Povinnosťou muža je prekonávať prekážky. Bez výhovoriek a zhadzovania viny na iných, hovorí Peter Podlesný (ROZHOVOR)

  • Peter Podlesný sa venuje mužom prostredníctvom pánskeho magazínu
  • Uvádza, že dnešní muži sa o svoje vzťahy začali zaujímať viac
podlesny peter
peter podlesny, instagram/peterpodlesny
  • Peter Podlesný sa venuje mužom prostredníctvom pánskeho magazínu
  • Uvádza, že dnešní muži sa o svoje vzťahy začali zaujímať viac

Peter Podlesný je silovo-kondičný tréner. Aktuálne sa však venuje aj práci s mužmi a je zakladateľom pánskeho magazínu a podcastu Mužom.sk. Ako sám uvádza, ku podobnému kroku sa odhodlal po svojich 30 narodeninách. Pátral vraj po tom, čo to znamená byť manželom, mužom a otcom, nakoľko ho to nikto nenaučil. Svoje skúsenosti dnes sprostredkúva aj ostatným. Prednedávnom sa spolu s koučkou Anitou Kardum začal venovať aj neobyčajným ženám, ktoré nie len jemnejšiemu pohlaviu poskytujú prostredníctvom rozhovorov potrebnú motiváciu.

  • Čo najviac trápi mužov a aj ženy v 21. storočí
  • Aký je „typický moderný muž“
  • Aká je kľúčová vlastnosť, ktorú by mal v sebe rozvíať každý muž
  • Čo si najviac vážia muži na ženách a naopak

Koncept Mužom vraj vznikol aj kvôli tomu, že ste v klasických magazínoch nenašli to, čo ste hľadali. Čo to teda bolo?

Mal som 30 rokov a premýšľal som nad tým, ako byť otcom, manželom a priateľom pre ďalších chlapov v mojom okolí. Hľadal som niečo, čo by hovorilo o hodnotách, vzťahoch, prechode od chlapcov k mužom, hľadaní vízie, alebo o disciplíne.

Namiesto toho som nachádzal weby a lifestyleové časopisy pre chlapcov plné drahých áut, technických hračiek a nahých žien. Hračky pre deti, nie pre muža, ktorý chce dať svojej existencii nejaký význam.

Ako vyzerá klasický muž súčasnosti?

Na toto neexistuje jednoznačná odpoveď. Môj osobný pocit je, že mnoho mužov trpí stratou zmyslu. V práci sú súčasťou veľkej mašinérie, na ktorej význam zo svojej pozície nevidia alebo im nič nehovorí. Rodinu a vzťah sa snažia posunúť čo najďalej do budúcnosti, pretože si nie sú istí, či to zvládnu, alebo si chcú ešte čo najviac užiť.

Takýchto ale stretávam okolo ich 40tky s tým, že im mnoho vecí, ktoré si vybudovali, nedáva zmysel. Na druhú stranu sa muži dnes viac starajú o svoje vzťahy, psychiku, osobný rast, o čosi viac sa otvorili emóciám.

Na základe subjektívneho názoru – čo má byť akýmsi princípom muža?

Skutočne je to subjektívny názor, ale zdieľa ho so mnou mnoho mužov a na tom staviame aj aktivity okolo Mužom.sk. Byť najlepšou verziou seba samého, aby som bol užitočný tým, ktorí to potrebujú. Práve preto chcem pracovať na cnostiach ako je odvaha, česť, sebaovládanie, sila.

Zabudnuté, málo používané slová, ale označujú schopnosti, ktoré potrebujeme, aby sme mohli chrániť, viesť, zabezpečovať a tvoriť. Ak by som mal ale vytiahnuť len jediné slovo ako princíp, povedal by som disciplína. Tú považujem za cestu k všetkému, čo som spomenul vyššie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Podlesný (Mužom.sk) (@peterpodlesny)

Sám ste raz uviedli, že prirodzeným prostredím muža je často gauč. To asi s disciplínou nemá mnoho spoločného. Čo ho prinúti zmeniť pohľad?

Tým, ktorých sa to to týka, zmení pohľad máločo. Počkajte koľko dotknutých sa objaví v komentároch. Zvyčajne sa muž, ktorý je pasívny, mrhá svojim potenciálom a životom spamätá, až keď tvrdo narazí. Preto mnoho žien zažilo pri rozchode chlapov sľubovať, že sa všetko zmení.

Tvrdý náraz však nemusí znamenať len rozpad vzťahu, môže to byť uvedomenie toho, kde sa nachádzam oproti známym, ktorí nesedia uprostred falošnej predstavy, že to čo robia, nemá chybu.

Potrebuje muž skutočne neustále niekoho, kto ho obskakuje?

Už to, že mužov takto vnímate, a zďaleka nie ste prvá, ktorá má ten pocit, naznačuje, že máme problém. Nechávame chlapcov, aby sa hrali a potom sme prekvapení, že sa muži o seba nemajú potrebu postarať, namiesto toho vyhľadávajú v partnerke materskú starostlivosť.

Ak parafrázujem C.S Lewisa, tak vychovávame mužov bez odvahy a sme prekvapení zo zbabelosti. Možno by však bolo zaujímavé otázku otočiť. Sú ženy pripravené na mužov, ktorí sú samostatní a nepotrebujú ich? Niektoré iste áno, ale čo tie, ktoré si svoju hodnotu budujú na tom, že “ten ich by bez nich zahynul”? Samozrejme sa o seba muži dokážu postarať a nemusí ich nikto obskakovať. Očakáva to od nich ale niekto?

Vďaka Vášmu projektu sa stretávate s mnohými mužmi. Aké sú ich najčastejšie problémy?

Keďže Mužom nekĺže po povrchu, aj výzvy, s ktorými sa stretávame sú hlbšie. Mnohokrát je to hľadanie významu v tom, čo robím, alebo odvaha na zmenu napriek zabehnutým koľajam a istotám. Inokedy je to napravenie vzťahu s otcom, alebo partnerkou.

Mužov okolo štyridsiatky sa pýtame na ich víziu a pomáhame ju hľadať. Spolu premýšľame, ako byť prítomný a nevypínať existenciu po príchode z práce. Sú chlapi, ktorí riešia svoj hnev, iný zase strach a zbabelosť. Čo muž, to osobitý príbeh.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Podlesný (Mužom.sk) (@peterpodlesny)

Dokážu muži priamo riešiť určitý problém, alebo majú akúsi tendenciu pred ním unikať?

Povinnosťou muža je prekonávať prekážky. Bez výhovoriek, zhadzovania viny na iných, alebo svoju minulosť. Únik je jedna z núkajúcich sa možností, ktorá vás ale vždy niečo bude stáť. Napríklad sebavedomie. Ten, kto uniká pred problémom si ho znižuje viac a viac.

Muži často utekajú aj pred upratovaním postele. Ako im vysvetliť, že to nie je nijakou abnormálnou požiadavkou?

Môže byť, ak sa s tým nikdy nestretol. Ako som povedal, čo nenaučíme chlapcov, muži nebudú vedieť. Osobne razím cestu, že deň začína maličkosťami a rutinou. Tie mi pomáhajú udržať sústredenie na dôležitých veciach. Niekto môže namietať, že drobnosti ako ustieľanie nie sú podstatné, ale pamätajte, že diabol je v detailoch. Ak chce chlap nadobudnúť v živote disciplínu, nesmie vynechávať detaily.

Možno mužov stále označiť za lovcov?

Všetci sme lovci a zberači, len objekt nášho záujmu sa zmenil. Lovíme zážitky a zbierame skúsenosti. Každý lovec však musí vedieť, akú má motiváciu a či jeho úlovok niečomu poslúži. Komu moja existencia prináša zmysel? Čo musím robiť, aby zmysel dávala? Kde to nájdem? Takto lovím ja osobne.

Komunikujete už aj s mnohými ženami. Postrehli ste nejaké očakávania, ktoré má od mužov väčšina žien?

Najčastejšie, že budú partnermi, na ktorých je spoľahnutie a pri ktorých sa budú cítiť bezpečne. Nepotrebujú zabezpečiť plne svoje prežitie, len chcú inú odpoveď ako – neviem, uvidíme, spravím to neskôr. Nerozhodnosť, pasivita a neprítomná pozornosť sú najčastejšie kamene úrazu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Podlesný (Mužom.sk) (@peterpodlesny)

Naopak, čo sa väčšine mužov páči na ženách?

Pri všetkých generalizáciach, ktorých sa pre dobro veci dopúšťam, toto nedokážem celkom spoľahlivo pomenovať. Možno by sa muži zhodli na schopnosti dôverovať a oceniť. Sebavedomý muž si bude vždy hľadať sebavedomú ženu. Práve sebavedomie je to, čo žene dáva charizmu.

Vnímate v povahe muža a ženy nejaký základný rozdiel?

To, že sme rozdielne bytosti je zjavné. Či je to sociálny konštrukt alebo prirodzenosť, pre mňa nie je dôležité. Podstatnejšie je, že v rozdielnosti pre seba môžeme byť prínosom. V povahe mnohých mužov je agresivita, ktorá ak je nasmerovaná správne, môže byť darom.

Škoda, že sme ju zavrhli a dali jej spoločensky neprijateľný status. Ženy, na druhej strane, vedia riešiť veci s ohľadom na porozumenie a hľadanie zmieru. Tieto dve veci sú len jeden kúsok mozaiky, ale ak tie kúsky poskladáme správne, len vtedy, dostaneme celý obraz.

Často sa žien pýtate, kým by boli ak by im vzali vlasy. Prečo táto otázka?

Je to trocha nadľahčená “franklovská” otázka k našej identite. Kým by sme boli, keby nám vzali to, čo si myslíme, že nás identifikuje? Ženy majú so svojim vlasmi často spojené dôležité momenty, keď menia štýl, považujú to za signifikantný moment, zmenou farby vnímajú začiatok iného obdobia.

Trochu zjednodušená otázka, ale priviedla ma k skvelým rozhovorom s úžasnými ženami, stačí sa pozrieť na náš profil Neobyčajnej.

Kým by ste teda boli Vy, ak by Vám vzali všetko?

Bol by som mužom s potenciálom získať všetko znovu späť a urobiť to lepšie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Podlesný (Mužom.sk) (@peterpodlesny)

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech