Povinné očkovanie je na spadnutie. Premiér je jednoznačne za, opozícii poslal odkaz

  • O tom, či sa bude lockdown predlžovať, nechcel premiér Eduard Heger prezradiť nič
  • Pustil sa aj do opozície, odkazuje im, nech sa idú dať zaočkovať
Heger očkovanie
TASR/Martin Baumann
  • O tom, či sa bude lockdown predlžovať, nechcel premiér Eduard Heger prezradiť nič
  • Pustil sa aj do opozície, odkazuje im, nech sa idú dať zaočkovať

„Ak nejaké uvoľňovanie prichádza do úvahy, tak len pre zaočkovaných a prekonaných. Predmetom nejakých uvoľňovaní budú preto len oni,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Eduard Heger.

O tom, či a ako sa lockdown predĺži, sa bude diskutovať najskôr zajtra. Práve zajtra totiž uplynie 10 dní od vyhlásenia lockdownu, odborníci budú vyhodnocovať dáta. Nateraz teda to, či budú mať zaočkovaní a prekonaní onedlho viac slobody, zostáva otázkou. 

Cestu vidí Heger tam, kde iné štáty Európy

Situácia je zlá. „Cesta, ktorou sa uberá celá Európa je jednoznačne povinné očkovanie,“ hovorí Eduard Heger. Priznáva, že o tejto možnosti už diskutoval aj s ministrom zdravotníctva.

„Nie len s ním,“ dodáva Heger: „Diskutoval som s celou koalíciou a tá diskusia prebieha. Tak ako som povedal, tá cesta je jednoznačná. Vidíme trendy v okolitých krajinách aj celej Európe.“

Heger vyzýva opozíciu, aby sa správali ako opozície v zahraničí. „Dajte sa zaočkovať,“ odkazuje im. Pandémia je témou číslo jeden všade, koalícia sa práve dohaduje aj na tom, ako odmenia zdravotníkov. Zvažuje sa týždeň dovolenky navyše či jednorazové finančné odmenenie.

„Nevidím to ako ultimátne riešenie. Tie sú systémové, preto máme na stole reformu nemocníc,“ hovorí Heger. Nemyslí si, že by ich takáto jednorazová odmena prinútila zostať v slovenskom zdravotníctve. Vo výnimočných časoch sú však nevyhnutné výnimočné kroky, tvrdí. 

Heger dodáva, že všetkým lekárom na Covid oddeleniach zvýšili plat na 7 eur na hodinu. Niektorí lekári sa sťažujú, tvrdili na konferencii novinári, že im plat nikto nezvýšil a ide len o planý sľub. Heger tvrdí, že má informáciu, že sa peniaze normálne vyplácajú, informácie však prisľúbil preveriť. 

Heger karanténu zaočkovaných nevylučuje

Očkovaní dnes po kontakte s pozitívnym nemusia putovať do karantény. Niektorí odborníci však tvrdia, že je rozdiel v tom, či sa zaočkovaný človek stretne s infikovaným jednorazovo alebo či s dotyčným býva. Mnohí by aj chceli ísť do dobrovoľnej karantény, v takom prípade však nemajú nárok na náhradu z práce.

Heger tvrdí, že dá na rady odborníkov. Tí neustále prichádzajú s novými poznatkami, tiež sa, takpovediac, učia za pochodu. Heger tvrdí, že sa za odborníka nepovažuje, a preto dá vždy na nich. Ak odborníci rozhodnú, že by mala byť karanténa povinná aj v takomto prípade, on nebude váhať.

Fico chce demisiu vlády

Ťažké srdce nemá len premiér na opozíciu, Fico sa obrátil na prezidentku so žiadosťou, aby súčasnú vládu vyzvala na demisiu. Chce tiež, aby okamžite prijala potrebnú zmenu ústavy, aby sa mohli konať predčasné voľby.

V týchto krokoch vidí šéf Smeru jediné východisko, Slovensko je podľa neho doslova vydierané „psychiatrickým pacientom Matovičom“ a likvidované neschopnou vládou.

„A vy, pani prezidentka, sa na to len nečinne prizeráte, lebo vašou úlohou bolo a je brániť túto zločineckú vládnu zostavu do posledného dychu,“ vyhlásil Fico.

Hlavu štátu Zuzanu Čaputovú tiež označil za hovorkyňu Igora Matoviča a povedal, že počúva Sorosove pokyny, preto koalíciu chráni pred opozíciou. Hegera vníma ako bábku, ktorá nevie nič urobiť.

Zdroje: Tlačová konferencia, Eduard Heger, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie