MH
Melinda 3
TASR/AP/Melinda Haring, Bernat Armangue

Poznáme dátum, dokedy by Ukrajinci mohli vytlačiť Rusov zo svojho územia. Je to naozaj možné, prezradila expertka

  • Bidenova administratíva sa bojí eskalácie do svetovej vojny, povedala uznávaná odborníčka Melinda Haringová v rozhovore pre Startitup
  • Čo si myslí o špekuláciách o Putinovi a z čoho má obavy?
  • Bidenova administratíva sa bojí eskalácie do svetovej vojny, povedala uznávaná odborníčka Melinda Haringová v rozhovore pre Startitup
  • Čo si myslí o špekuláciách o Putinovi a z čoho má obavy?

Vojna u našich susedov Ukrajincov trvá už viac ako 100 dní. Po neschopnosti Rusov dobyť Kyjev sa boje presunuli na východ Ukrajiny. O ďalšom vývoji na Ukrajine, ale aj o zlyhaní ruskej armády či o náladách v USA sme sa porozprávali s uznávanou expertkou na Ukrajinu Melindou Haringovou.

Americká expertka pôsobí v prestížnom think tanku Atlantic Council, kde zastáva miesto zástupkyne riaditeľa Eurázijského centra. V minulosti pôsobila v množstve neziskových organizácií ako Eurasia Foundation, Freedom House a Národný demokratický inštitút.

Melinda Haring 2020 headshot
zdroj: Melinda Haring

Vyštudovala Georgetown University a je autorkou mnohých odborných publikácií, pričom sa vo svojej odbornej činnosti zameriava na Rusko, Euráziu a východnú Európu.

Slovensko navštívila pri príležitosti konferencie GLOBSEC, ktorá sa konala v Bratislave.

  • Prečo zlyháva ruská armáda a prečo sa nenaplnili predpoklady analytikov 
  • Akú rolu zohrali pri úspechu Ukrajincov západné zbrane a spravodajské informácie
  • Čoho sa bojí Bidenova administratíva a čo Vladimir Putin chce 
  • Aké nálady sú v Spojených štátoch a či sa pomoc Ukrajine politizuje 
  • Ako sa môže vojna na Ukrajine vyvíjať a ktorý scenár je najpravdepodobnejší 
  • Ako môžeme pomôcť Ukrajine

Pred inváziou sa očakávalo rýchle víťazstvo Ruska. Experti tvrdili, že Kyjev dokáže vzdorovať maximálne niekoľko dní. To sa nestalo, prečo?

Mysleli si, že ruská armáda je neporaziteľná a ukrajinská armáda je malá a slabá. Totálne sa ale mýlili. Keď sa obzrieme späť, časť tohto problému spočíva v tom, že ľudia nestrávili dostatok času študovaním ukrajinskej armády. Neuvedomili si, aké hlboké a rozsiahle boli reformy v armáde od roku 2014 (keď Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu, pozn. red.).

Neuvedomili si rozdiel oproti ruskej armáde, hlavne čo sa týka velenia. Na ukrajinskej strane je viac statočnosti, improvizácie, ktoré robia veľký rozdiel. Ukrajinci tiež majú enormnú morálku.

Bojujú už od roku 2014 na svojom teritóriu, ktoré poznajú veľmi dobre. Sú tiež extrémne motivovaní. Toto sú všetko faktory, ktoré analytici prehliadli alebo nezapočítali.

Takže sme ruskú armádu preceňovali?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá