domu, v MHD, v taxislužbách a ďalej i tam, kde sa nachádzajú aspoň dve osoby na vzdialenosť do dvoch metrov, pokiaľ nejde o rodinu,“ vyhlásil na tlačovej konferencii po rokovaní vlády Vojtěch.

Po konzultácii s epidemiológmi

Ako ďalej uviedol, termín bol zvolený po konzultácii s epidemiológmi. Ako pripomenul portál iDNES.cz, práve 25. mája sa v ČR končí posledná veľká fáza uvoľňovania vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu.

„Ak človek nebude v blízkosti niekoho ďalšieho, typicky niekde mimo mesta,“ načrtol Vojtěch, ako budú vyzerať nové pravidlá pre nenosenie rúšok. Rúško však nebude nutné mať ani v mestách, ak bude splnená vzdialenosť dvoch metrov od iných ľudí.

Už od utorka bude platiť výnimka z nosenia rúšok pri štátnych a prijímacích skúškach, ale v miestnosti bude môcť byť maximálne 15 ľudí, píše iDNES.cz.

Nosenie rúšok je v Česku povinné od 19. marca ako súčasť opatrení v boji proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

V ČR od začiatku pandémie zaznamenali 8157 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje, tam už podľahlo 281 ľudí a 4695 sa z neho vyliečilo.

Slovensko by na tom mohlo byť podobne

Rúška by sme už vonku nemuseli vôbec nosiť, v interiéri by mali byť nutnosťou. Povedal to pred rokovaním ústredného krízového štábu hlavný hygienik Ján Mikas, informuje o tom Denník N. Mikas si vie predstaviť, že by sme rúška nosili len v obchodoch, v školách či na úradoch a všetkých apoločných aktivitách v interiéri.

Krízový štáb dnes rokuje aj o tom, že by sa mohli školy a škôlky otvoriť už počas tohto školského roka. Pôjde však iba o niektoré ročníky základných škôl a materské školy.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech