Pozitívny Zeman vymenoval Fialu za nového premiéra ČR. Menovanie prebehlo spoza plexiskla

  • Česká republika má nového premiéra, stal sa ním Petr Fiala z ODS
  • Prezident Miloš Zeman ho vymenoval na zámku v Lánoch
  • Vymenovanie sa za prísnych epidemiologických opatrení, pozitívny Zeman sa nachádzal za plexisklom
  • Potrebné je menovanie celej vlády. Fiala dúfa, že sa ju podarí menovať do polovice decembra
Zeman Fiala
Twitter/Jiří Ovčáček
  • Česká republika má nového premiéra, stal sa ním Petr Fiala z ODS
  • Prezident Miloš Zeman ho vymenoval na zámku v Lánoch
  • Vymenovanie sa za prísnych epidemiologických opatrení, pozitívny Zeman sa nachádzal za plexisklom
  • Potrebné je menovanie celej vlády. Fiala dúfa, že sa ju podarí menovať do polovice decembra

Česká republika má nového premiéra, stal sa ním Petr Fiala z ODS. Prezident Miloš Zeman, ktorý bol štvrtok pozitívne testovaný na koronavírus, ho vymenoval na zámku v Lánoch. Vymenovanie sa uskutočnilo za prísnych epidemiologických opatrení, keď sa prezident Zeman nachádzal netradične za plexisklom.

Miestnosť, kde sa vymenovanie odohralo, mala dva vchody. Namiesto jednych dverí boli umiestnené dočasné steny z plexiskla. Vznikol tak výklenok v tvare štvorca, ktorý Zemanovi umožnil, aby Fialu videl. Nenastal však žiadny bližší kontakt medzi týmito dvoma politikmi. Komunikovali spolu pomocou mikrofónov. 

Zeman blahoželal Fialovi k premiérskemu kreslu a želal mu úspech. Pripomenul, že sám túto funkciu vykonával, pričom sa riadil dvoma zásadami – ceniť si ľudí, ktorí odvádzali dobrú prácu a niečo dokázali a nevážiť si „žvanilov“, ktorí radia druhým, ako majú pracovať. Ako dodal, týka sa to novinárov i politikov.

Prezident tiež uviedol, že rozhovory s kandidátmi na ministrov začne hneď zajtra. 

 Fiala sa poďakoval za vymenovanie. Je presvedčený, že Česko budeme mať čoskoro vládu, ktorá prevedie krajinu súčasnou zložitou situáciou a urobí zmeny pre dobrú budúcnosť občanov. „Verím v našu dobrú spoluprácu,“ konštatoval Fiala.

Zeman už v sobotu podpísal menovací dekrét, ktorý bolo potrebné vydezinfikovať pomocou ultrafialového svetla, píše iROZHLAS. Fiala ho podpísal po vymenovaní. Na nedeľňajšom vymenovaní sa podľa prezidentovho poradcu – epidemiológa Romana Prymulu – mal zúčastniť čo najmenší počet ľudí a všetci z nich boli očkovaní a otestovaní na koronavírus. Povinný bol respirátor.

 Zeman má problém s jedným kandidátom na ministra

Pôvodne chcel Zeman vymenovať Fialu za premiéra už v piatok, zabránil mu v tom však štvrtkový pozitívny test na koronavírus. Ten prezidentovi potvrdili krátko po prepustení z Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe, kde bol hospitalizovaný od 10. októbra.     

Prezidenta po pozitívnom teste opäť hospitalizovali, pričom mu podávali monoklonálne protilátky. Zemana prepustili v sobotu, je zaočkovaný troma dávkami vakcíny proti koronavírusu, pričom má bezpríznakový priebeh. Počas nasledujúcich dvoch týždňov však musí zostať v izolácii na zámku v Lánoch.

Menovaná ešte musí byť celá vláda. Fiala dúfa, že vládu sa podarí menovať do polovice decembra, uvádza iDNES.cz.   

Kandidáti by sa mali so Zemanom stretnúť podľa abecedného poradia. Ako prvý z kandidátov by mal byť na rade šéf Pirátov Ivan Bartoš, ktorý sa má stať ministrom pre miestny rozvoj a digitalizáciu. Druhý zrejme bude kandidát na ministra kultúry Martin Baxa (ODS) a za ním bude nasledovať adept na ministra spravodlivosti Pavel Blažek (ODS). Tento maratón sa skončí 13. decembra.

Zeman už avizoval, že má minimálne k jednému kandidátovi výhrady. Predpokladá sa, že ide o kandidáta na ministra zahraničia Jana Lipavského (Piráti). Koalícia zatiaľ neplánuje meniť kandidátov. 

Kým nebude menovaná celá vláda, právomoci a výkonná moc ostávajú v rukách vlády v demisii. Česko tak fakticky bude mať dvoch premiérov až kým nebude vymenovaná celá vláda -úradujúceho Andreja Babiša a dezignovaného Petra Fialu.

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger zagratulovali v nedeľu Petrovi Fialovi k menovaniu do funkcie predsedu vlády Českej republiky. Urobili tak na sociálnych sieťach.

„Nech je zmena aj v týchto zložitých časoch v prospech všetkých občianok a občanov Česka. Teším sa na ďalšiu úzku spoluprácu s naším tradične najbližším susedom,“ napísala prezidentka.

 „Petr Fiala nastupuje do funkcie predsedu vlády v náročnom období, preto mu prajem veľa múdrych a správnych rozhodnutí. Držím palce a teším sa na spoluprácu,“ uviedol Heger.

Zdroje: iDNES.cz, TASR, iROZHLAS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie